اعلام وضعیت سهام عدالت در بورس

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: معصومه طاهرخوانی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با مبحث افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت این موضوع را بیان کرد که طبق مصوبه شورای‌عالی بورس در مرداد ماه پارسال، شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت تا یک سال از مقطع واگذاری اجازه ثبت هیچگونه افزایش سرمایه از محل آورده را ندارند و صرفا می‌توانند از محل سود انباشته و یا اندوخته افزایش سرمایه بدهند. دلیلی که برای این امر وجود دارد این است که سهامدارانی که روش مستقیم را انتخاب کرده بودند یه دلیل اینکه با رویه‌های بورس و سهامداری آشنا نیستند، متضرر نشوند.

موضوع دیگر مهمی که در این خصوص وجود دارد، سیت‌های مدیریتی و انتخابات این شرکت‌ها است که طبق اخباری که در جریان است، دادستانی کل کشور جلوی انتخابات شرکت‌های سهام عدالت استانی را گرفته است. اتفاقی که اکنون می‌افتد این است که تمام شرکت‌های داخل پرتفوی سهام عدالت متضرر می‌شوند، چراکه سیت‌های مدیریتی در اختیار سایر سهامداران قرار می‌گیرد.

خبر خوشی که وی از آن خبر داد این بود که وزارت اقتصاد و دارایی قرار است به جاماندگان سهام عدالت، سهام بدهد که مجلس هم به طور موازی در حال پیگیری این موضوع است. قصد بر این است که از ۲۰ میلیون نفر جدید سهام عدالت تخصیص یابد و از این ۲۰ میلیون نفر ۲.۵ میلیون نفر قبلتر شناسایی شدند اما به دلیل مشکلات نرم‌افزاری و کوتاهی که برخی از تعاونی‌ها داشته‌اند. طریقه تخصیص این سهام عدالت اینگونه است که حکمرانی سهام عدالت را از اساس دگرگون نمایند به این شکل که تمام سرمایه‌گذاری‌های استانی زیرمجموعه صندوقی به اسم صندوق سهام عدالت قرار گیرند و مدیریت آن یکپارچه شود.

درحال‌حاضر حدود ۵۰ میلیون نفر سهامدار سهام عدالت داریم که ۲.۵ میلیون نفر از آنها متوفی‌اند. یعنی ۴۶.۵ میلیون نفر باقی مانده‌اند. این ۲.۵ میلیون نفر متوفی خود تبدیل به بحرانی جدید شده‌اند. چراکه حدود ۱۰ میلیون نفر وارث و ذی‌نفع دارند.

در بحث پرتفوی سهام عدالت، این پرتفو دو بخش دارد که تحت عنوان بورسی و غیربورسی خلاصه می‌شود. در بخش بورسی ۳۶ شرکت وجود دارد که مهم‌ترین و بزرگترین بخش آن شتران، بیمه دانا و سیمان داراب است و در پایین این لیست شرکت‌های ایران خودرو و سایپا با یک درصد از سهام خود قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است ارزش روز این پرتفو در روز تخصیص برای ۲ دهک پایین ۱ میلیون تومان بود و برای دهک‌های بالاتر ۵۰۰ هزار تومان. ارزش این دو سبد امروز به ترتیب به ۱۲.۵ میلیون تومان و حدود ۲۴ میلیون تومان رسیده است.
باید این موضوع را در نظر داشت که برای پرتفوی غیر بورسی سهام عدالت هیچ تعیین تکلیفی انجام نشده است و قرار بر این شده است که هلدینگ ملی تاسیس شود و این ۱۳ شرکت زیرمجموعه آن قرار گیرند و به سهامداران عدالت سهام آن هلدینگ تخصیص یابد.

نکته مهمی که در رتبه‌بندی صنایع در پرتفوی سهام عدالت وجود دارد این مطلب است که بخش اعظم پرتفوی سهام عدالت شامل صنایع فلزات اساسی، پتروشیمی‌ها و فرآورده‌های نفتی می‌شود. بنابراین به موجب موج فروشی که در سهام عدالت وجود دارد، می‌توان انتظار داشت که اگر این موج فروش در بازار جاری شود می‌تواند سبب افت ارزش بازار این صنایع گردد. از طرفی باتوجه به اینکه این صنایع بخش قابل توجهی از ارزش کل بازار سهام را در اختیار خود دارد می‌تواند این اتفاق ریزش کل بازار را در پی داشته باشد.

براساس داده‌های موجود و ارزش تسویه ماهانه معاملات سهام عدالت در سال ۱۳۹۹، این نکته به چشم می‌خورد که پس از آغاز فروش سهام عدالت، شاهد به اوج رسیدن این فروش‌ها در مرداد ماه ۱۳۹۹ بودیم. جمع کل فروش انجام شده از محل سهام عدالت 136010 میلیارد تومان بوده است این عدد کمتر از ارزش معاملات یک روز بازار سهام در آن مقطع بوده است ولی بلایی که به لحاظ روانی ایجاد کرد، بسیار وسیع بود.

در حال حاضر با وجود اینکه استان‌هایی که تعداد قابل توجهی سهامدار عدالت دارند، وارد بازار سرمایه نشده‌اند، 26 شرکت پذیرش شده حدود 4 درصد کل ارزش بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند.

با بررسی عملکرد و بازدهی صندوق‌های مذکور در یکسال اخیر متوجه خواهیم شد که صندوق‌های وسکرشا منفی 61 درصد، وساغربی منفی 46 درصد، وسکرد منفی 46 درصد بازدهی کسب کرده‌اند. به طور کلی در میان این صندوق‌ها بازدهی مثبت نداریم و جملگی عملکرد منفی داشته‌اند.

10 شرکت اولی که به لحاظ ارزش بازار در پرتفوی سهام عدالت قرار دارند که از جمله این شرکت‌ها می‌توان به فارس، فولاد، فملی، شتران، وبملت اشاره کرد. دولت و سهامداران عدالت با توجه به درصدی که از این شرکت‌ها در اختیار داشتند حداقل 2 سیت مدیریتی می‌توانستند در اختیار بگیرند. اما به واسطه آزادسازی سهام عدالت دیگر این رویه پابرجا نیست اما همچنان دولت پس از واگذاری در این شرکت‌ها اعمال نفوذ و تیک اور کرده است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر