کدام سهام سیمانی امروز مثبت بودند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
بازار امروز یکی از روزهای سخت برای سهامداران بود. شاخص کل ۲ درصد و شاخص‌ هم‌وزن ۲.۳ درصد ریزش را تجربه کردند. در این میان نمادهای انگشت‌شماری بودند که توانستند از قید این افت سنگین و سهمگین رها شوند و عمده آن‌ها جزو شرکت‌هایی بودند که صورت مالی فوق‌العاده‌ای را روانه کدال کردند. در کل گروه شرکت‌های سیمانی تنها 7 نماد توانستند از ورود به محدوده منفی مصون بمانند و البته ۴ نماد نیز در محدوده صف خرید قرار داشتند. در این گزارش نگاهی به عملکرد ۳ مورد مطرح این شرکت‌ها خواهیم داشت و بررسی خواهیم کرد که آیا سودهای تابستانی این نمادها قابلیت تکرار دارد یا خیر؟

بورسان:‌ ۴ نماد سیمانی که در معاملات امروز در محدوده صف خرید به کار خود پایان دادند عبارتند از:‌ سفانو، سهرمز، سکارون و سلار. ۳ نماد سبزپوش دیگر این گروه نیز ساروم، سباقر و سبجنو بودند. در این گزارش نگاهی به صورت مالی تابستانی ۳ شرکت سفانو، سباقر و ساروم خواهیم داشت.

سفانو

مقایسه سودآوری تابستان سفانو با فصل بهار

سیمان فارس‌نو از جمله نمادهایی بود که در معاملات امروز صف خرید بی‌وقفه‌ای را تجربه کرد. گزارش عملکرد «سفانو» در تابستان تا حدود زیادی تحلیلگران و فعالان بازار را غافلگیر کرد. این شرکت که در فصل بهار نزدیک به ۳۷ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده بود موفق شد این عدد را در تابستان به ۹۶ میلیارد تومان برساند:‌ رشد ۱۵۹ درصدی سود خالص در یک فصل.

درآمدهای غیرعملیاتی سیمان

یکی از مهم‌ترین مواردی که به رشد سود سفانو کمک کرده افزایش قابل‌توجه سود غیرعملیاتی بوده است. این شرکت در ۳ ماه نخست سال تنها ۷ میلیارد تومان درآمد غیرعملیاتی داشته است. این عدد در گزارش ۶ ماهه به ۳۹ میلیارد تومان رسیده است. می‌توان انتظار داشت از درآمدهای غیرعملیاتی ۴۰ میلیارد تومانی سفانو در نیمه اول، نزدیک به ۹ میلیارد تومان آن که مربوط به سود سپرده‌های بانکی است تکرار شود.

فروش سیمان

در رابطه با نرخ‌های فروش همچنان نمی‌توان اظهار نظر قاطعی داشت. به صورت مشخص قیمت‌ها در ماه مهر نسبت به تابستان عقب‌نشینی محسوسی داشتند؛ با این حال معاملات روزهای اخیر محصولات این شرکت در بورس کالا نشان می‌دهد بار دیگر تقاضا برای سیمان‌های سفانو اوج گرفته است. البته به نظر می‌رسد نباید در گزارش عملکرد ماهانه مهر که در روزهای آتی روی کدال خواهد نشست انتظار تکرار نرخ‌های تابستان را داشت.

تولید سیمان

مساله مهم دیگری که باید به آن توجه داشت تولید فصلی شرکت‌های سیمانی است. با این حال از جمله نقاط قوت «سفانو»‌ در مقایسه با دیگر شرکت‌های سیمانی ثبات در سطوح تولید است. به عبارتی در سالیان اخیر، تولید این شرکت در فصل‌های سرد سال دچار ریزش جدی نشده؛ موضوعی که برای بسیاری از شرکت‌های این گروه معمولی تلقی می‌شود.

به صورت خلاصه به نظر می‌رسد تکرارپذیری سود سفانو تا حدود زیادی وابسته به نرخ‌های فروش است. در صورتی که روند امروز معاملات بورس کالا برای این شرکت ادامه‌دار باشد می‌توان انتظار تکرار سود در نیمه دوم سال را داشت.

سباقر

یکی دیگر از بهترین صورت‌های مالی تابستانی را سیمان باقران منتشر کرده است. این سیمان‌ساز ساکن شرق کشور بالاخره موفق شده است ظرفیت تولید سیمان خود را بهبود ببخشد و این مساله برای نخستین بار خود را در صورت‌های مالی این شرکت‌ نشان می‌دهد.

سباقر در بهار ۱۳.۷ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده بود و این عدد در تابستان به ۵۳ میلیارد تومان ارتقا یافته است.

سیمان باقران در تابستان دقیقا ۲ برابر بهار سیمان تولید کرده و این در حالی است که حجم تولید کلینکر نیز ۱۱ درصد رشد داشته است. مساله دیگر آن که مشخص نیست معضل تامین برق در تابستان چه میزان از تولید سباقر را تحت‌الشعاع قرار داده و از این منظر گزارش مهر ماه شرکت جالب‌توجه خواهد بود.

مورد دیگر در صورت مالی سیمان باقران کاهش حداکثری هزینه مالی شرکت بوده که حدود 5.6 میلیارد تومان سود شرکت را حفظ کرده است.

تنها وجه مبهم عملکرد آتی باقران آن است که آیا حجم تولید در فصل‌های پاییز و زمستان ثبات خواهد داشت؟‌ در سال‌های گذشته این شرکت توانسته بدون اختلال خاصی به عملکرد تولیدی خود در نیمه دوم ادامه دهد؛‌ با این حال باید دید ظرفیت اضافه شده سیمان نیز در این دو فصل پایدار خواهد بود یا خیر. به نظر می‌رسد باقی موارد صورت مالی سباقر نشان از تکرارپذیری سودآوری شرکت دارد.

ساروم

مقایسه سودآوری تابستان ساروم با فصل بهار

سیمان ارومیه از جمله شرکت‌هایی بود که تحلیلگران انتظار داشتند عملکرد مساعدی را در تابستان به نمایش بگذارد. ساروم در بهار به کمک درآمدهای غیرعملیاتی (فروش دارایی‌های ثابت) موفق شده بود نزدیک به ۱۴۷ میلیارد تومان سود خالص محقق کند که سهم سود تکرارناپذیر غیرعملیاتی از این مبلغ ۵۸ میلیارد تومان بود.

ساروم در تابستان موفق شده با تکیه بر درآمدهای تکرارپذیر خود ۱۵۱ میلیارد تومان سود خالص محقق کند. در واقع مقایسه سود عملیاتی تابستان با بهار پیشرفت این شرکت را بهتر نشان می‌دهد که در این قسمت شاهد بهبود ۷۴ درصدی هستیم.

در رابطه با تولید تابستان به نظر می‌رسد ساروم توانسته معضل قطعی برق را به صورت مناسبی در تابستان مدیریت کند و افت جدی در تولید نداشته باشد. ولی مساله جدی این جا سر بلند می‌کند:‌ به صورت معمول ساروم در فصل‌های سرد با افت محسوس تولید مواجه می‌شود. با این حال این شرکت در سال گذشته موفق شد در زمینه تولید نیز به مراتب بهتر از سال‌های گذشته عمل کند. حال باید منتظر گزارش‌های ماهانه ماند و دید که سرمای سخت ارومیه امسال به این شرکت مجال ماندن بر تولید معمول را خواهد داد یا خیر.

اما شاید مهم‌ترین قسمت مربوط به نرخ‌های فروش باشد که به نظر می‌رسد در گزارش‌های ماهانه پیش رو نمی‌توان انتظار تکرار نرخ‌های تابستان را داشت. معاملات سیمان‌های ساروم در بورس کالا و در ماه مهر نشان می‌دهد عمده معاملات در سطوح قیمتی پایه انجام شده و احتمالا باید عقب‌گرد ۲۰ درصدی نرخ‌های فروش را جدی گرفت.

این موضوع باعث می‌شود تا تکرارپذیری سود ساروم در ۲ فصل پیش رو چندان محتمل نباشد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر