موضع امارات در برابر برنامه هسته‌ای ایران

موضع امارات در برابر برنامه هسته‌ای ایران
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
دولت امارات از ایران خواست به همسایگانش از جمله کشورهای جنوب خلیج فارس و جامعه بین المللی درباره صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود اطمینان بدهد.

امارات از صدور مجوز راه اندازی واحد سوم نیروگاه اتمی "برکه" این کشور خبر داد.

خبرگزاری فرانسه نوشت: دولت امارات از ایران خواست به همسایگانش از جمله کشورهای جنوب خلیج فارس و جامعه بین المللی درباره صلح امیز بودن برنامه هسته ای اش اطمینان بدهد. قبل از این آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران به دلیل همکاری با آژانس و پاسخ‌های تهران در زمینه سوالات آژانس، انتقاد کرده بود.

این سخنان در نشست خبری نماینده امارات در آژانس مطرح شد. او در این نشست خبری از صدور مجوز راه اندازی واحد سوم از چهار واحد نیروگاه اتمی "برکه" امارات نیز خبر داد. ساخت این واحد در منطقه الظفره در ابوظبی در سال گذشته به پایان رسید. قرار است این واحد در سال 2023 برق تولید کند.

Loading...
نیروگاه اتمی براکه امارات

اولین نیروگاه اتمی امارات چگونه است؟

نیروگاه اتمی براکه امارات شامل 4 واحد در غرب ابوظبی (پایتخت امارات) قرار دارد. کنسرسیومی به رهبری شرکت کپکو (کره جنوبی) در قراردادی به قیمت 24.4 میلیار دلار، ساخت و راه اندازی این نیروگاه را برعهده دارد. ساخت این نیروگاه از سال 2012 (8 سال قبل) شروع شد. تاکنون 2 واحد این نیروگاه راه اندازی کامل شده‌اند.

این نیروگاه با ظرفیت تولید برق 5600 مگاوات می تواند یک چهارم نیاز امارات به برق را تولید کند.

امارات تنها کشور عربی است که دارای برنامه هسته‌ای است. نیروگاه اتمی "براکه" امارات در ساحل خلیج فارس مشغول کار است و برق اتمی تولید می کند. تنها نیروگاه اتمی ایران نیز در شهر بوشهر و در ساحل خلیج فارس است.

نماینده امارات در آژانس (حمد الکعبی) در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرگزاری فرانسه درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: دلایلی برای نگرانی‌هایی وجود دارد.

او گفت ایران باید اطمینان‌هایی را درباره صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش به کشورهای منطقه و دیگر کشورها ارائه کند.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در هفته قبل با صدور قطعنامه ای از ایران انتقاد کرد. در این طرح که توسط امریکا و سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان ارائه شده بود از همکاری ایران با آژانس انتقاد و درخواست شده بود تهران با آژانس همکاری کامل داشته باشد و به سوالات آژانس پاسخ دهد.

قبل از این، مدیرکل آژانس بین المللی آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی گفته بود ایران به سوالات آژانس درباره دلیل وجود آثار اورانیوم در سه تاسیسات اعلام نشده پاسخ فنی و کامل نداده است.

ایران ضمن رد این قطعنامه، در واکنش، اعلام کرد برخی دوربین‌های نظارتی آژانس را در تاسیسات خود خاموش می‌کند.

منبع: عصر ایران

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر