کدام سهام پالایشی برای خرید بهتر است؟

کدام سهام پالایشی برای خرید بهتر است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان : در جدول ارزش بازار شرکت‌های پالایشی به ازای پالایش یک میلیون بشکه نفت آورده شده است. تفاوت اندکی میان شرکت‌ها از این منظر مشاهده می‌شود و این نسبت به حدود هزار میلیارد تومان رسیده است. برای مثال شاوان اعداد کمتری را نشان می‌دهد که شاید به دلیل استفاده از میعانات گازی و کمتر بودن حجم خروجی محصولات نسبت به حجم ورودی ماده اولیه است.

Loading...
رزش بازار شرکت‌های پالایشی به ازای پالایش یک میلیون بشکه نفت

برای شتران این عدد به ۱۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است که این موضوع شاید بتوان با سود سپرده بانکی سنگینی که توسط این شرکت شناسایی می‌شود، توجیه کرد. شتران در سال‌های گذشته سیاست تقسیم سود حداقلی داشته است و نقدینگی بالایی برای شرکت باقی مانده که احتمالا به سرمایه‌گذاری در سایر حوزه‌ها مانند سپرده‌ بانکی می‌پردازد. شبریز طی دو روز اخیر با جهش قیمت بازگشایی شده است و اما مشاهده می‌شود که در این مقایسه ارزش بازار بالایی دارد. در خصوص شبریز نیز می‌توان گفت که این شرکت نیمی از یک شرکت پتروشیمی با ارزش احتمالی بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان را در خود دارد.

بر این اساس به نظر می‌رسد شبریز نیز در این مقایسه وضعیت مناسبی دارد و احتمالا با رشد حدود ده درصدی ارزش بازار همتراز با دیگر شرکت‌های پالایشی قرار گیرد. اگر میان سهام پالایشی یک وضعیت آربیتراژ در نظر بگیریم به نظر می‌رسد این جدول بتواند به معامله‌گران کمک کند. این موضوع باید مورد توجه باشد که به صورت کلی صنعت پالایش نفت با وضعیت کنونی کرک‌ اسپرد می‌تواند رشد قیمت سهام را تجربه کند اما دو ریسک بزرگ یکی قیمت‌گذاری دولتی و نکته دوم نیز عدم پایداری احتمالی کرک‌های کنونی در میان‌مدت باید مورد توجه باشد. برای شبریز نکته جالب توجه دیگر راه‌اندازی پروژه کاهش غلظت گوگرد در گازوییل است.

شپنا نیز طرح مشابهی دارد و هر دو شرکت عنوان کرده‌اند که این طرح در آینده‌ای نزدیک احتمالا در نیمه نخست امسال راه‌اندازی می‌شوند. کاهش مقدار گوگرد گازوییل می‌تواند به رشد سودآوری این پالایشی کمک کند. البته باید توجه داشت که دیگر پالایشی‌ها مانند شتران و شبندر گازوئیل با مقدار پایین گوگرد را در شرایط فعلی تولید می‌کنند. شپنا امروز با همراهی ویژه بازار همراه بود. در پالایشی‌ها در کنار کوچک‌ترها مانند شراز به نظر می‌رسد شبندر از توانایی تقسیم سود بیشتری برخوردار است و از این جهت شاید برای اهالی بازار جذاب باشد. مهم‌ترین موضوع برای این صنعت در کل انتشار صورت‌های مالی زمستان است که اگر انتظارات برآورده شود احتمالا مسیر رشد بیشتر سهام پالایشی همراه می‌شود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر