رکورد معاملات بازار ثانویه در ۱۴۰۱ جابجا شد

سه سرنخ رکوردشکنی دلار در سامانه نیما

سه سرنخ رکوردشکنی دلار در سامانه نیما
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن
دیروز رکورد معاملات سامانه نیما از ابتدای سال تاکنون شکست. صعود قیمت‌های جهانی، رشد صادرات غیرنفتی و در نتیجه افزایش عرضه ارز از یک طرف و افزایش تقاضا از سوی دیگر، می‌توانند در این رکوردشکنی دخیل باشند. در نگاه دقیق‌تر، سه عاملی که ممکن است موجب رونق معاملات نیما در مقطع کنونی شده باشند عبارتند از: پایان ماه رمضان، تغییر انتظارات برجامی و ثبت درخواست واردکنندگانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دیگر به آن‌ها تخصیص نمی‌یابد.

بورسان: امروز روابط عمومی بانک مرکزی خبر داد در معاملات یکشنبه ۱۸ اردیبهشت سامانه نیما صادرکنندگان با فروش بیش از ٣٣٢ میلیون معادل دلاری ارزهای حاصل از صادرات، رکورد معاملات سامانه نیما از ابتدای سال تاکنون را شکستند. از سوی دیگر، مجموع معادل دلاری معاملات از ابتدای سال جاری تا دیروز بالغ بر ۴ میلیارد دلار شد که این میزان در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته دو برابر شده است.

بانک مرکزی رکوردزنی معاملات را «تبلور افزایش صادرات غیرنفتی در بازار ارز» عنوان کرده است. تهاجم روسیه به اوکراین و سیاست‌های انقباضی بانک‌های مرکزی طی ماه‌های گذشته به رشد سراسیمه قیمت‌های جهانی کالا در سرتاسر جهان منجر شده است. آمارهای بانک جهانی از افزایش میانگین ۱۳ درصدی قیمت مواد غذایی در بازار جهانی فقط طی یک ماه خبر می‌دهد. اما این تورم رو به رشد جهانی درآمد ارزی صادرکنندگان کشور را افزایش داده است که متعاقب آن عرضه ارز صادرکنندگان در سامانه نیما نیز بیشتر شده است.

اما در یافتن سرنخ آنکه چرا ارزش معاملات در مقطع کنونی رکورد زده است، برخی کارشناسان این گمانه را مطرح می‌کنند که شاید تقاضای ارز افزایش یافته و حتی به دلایلی باید منتظر ادامه رشد تقاضا بود.

۳ محرک احتمالی رکوردشکنی در نیما

یکی از عواملی که می‌تواند در رشد ارزش معاملات بازار ثانویه اثرگذار بوده باشد پایان ماه رمضان و افزایش تجارت خارجی است. به طور سنتی ماه رمضان با کاهش فعالیت‌ها و به تعویق افتادن برخی خریدها همراه است که این موضوع حتی در ادبیات مالی جهان به «اثر رمضان» یا «Ramadan Effect» مشهور است. این موضوع به ویژه برای ایران که بسیاری از شرکای تجاری عمده آن کشورهای عربی منطقه هستند، می‌تواند هر چند به میزان جزئی معنادار باشد.

دومین عامل به انتظارات برجامی بازمی‌گردد. در ماه‌های گذشته که در آستانه توافق بودیم گروهی برخی معاملات را متوقف و موکول به آینده کرده بودند که با توقف ۲ ماهه مذاکرات وین و کم‌سو شدن امیدها به رفع تحریم، هم‌اکنون بخشی از تقاضا با تعویق وارد بازار شده است.

سومین عاملی محرک بالقوه رشد تقاضای ارز در سامانه نیما، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است. قطع ارز ترجیحی نان، روغن و نهاده‌های دامی گام مهم اخیر دولت در جهت پایان رانت ارز ۴۲۰۰ است. انتظار می‌رود واردکنندگانی که دیگر ارز ترجیحی دریافت نمی‌کنند تقاضای خود را در سامانه نیما ثبت کنند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر