ماجرای تهاتر نفت با اتوبوس چیست؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
نفت ایران با اتوبوس تهاتر شد. سه هزار و ۶۰۰ دستگاه اتوبوس در ناوگان حمل‌ونقل عمومی از طریق تهاتر نفت تامین خواهد شد.

مهدی جمالی نژاد اظهار کرد: از این تعداد اتوبوس که قرار است از طریق تهاتر نفت تأمین شود، یک هزار و ۲۰۰ دستگاه آن با توجه به اینکه تهران از لحاظ تعداد جمعیت و آلودگی هوا در اولویت اول ما قرار دارد، به پایتخت تخصیص خواهد یافت.

وی با اشاره به تشکیل قرارگاهی در وزارت کشور برای حمایت و رصد مسائل مربوط به حمل‌ونقل عمومی، افزود: این قرارگاه به سه موضوع بحث نوسازی ناوگان تاکسیرانی و اتوبوسرانی، خرید واگن و تجهیزات و ملزومات مربوط به مباحث پسماند می‌پردازد.

بحران مدیریت پسماند

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور خاطرنشان کرد: مباحث مربوط به پسماند بسیار مهم است، به‌خصوص برای شهرهای ساحلی کشور به دلیل اینکه زمین در آنها محدود است در نتیجه مدیریت پسماند در آنها باید مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: به دلیل اینکه اخیراً این قرارگاه تشکیل شده و جلساتی هم با دستگاه‌های ذیربط در این مورد برگزار شده، باید نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی تسریع شود و در این مورد عزم جدی در دولت برای نوسازی ناوگان وجود دارد، اما در شرایط موجود یک همدلی و هم افزایی بین وزارت کشور و شهرداری‌ها ایجاد شده و دولت نیز کمک کرده که تدابیری را اتخاذ و با همین شرایط موجود نیز ناوگان را نوسازی کنیم.

هدف اصلی از تهاتر نفت چیست؟

جمالی نژاد با بیان اینکه اگر منابعی نداریم که نوسازی ناوگان را انجام دهیم، در نتیجه بحث تهاتر نفت را مطرح کردیم و به دنبال تحقق این موضوع هستیم تا بتوانیم ناوگان را نوسازی کنیم، تاکید کرد: اما آنچه که مهم است این است که در کنار خرید اتوبوس باید موضوع نوسازی ناوگان اتوبوسرانی را نیز در نظر داشته باشیم، زیرا درحال‌حاضر ناوگان اتوبوسرانی کشور یک ناوگان پیر و فرسوده است و سن حدود ۷۰ درصد ناوگان اتوبوسرانی به فرسودگی رسیده و اگر بخواهیم نوسازی در کوتاه مدت و میان مدت محقق شود باید برنامه‌ریزی‌های دقیقی در قرارگاه داشته باشیم.

وی گفت: از قرارداد خرید دو هزار دستگاه واگن حدود سه سال گذشته و تحریم‌ها محدودیت‌هایی را در این زمینه برای ما ایجاد کرد، اما باید پیگیری‌های لازم در این خصوص انجام و مشکلات آن حل شود.

معاون وزیر کشور گفت: همچنین هشت هزار میلیارد تومان در کلانشهرها برای نوسازی ناوگان حمل نقل عمومی، توسعه ریلی از طریق اوراق مشارکت در نظر گرفته شده و اگر لازم باشد از راه‌های دیگر باید بتوانیم مشکلات در حوزه حمل‌ونقل عمومی را رفع کنیم.

منبع: اقتصاد آنلاین

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر