گزارش شتران باعث جهش پالایشی یکم شد

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: در برنامه زنگ پایان امروز همراه با امیرهوشنگ نوایی، تحلیل‌گر بورسان به بررسی صورت‌های مالی فصل بهار شرکت سالمین، پشم شیشه ایران و پالایش نفت تهران پرداختیم.

حاشیه سودهای غسالم ماندگار است؟
شرکت سالمین(غسالم) با انتشار صورت مالی میاندوره‌ای 3ماهه نخست سال جاری، رشد ۱۳۰ درصدی سود را نسبت به سال قبل . این شرکت گزارش کرده است. از جمله دلایل سودآوری قابل توجه شرکت در فصل بهار افزایش نرخ ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده که فروش ریالی شرکت را به میزان قابل توجهی افزایش داده است و همین صورت‌های مالی جذاب غسالم را که در روزهای گذشته در کف قیمتی معامله می‌شد به محدوده مثبت رساند.
از جمله نشانه های حذف ارز ترجیحی در مواد اولیه محصولات سالمین را میتوان در مبلغ فروش و بهای تمام شده محصولات این شرکت مشاهده کرد. از جمله مواد اولیه مصرفی این شرکت که مشمول دریافت ارز ترجیحی می شدند، آرد، شکر، روغن و تخم مرغ است.
نکته قابل تامل در صورت مالی شرکت استفاده از موجودی روغن انبار برا تولید است که قیمت آن کمتر از قیمت‌ پایین‌تر از قیمت‌های موجود است و این موضوع باعث نگرانی نسبت به تکرار سودآوری شرکت در فصل تابستان شده است.

کپشیر در انتظار تحول بزرگ
شرکت پشم شیشه ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده، پشم شیشه، ایزوگام و عایق های حرارتی در ایران شناخته می شود.
کپشیر اکثر محصولات خود را در داخل کشور به فروش می‌رساند. کپشیر که در فصل زمستان در محدوده زیان بود در اولین فصل ۱۴۰۱ به محدوده سودآوری بازگشته و حاشیه سودهای خالص شرکت به اوج خود رسیده است، موضوعی که کپشیر را امروز به صف خرید رساند.
تحول مهمی که در شرکت در حال وقوع است، انتقال شرکت از شیراز به محدوده اقتصادی در نظر گرفته شده است و به دلیل همین موضوع شرکت در مرحله افزایش سرمایه نیز هست.

افزایش ۲۹۷ درصدی سود شتران نسبت به سال قبل
شرکت پالایش نفت تهران در دوره 3 ماهه منتهی به بهار ۱۴۰۱ به ازای هر سهم ۵۹۹ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۹۷ درصد و نسبت به زمستان ۱۰۷ افزایش داشته است. لازم به ذکر است که حاشیه سود شرکت به شدت افزایش یافته و سود تقسیمی شرکت می‌تواند p/e شتران را از هر زمان دیگری جذاب‌تر کند.
کرک اسپردها در صنعت پالایش همچنان ارقام بالایی بوده که می‌تواند تداوم سودآوری پالایشی‌ها را در ماه‌های آینده را به دنبال داشته باشد.
هزینه مالیات پالایشی‌ها در فصل بهار ۲۰ درصد بوده و تهدیدی از این سمت صنعت پالایش را تهدید نمی‌کند.
انتشار صورت مالی بهاری پالایش نفت تهران، در توقف نمادهای پالایشی، موجی از تقاضا را به نماد پالایش کشاند؛ تا آن جا که قیمت هر واحد این صندوق از محدوده صفر تا سطح مثبت ۸ درصدی جهش کرد.

مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر