تداوم پیشروی خودروسازان در مسیر غیراقتصادی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: در برنامه زنگ پایان امروز همراه با امیرهوشنگ نوایی، تحلیل‌گر بورسان به بررسی عملکرد فصل بهار خودروسازان و صورت‌های مالی ۴ نماد خودرو، خساپا، خپارس و خزامیا پرداختیم .
صورت ‌های مالی خودروسازان از اهمیت بالایی برخوردار است، چراکه این صنعت آینه تمام‌نمای مدیریت کشور است.
خودروسازان در فصل بهار هچنان در مسیر غیراقتصادی قدم برداشته و طبق روال فصول گذشته زیان‌سازی در این صنعت ادامه دارد. بر خلاف وعده‌های افزایش تولید در فصل بهار اما همچنان روند تولید چندان قابل توجه نیست.

ایران خودرو در بهار ۱۴۰۱ دو هزار میلیارد تومان زیان ساخته و در یک ماه گذشته سهام این شرکت ۱۶ درصد بازدهی منفی داشته است.
از جمله نکات قابل توجه در صورت مالی فصل بهار شرکت کاهش سود ناخالص نسبت به زمستان است که دلیل آن افزودن غیرمعمول فروش قطعات به گزارش‌های فصلی است.
برخلاف وعده‌های افزایش تولید و فروش از سوی مدیران متاسفانه در کل فصل بهار ۱۲۰ هزار دستگاه خودرو توسط ایران خودرو تولید شده و نرخ و تعداد فروش نیز روند کاهشی داشته است.

سایپا نیز در فصل بهار ۱۱۵۰ میلیارد تومان زیان ساخته و بازدهی یک ماهه سهم ۱۸.۵ درصد بوده است. سایپا با کنترل هزینه دستمزد و سربار توانسته که در فصل بهار سود ناخالص را در محدود مثبت حفظ کند.
وضعیت تولید سایپا به مراتب بهتر از ایران خودرو بوده و نسبت به زمستان تولید بیشتری داشته اما در مقابل نرخ‌های فروش روند کاهشی داشته است.

پارس خودرو نیز مانند دو خودروساز بزرگ کشور در فصل بهار ۳۳۸ میلیاردتومان زیان ساخته است.
حاشیه سودهای خپارس در محدوده صفر است و بیشتر درآمد شرکت از محصولاتی است که قرار شده از خط تولید خارج شوند و باید دید شرکت در این قبال چه استراتژیی را در پیش خواهد گرفت.
میزان تولید و نرخ فروش شرکت نزولی بوده اما شرکت با فروش از موجودی توانسته رکورد فروش ماهانه را جابجا کند.

خزامیا نیز که همواره جز نمادهای سودآور گروه خودرو بوده در بهار امسال با کاهش ۷۴ درصدی سود خالص نسبت به فصل قبل همراه بوده و حاشیه سود شرکت نیز کاهش یافته است.
درآمد شرکت زامیاد به دلیل کاهش مقدار فروش و افزایش هزینه‌های مالی بوده این در حالی است که نرخ فروش‌های شرکت به گونه‌ای است که توانسته در محدود سود باقی بماند.

مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر