دومین عرضه اولیه ترکیبی در راه بازار سهام

آیا عرضه اولیه توسن را بخریم؟

آیا عرضه اولیه توسن را بخریم؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان: مدتی است که روند عرضه شرکت‌های مختلف در بورس و فرابورس شدت گرفته است؛ به طوری که طی این یک هفته، 4 شرکت جدید مهمان بازار سهام شده‌اند که در نوع خود رکورد جدیدی به حساب می‌آید.

عرضه اولیه این هفته روز چهارشنبه 24 شهریور ماه 10 درصد از کل سهام شرکت توسعه سامانه‌های نرم‌افزاری نگین با نماد "توسن" به روش ترکیبی در بازار فرابورس عرضه می‌شود.

این دومین شرکت پس از «حآفرین» است که به روش ترکیبی در بازار عرضه می‌شود. به این شکل که در مرحله اول 5 درصد از سهام شرکت در دامنه قیمت 624 تا 763 تومان به صندوق‌ها اختصاص می‌یابد. حداکثر سهام قابل خرید در مرحله اول 20 میلیون سهم است. سپس با قیمت کشف شده در مرحله اول، 5 درصد مابقی به سهامداران حقیقی و حقوقی اختصاص می‌یابد. حداکثر سهام قابل خرید در مرحله دوم 204 سهم است. بنابراین حداکثر نقدینگی مورد نیاز برای خرید این عرضه اولیه برابر با 156 هزار تومان است و در صورت مشارکت 3 میلیون نفر، انتظار می‌رود که به هر کد معاملاتی 33 سهم معادل 25 هزار تومان اختصاص یابد.

ستاره خلیج فارس چه زمانی عرضه اولیه می‌شود؟

ارزشگذاری رسمی

در گزارش ارزشگذاری رسمی این شرکت از 8 روش مختلف استفاده شده که در نهایت به هرکدام یک ضریب اهمیت داده شده است. با استفاده از میانگین موزون از ارزش‌های به دست آمده، ارزش نهایی شرکت به 3635 میلیارد تومان رسیده است که با در نظر گرفتن 2 میلیارد و 40 میلیون برگه سهم، ارزش هر سهم شرکت برابر با 1782 تومان می‌شود.

با توجه به اینکه فاصله سقف قیمتی روز عرضه با ارزش واقعی هر سهم برابر با 134 درصد است، می‌توان انتظار حداقل سود 33هزار و 500تومانی را برای این عرضه اولیه داشت.

مقایسه با چند عرضه اولیه اخیر

با نگاهی به چند عرضه اولیه اخیری که در بازار اتفاق افتاد، می‌توان بازده تقریبی را برای این سهام نیز در نظر گرفت.

«فگستر» در 22 اردیبهشت ماه با قیمت 618 تومان عرضه اولیه شد و به هر فرد 19هزار تومان رسید. این سهم بازدهی 101 درصدی را به صورت پیوسته به خریدارانش تقدیم کرد و پس از آن دچار عرضه شد.

چندی پیش «لطیف» نیز در بازار عرضه شد و به هر کد 32هزار و 500 تومان تعلق گرفت که همچنان پس از بازدهی 88 درصدی، با صف خرید به کار خود ادامه می‌دهد.

به هرحال با توجه به اینکه عرضه اولیه «توسن» از لحاظ ریالی به «فگستر» و «لطیف» نزدیک است و همچنین با توجه به ارزشگذاری رسمی آن و فاصله 134 درصدی که با ارزش ذاتی هر سهم دارد، انتظار می‌رود که موج اولیه تقاضا بتواند بازدهی نزدیک به 140 درصدی را نصیب خریدارانش کند. البته شرایط روزهای آتی بازار نیز تاثیر بسزایی در مقدار بازدهی آن خواهد داشت.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر