برنامه وزارت صمت برای مقابله با قاچاق

برنامه وزارت صمت برای مقابله با قاچاق
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
معاون صنایع عمومی وزارت صنعت معدن و تجارت با اشاره به حجم ۱.۷ میلیارد دلاری قاچاق لوازم‌ خانگی گفت:‌ برنامه وزارت صمت برای مبارزه با کالاهای قاچاق بر اساس اولویت‌ بندی در ابتدا مبارزه با کالاهای قاچاق در بخش قطعات خودرو سپس لوازم خانگی و همچنین محصولات دخانی است.

محمد مهدی برادران، معاون صنایع عمومی وزارت صنعت معدن و تجارت امروز در نشست مشترک دبیران کمیسیون‌های برنامه‌ریزی هماهنگی و نظارت مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور رؤسای سازمان‌های صمت سراسر کشور که در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، گفت: برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز ۸ راهبرد را وزارت صمت در نظر گرفته است که اولین راهبرد در این زمینه بحث ولایت‌مداری زیرا حضرت آقا مکرراً خواسته‌اند که ما مبارزه با قاچاق کالا و ارز را داشته باشیم و ایشان نسبت به این موضوع بسیار حساس هستند.

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت معدن و تجارت اظهار کرد: راهبرد دوم ما‌ هم‌افزایی بین دستگاهی و استانی در رده‌های مختلف در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.‌

او افزود: راهبرد سوم ما در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز قانونمند و نظام بودن در این موضوع است.

برادران اظهار کرد: راهبرد چهارم همه‌جانبه بودن و راهبرد پنجم قانونی بودن و راهبرد ششم استمرار در کار و‌ راهبرد هفتم جدیت و در نهایت راهبرد هشتم توجه به پیوست اجتماعی و فرهنگی و افکارسنجی مردم و ارتباط با رسانه در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه هدف ما از مبارزه با قاچاق کالا و ارز تمرکز بر روی قاچاقچیان کلان و سازمان یافته است، گفت: قاچاقچیان کلان در بازار حجم میلیارد دلاری را جابه‌جا می‌کنند.‌

قیمت کارتن لوازم خانگی ۲ میلیون تومان!

او افزود: متأسفانه در بازار شاهد هستیم که کارتن لوازم خانگی با قیمت ۲ میلیون تومان فروخته می‌شود و این نشان می‌دهد که قصد سوء استفاده از آن را دارند.

برادران گفت: برنامه وزارت صمت برای مبارزه با کالاهای قاچاق بر اساس اولویت‌بندی در ابتدا مبارزه با کالاهای قاچاق در بخش قطعات خودرو سپس لوازم خانگی و همچنین محصولات دخانی است و بعد از آن نیز در حوزه لوازم آرایشی؛ پوشاک؛ اسباب‌بازی و پتروشیمی‌ها وارد خواهیم شد.

سالانه ۵۰۰ میلیون دلار اسباب بازی قاچاق می‌شود

او با اشاره به قاچاق اسباب‌ بازی اظهار کرد: حجم قاچاق در این بخش سالانه ۵۰۰ میلیون دلار است.

برادران افزود: در بخش لوازم و قطعات یدکی خودرو بیش از ۲ میلیارد دلار سالانه کالای قاچاق جابه‌جا می‌شود و به اضافه کالاهای تقلبی حجم کالاهای قاچاق و تقلبی در بخش لوازم و قطعات یدکی خودرو به دو نیم میلیارد دلار در سال می‌رسد.

برادران با بیان اینکه حجم بازار لوازم‌ خانگی در کشور ۶ میلیارد دلار است، بیان کرد: حجم کالای قاچاق لوازم‌ خانگی ۱.۷ میلیارد دلار و حجم کالای غیر قاچاق در این بخش ۴.۳ میلیارد دلار است.

منبع: فارس

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر