خبر خوب برای خرید اوراق وام مسکن

خبر خوب برای خرید اوراق وام مسکن
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
طرح کاهش ۵۰ درصدی هزینه خرید اوراق مسکن تا پایان بهمن‌ماه امسال تمدید شد.

بورسان : به گفته خبرگزاری تسنیم طرح ۸۳ بانک مسکن با هدف کاهش ۵۰ درصدی هزینه خرید اوراق بانک مسکن پس از رشد قیمت این اوراق عملیاتی شد. این طرح از ۲۳ آذرماه آغاز شد و قرار بود پایان ماه جاری به اتمام برسد. بر اساس این طرح، تمامی متقاضیانی که قصد بهره‌‌مندی از تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق ممتاز به تنهایی یا همزمان با تسهیلات جعاله تعمیر را دارند، می‌توانند از سقف تسهیلات به صورت ۵۰ درصد از محل اوراق ممتاز و ۵۰ درصد از محل منابع بدون سپرده بانک، برای خرید مسکن استفاده کنند.

این شرایط شامل تسهیلات جعاله (تعمیر مسکن) نیز می‌شود که بانک مسکن طرح مذکور را تا پایان بهمن ۱۴۰۰ تمدید کرده است. طی ماه‌های گذشته و بعد از افزایش سقف وام مسکن، تقاضا برای خرید اوراق تسهیلات مسکن (تسه) رشدی جدی پیدا کرد. اتفاقی که خود را در معاملات مسکن تهران طی ماه‌های آبان و آذر هم نشان داد. اما این اقبال بالا برای خرید تسه‌ها منجر به رشد قیمتی عجیب آن‌ها و ثبت رکوردهایی تازه بود. اتفاقی که مدیران بانک مسکن را بر آن داشت که به مناسبت هشتاد و سومین سالگرد تاسیس این بانک، در طرح ۸۳ به مدت یک ماه تعداد اوراق مورد نیاز برای دریافت وام مسکن را به نصف کاهش دهند. حال با وجود تخفیف ۵۰ درصدی در تعداد اوراق طی روزهای اخیر دوباره شاهد سرعت گرفتن رشد قیمت تسه‌ها و صف‌نشینی برای خرید آن هستیم. اتفاقی که باعث شده تا مدیران بانک مسکن این طرح را به مدت یک ماه دیگر و تا پایان بهمن ماه سال جاری تمدید کنند. باید دید که این اقدام می‌تواند فردا منجر به کاهش قیمت تسه‌ها شود یا نه. زیرا صف‌نشینی اخیر برای خرید تسه‌ها عمدتا به علت نزدیک شدن به پایان مهلت یک ماهه این طرح بود. حال با تمدید آن ممکن است تقاضا تا حدی عقب‌نشینی کند.

این رشدهای عجیب قیمت تسه ها منجر شده بود تا نرخ سود وام مسکن که به طور اسمی ۱۷.۵ درصد است تا ۲۵ درصد هم رشد کند و هزینه دریافت وام مسکن را به شدت بالا برده بود. باید دید که اقدامات بانک مسکن می‌تواند بازار اوراق تسهیلات مسکن را آرام کند یا خیر.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر