جذاب‌ترین قیمت‌های تحلیلی در بورس

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان : در هجدهمین گزارش اجماع تحلیل‌گران، ۱۱۰ شرکت مدیریت دارایی و تحلیل‌گران مستقل به بررسی نمادهای بازار سهام و پیش‌بینی سود این نمادها پرداختند. در این میان تحلیل‌گران سود برخی نمادها برای ۴ فصل آتی یعنی از ابتدای زمستان امسال تا پایان پاییز ۱۴۰۰ را برآورد کرده‌اند.

حال با توجه به رشد بازار جهانی از هنگام انجام این تحلیل‌ها و افت نسبی بورس طی این مدت، نسبت قیمت به درآمد آینده‌نگر (P/E forward) برخی از نمادها نسبت به ابتدای زمستان که این تحلیل‌ها انجام شده به سطوح جذاب‌تری رسیده است.

از نظر تحلیل‌گران جذاب‌ترین قیمت‌های تحلیلی در بورس را کدام نمادها دارند؟

P/E یا نسبت قیمت به درآمد یکی از معیارهای تحلیل بنیادی است که برخی از معامله‌گران بر اساس آن اقدام به خرید و فروش سهام می کنند. البته چون معیارهای دیگری برای ارزش‌گذاری و معامله سهام وجود دارد خیلی اوقات معامله‌گران بی‌توجه به این معیار در سمت خرید و فروش سهامی فعال می‌شوند و به همین خاطر این نسبت تنها عامل تعیین‌کننده در قیمت یک سهم نیست.

با توجه به قیمت نمادها در آخرین روز هفته، نسبت قیمت به درآمد آینده‌نگر (P/E forward) برای ۵ نماد از ۱۱۰ نماد مورد بررسی به کمتر از عدد ۶ رسیده است. در این میان برخی از صنایع کامودیتی‌محور بورس تهران به طور کل وضعیت بهتری از منظر P/E دارند. اما در بین غیرکالایی‌ها هم تک نمادهایی که به قیمت‌های جذاب رسیده‌اند وجود دارد.

در بین بانکی‌ها P/E وبملت به زیر ۵ رسیده است. البته به نظر می‌رسد دلیل این نسبت قیمت به درآمد، سود تسعیر نرخ ارز باشد. در خصوص میزان ارزندگی وبملت برنامه خط سود با حضور مدیر مالی بانک ملت را ببینید.

در بین فولادسازان هم فولاد مبارکه اصفهان یکی دیگر از نمادهایی است که P/E کمتر از ۶ دارد. البته نکته مهم در خصوص فولادسازان به ویژه مبارکه شیوه‌نامه رانت‌ساز وزارت صمت برای قیمت‌گذاری فولاد است. این شیوه‌نامه منجر به عدم شفافیت از آینده نمادهای فولادی و ایجاد گستره وسیعی از سود پیش‌بینی شده توسط تحلیل‌گران شده است. به عنوان مثال در حالی تحلیل‌گران برای فولاد به طور متوسط حدود ۲۰۵ تومان سود را پیش‌بینی کرده‌اند که برخی از تحلیل‌گران اعتقاد دارند این شیوه‌نامه بر فولاد مبارکه به علت نوع خاص محصولاتش (ورق گرم و سرد) چندان نمی‌تواند اثرگذار باشد. به همین واسطه تحلیل‌گران برای ۴ فصل آتی فولاد مبارکه تا ۳۵۰ تومان هم سود پیش‌بینی کرده‌اند.

از دیگر نمادهایی که نسبت‌های قیمت به درآمد جالب توجه دارند می‌توان به ارفع، واحیا و صبا اشاره کرد.

سلب مسئولیت: لیست ارائه شده فقط برای آشنایی با دیدگاه فعالان بازار سرمایه است و هیچ‌گونه توصیه‌ای به خرید یا فروش ندارد.

P/E نمادهای مختلف بورس

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر