بورسان - Bourseon

بازار سهام نفس تازه کرد

تکذیب شایعات به نفع بورس تمام شد

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: بورس امروز تحت تاثیر تکذیب اخبار منتشره راجع به احتمال انتصاب طیب‌نیا به ریاست بانک مرکزی و در دستور کار قرار گرفتن سیاست‌های انقباضی کار خود را آغاز کرد. خبری که باعث شروع سبز و متعادل بورس شد و به افزایش ارتفاع ۰.۵ درصدی شاخص کل و رسیدن آن به ۱.۴۲۷ میلیون واحد کمک کرد. شاخص هم‌وزن نیز تحت تاثیر جو مساعد بر بازار توانست رشد ۰.۴ را ثبت کند که نشان می‌دهد نمادهای بزرگ و کوچک تقریبا شرایط مشابه داشتند.

تغییر جهت ۱۸۰ درجه‌ای بعد از روزی خونین

در دو روز گذشته بازار سهام تحت تاثیر شایعات منتشر شده، احتمال افزایش نرخ بهره و سیاست‌های احتمالی بانک مرکزی، شرایط نامطلوب و سختی را پشت سر گذاشت. افزایش نرخ بهره در سال ۹۳ سبب یک روند نزولی و رکودی شدید در بورس شد و این خاطره واکنش‌های منفی دوچندانی را در زمان کنونی در پی داشت. اما با این وجود، دیروز به دفعات شاهد جمع شدن صف‌های فروش بودیم که در کنار تکذیب خبر فوق، سبز پوشی روز جاری رقم خورد.

عرضه اولیه بورس چگونه جذاب می‌شود؟

سه علت مهم برای رفتار امروز بورس

امروز سه گروه به شکل مشخصی در بازار عملکرد متفاوتی ارائه دادند. گروه اول مربوط به کاشی و سرامیک است که به شکل عجیبی بیشتر نمادهای این گروه به صف خرید نشستند. یکی از دلایل احتمالی آن، مربوط به بحث ساخت یک میلیون مسکن و پیش‌بینی مطلوب سود احتمالی آنها در ماه‌های آینده است. مشخص است که حجم بالایی از سرمایه وارد این گروه شده است که قسمت اعظم آن از سمت افراد حقیقی‌ست.

پالایشی‌ها گروه دومی بودند که به دلیل صورت‌های مالی آنها و سودآوری مورد انتظار، مورد توجه قرار گرفتند. لازم به تاکید است طی یک ماه اخیر بارها شایعه انتشار صورت‌های مالی نمادهای پالایشی با ارقام مطلوب سودآوری در میان اهالی بازار منتشر شده است که تا کنون روی حقیقت به خود ندیده است. به هر حال این بحث همچنان در رابطه با این گروه مطرح است.

در عین حال برخی شایعات نیز حاکی از آن است که روز گذشته شورای رقابت به بررسی فرمول‌ قیمت‌گذاری جدیدی برای یوتیلیتی‌ها پرداخته و ممکن است خبر جدیدی در این رابطه منتشر شود. این موضوع می‌تواند دلیل اصلی توجه و ورود سرمایه به نمادهای بفجر و مبین باشد.

و در آخر باید به افزایش نرخ بازدهی اوراق اخزا اشاره کرد. از آنجایی که این نوع دارایی بازدهی امنی دارد می‌تواند از دیگر دلایل عدم تمایل حضور افراد در بورس و افزایش عرضه‌ها باشد.

نشانه‌های بارز وجود ترس در بازار

با وجودی که بازار امروز متعادل بود اما نشان‌هایی از ترس و شک و تردید فعالان بازار به عدم افزایش نرخ‌بهره دیده می‌شود. همچنین واکنش به قیمت دلار همچنان در سطح بالایی قرار دارد؛ به طوری که با کاهش قیمت دلار در ساعات پایانی، عرضه‌ها در بازار اندکی افزایش یافت.

ارزش معاملات در روز جاری به کمترین میزان خود در یک ماه اخیر رسید و به ۵.۱ همت بسنده کرد. حقیقی‌ها نیز مانند بیشتر روزهای اخیر در سمت فروشنده به شکل فعالی حضور داشتند و در نهایت خروج ۳۱۶ میلیارد تومان پول حقیقی را سبب شدند.

صف‌های خرید و فروش نیز با اختلاف اندکی در تمام ساعات بازار روند صعودی خود را حفظ کرده و با اختلاف یک درصدی به نفع صف‌های فروش به کار خود پایان دادند. هرچند که تعداد نمادها اختلاف چندانی نداشتند، اما ارزش آنها به طور با ثباتی در محدوده خود باقی ماند و ارزش صف‌های خرید به مراتب بالاتر از صف‌های فروش بود. علت عمده این موضوع قفل بودن حجم بالایی از سرمایه در سه نماد فسبزوار، فجهان و کیمیاتک بوده است که به تازگی عرضه اولیه شده‌اند. به طور خلاصه حدود ۱۳ درصد نمادها صف خریدی به ارزش ۱.۰۵ همت ایجاد کردند و در مقابل ۱۴ درصد از نمادهای تشکیل دهنده صف فروشی به ارزش ۴۱۰ میلیارد تومان بودند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر