طالبان بدهی خود به ایران را پرداخت می‌کند؟

طالبان بدهی خود به ایران را پرداخت می‌کند؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
وزیر انرژی طالبان با بیان اینکه ۳۵ میلیون دلار بدهی برای واردات برق از کشورهای ایران، ازبکستان و تاجیکستان باقی مانده گفت: بخشی از این بدهی پرداخت شده است.

«عبدالطیف منصور» وزیر آب و انرژی طالبان امروز (۱ مرداد) گفت که دولت گذشته افغانستان۳۵ میلیو دلار برای واردات برق از کشورهای ایران، ازبکستان و تاجیکستان بدهی برجای گذاشته است.

وی افزود: دولت موقت طالبان بخشی از این بدهی را پرداخته است و هنوز بدهی این کشورها به صورت کامل پرداخت نشده است.

درخواست طالبان از دیگر کشورها برای سرمایه‌گذاری در افغانستان

وزیر انرژی طالبان از ادغام سازمان‌های انرژی، آب و برق خبر داد و گفت: به دلیل اختصاص بودجه برق به نهادهای دیگر در دولت گذشته شماری از طرح‌های عمرانی در این حوزه ناتمام مانده است.

وی از کشورهای جهان خواست تا در زیرساخت افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.

پیش از این وزیر آب و انرژی دولت موقت طالبان در دیدار «حسن مرتضوی» معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران گفته بود که : پول به اندازه کافی موجود است و بدهی طرف ایرانی پرداخت خواهد شد.

در این دیدار معاون سفیر ایران با بیان اینکه بارش باران در افغانستان افزایش یافته، خواستار همکاری طالبان برای تامین حقابه ایران شد.

مرتضوی در ادامه به لزوم نصب ۳ دستگاه آب‌سنج میان ایران و افغانستان براساس توافق در بیست و پنجمین نشست کمیسارای مشترک رودخانه هلمند تاکید کرد و گفت: طالبان باید بهای برق وارداتی از ایران را پرداخت کند.

وزیر آب و انرژی طالبان نیز در این دیدار گفته بود: تلاش داریم ضمن تامین آب برای کشاورزان افغانستان، حقابه ایران نیز پرداخت شود و برای نصب دستگاه‌های آب سنج نیز موافق این موضوع هستیم که هیات فنی از دو کشور به صورت مشترک همکاری کنند.

منبع: همشهری آنلاین

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر