تازه‌ترین گزارش ۶ ماهه بانک جهانی بررسی شد

پیش بینی قیمت ۱۲ کالا از نفت تا طلا

پیش بینی قیمت ۱۲ کالا از نفت تا طلا
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️1
  • 👁️351
  • 💬0

بورسان: پیش بینی کالاها شامل نفت خام، گاز طبیعی، زغال‌سنگ، کائوچو، اوره، آلومینیوم، مس، سنگ آهن، سرب، روی، طلا و نقره در گزارش ماه اکتبر بانک جهانی انجام شده است. هرچند بهبود نسبی در بسیاری از کالاها در سه ماه سوم ۲۰۲۰ رخ داده و اثرات پاندمی کرونا از بین رفته است، اما برای سال ۲۰۲۱ ابهامات متعددی برقرار است. 

 

پیش‌بینی نفت خام

قیمت نفت به طور متوسط ۴۰ درصد در فصل سوم ۲۰۲۰ افزایش داشت، اما همچنان ۳۰ درصد پایین‌تر از قیمت پیش از پاندمی کرونا معامله می‌شود. قیمت برای سال ۲۰۲۱ به ۴۴ دلار رسیده که نسبت به پیش‌بینی قبلی ۹ دلار بالاتر است پیش‌بینی شده است. 

تقاضای نفت به دلیل تغییر رفتار مصرف‌کنندگان، ادامه دورکاری و حتی ملاقات‌های از راه که دیگر نیاز به سفرهای هوایی ندارد پایین می‌ماند و احتمالا تا ۲۰۲۳ تقاضای نفت به اوج خود پیش از کرونا برنمی‌گردد. افت تقاضای نفت در سال ۲۰۲۰ نسبت به ۲۰۱۹ در مجموع ۸ درصد کاهش می‌یابد که حداقل از زمان جنگ جهانی دوم بی‌سابقه است. 

پیش‌بینی می‌شود عرضه آماده تولید نفت شیل و اوپک پلاس در کنار بالا بودن موجودی انبارهای نفتی قیمت نفت را تا ۲۰۲۲ زیر ۵۰ دلار نگه دارد. 

ریسک‌های کاهشی: زمان و شدت ادامه پاندمی کرونا تا کشف واکسن. تولیدات لیبی دوباره از صفر فاصله گرفته و در صورت ادامه‌دار شن می‌تواند نگرانی تازه‌ای برای سمت عرضه باشد (سال ۲۰۱۹ میانگین ۱.۱ میلیون بشکه در روز تولیدات لیبی بوده است). 

محرک‌های افزایشی: احتمال اینکه اوپک پلاس تصمیم بگیرد کاهش تولیدات را برای سال آینده نیز ادامه دهد. هرچند اختلافات سیاسی و کسری بودجه‌های کشورهای نفتی ممکن است احتمال توافق جدید را کاهش دهد. 

 

پیش‌بینی گاز طبیعی 

قیمت گاز طبیعی در سه ماه سوم ۲۰۲۰ حدود ۱۸ درصد افزایش یافت و اکنون فقط ۵ درصد کمتر از قیمت آن پیش از شروع کروناست. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۱، قیمت گاز طبیعی با چرخش مثبتی همراه شود که دلیل آن بهبود فضای اقتصادی و افزایش تقاضای گاز طبیعی با عبور از اثرات کروناست. این در حالی است که سمت عرضه رشد ملایمی را تجربه خواهد کرد. 

 

پیش‌بینی زغال‌سنگ

اما زغال سنگ تقریبا ۲۵ درصد کمتر از قیمتی است که قبل از پاندمی تجربه می کرده است. برای زغال‌سنگ سال آینده انتظار می‌رود که قیمت‌ها در همین محدوده فعلی باقی بماند که دلیل آن تمایل به جایگزین کردن انرژی‌های تجدیدپذیر با انرژی‌های فسیلی است. 

 

پیش‌بینی کائوچو

این محصول به عنوان ماده اولیه لاستیک خودروها به علت کرونا با کاهش قیمت سنگینی مواجه شد و البته در دوره سه ماهه سوم رشد نسبی را تجربه کرد. تعطیلی کارخانه‌های تایرسازی در چین و سپس در اروپا و آمریکای جنوبی دلیل اصلی این وضعیت بود. برای سال ۲۰۲۱ رشد سه درصدی قیمت کائوچو نسبت به ۲۰۲۰ انتظار می‌رود.

 

پیش‌بینی اوره

قیمت اوره در سه ماه سوم ۲۰۲۰ پس از رسیدن به کمترین مقدار در سه سال گذشته، نزدیک ۱۲ درصد رشد کرد. انتظار می‌رود متوسط قیمت اوره در ۲۰۲۰ حدود ۶ درصد پایین‌تر از سال قبل بماند و برای سال ۲۰۲۱ رشد ۳ درصدی را نسبت به متوسط سال تجربه کند. 

 

پیش‌بینی آلومینیوم

در فصل سوم ۲۰۲۰ قیمت آلومینیوم ۱۴ درصد رشد کرد و به بیش از قیمت‌های قبل از کووید-۱۹ رسید. دلیل اصلی آن افزایش تقاضای چین بود؛ به طوری که واردات در ماه آگوست ۸ برابر نسبت به ماه مشابه ۲۰۱۹ را تجربه کرد. با این حال به طور متوسط قیمت آلومینیوم در سال ۲۰۲۰ حدود ۷.۵ درصد نسبت به سال قبل کاهش را ثبت می‌کند. برای سال ۲۰۲۱ اما رشد فقط یک درصدی برای این فلز پیش‌بینی می‌شود. در واقع هرچند انتظار می‌رود تقاضای آلومینیوم با عبور از اوج کرونا افزایش یابد، اما اضافه شدن ظرفیت‌های جدید عرضه مانع از رشد چندان این فلز خواهند بود. 

 

پیش بینی مس

قیمت فلز مس در سه ماه سوم ۲۲ درصد رشد کرد که بیشترین رشد فصلی از سال ۲۰۰۹ محسوب می‌شود و به مراتب بالاتر از قیمت‌های پیش از پاندمی کروناست. جهش تقاضا و واردات چین در کنار اختلال شدید در عرضه مس دلایل اصلی این رشد قیمت بودند. تعلیق فعالیت معادن چین به دلیل کرونا، اعتصابات کارگری و مسائل آب و هوایی در پاناما و پرو دلیل کاهش عرضه مس بودند. هرچند با بهره‌برداری از طرح‌های جدید تولید مس، کمبود عرضه در سال‌های پیش رو کمتر خواهد شد، اما رشد مجدد تقاضا خارج از چین مانع از مازاد عرضه جدی مس در سال آینده می‌شود. بنابراین، برای سال ۲۰۲۱ پیش بینی می‌شود قیمت مس ۴ درصد نسبت به متوسط سال ۲۰۲۰ افزایش پیدا کند. 

 

پیش‌بینی سنگ آهن

قیمت سنگ آهن ۲۵ درصد در سه ماه سوم امسال رشد کرد. جهش تقاضای فولاد در چین که دوسوم تجارت دریایی سنگ آّن را شامل می‌شود در کنار اختلالات عرضه در واله برزیل مهم‌ترین دلایل رشد قیمت سنگ آهن بود. به دلیل آنکه انتظار نمی‌رود تولیدات برزیل به زودی احیا شوند، قیمت سنگ آهن تا پایان ۲۰۲۰ قدرتمند باقی می‌ماند، اما برای سال ۲۰۲۱ افت ۲ درصد قیمت‌ها پیش بینی شده است. 

 

پیش‌بینی سرب

فلز سرب ۱۲ درصد در سه ماه سوم رشد کرد، اما همچنان ۸ درصد پایین‌تر از قیمت‌های قبل از پاندمی کروناست. پیش بینی می‌شود پس از افت ۹ درصدی متوسط قیمت سرب در سال ۲۰۲۰ برای سال آینده میلادی شاهد رشد ۲ درصدی متوسط قیمت‌ها برای این فلز باشیم. 

 

پیش‌بینی روی

قیمت فلز روی در فصل سوم ۱۹ درصد رشد کرد که دلیل اصلی آن باقی ماندن اختلالات عرضه به ویژه در آمریکای جنوبی (بولیوی و پرو) بود. همچنین رشد تقاضای چین به افزایش قیمت روی کمک کرد. با این حال انتظار می‌رود متوسط قیمت روی در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۴ درصد پایین‌تر از سال گذشته باشد. برای سال ۲۰۲۱ اما پیش‌بینی می‌شود رشد ۴.۵ درصدی قیمت روی تجربه شود.

 

پیش‌بینی در بخش فلزات نسبت به گزارش قبلی (۶ ماه پیش) بانک جهانی بهبود نسبی یافته است. اما دو ریسک پیش روی این بازارهاست؛ احتمال موج دوم کووید-۱۹ که مجددا به سخت‌گیری دولت‌ها منجر شود و دوم افزایش ارزش دلار جهانی. 

 

پیش‌بینی طلا 

قیمت طلا برای هشتمین فصل متوالی صعودی ماند و در سه ماه سوم امسال ۱۲ درصد رشد را تجربه کرد. هم‌زمان اوج تاریخی ۲۰۶۷ دلاری هر اونس طلای جهانی به ثبت رسید. افزایش تقاضا به عنوان پناهگاه سرمایه‌گذاران در ایام کرونا در کنار سیاست‌های تسهیل پولی بانک‌های مرکزی مهم دنیا مهم‌ترین دلایل رشد قیمت طلا بود. تقاضای صندوق‌های سرمایه‌گذاری (ETF) با پشتوانه طلا نیز نسبت به سال گذشته سه برابر شد، هرچند که تقاضای جواهرات و مراجع رسمی نصف شدند. اختلال عرضه در مکزیک، پرو و آفریقای جنوبی به قیمت‌ها کمک کرد. در مجموع متوسط قیمت طلا در ۲۰۲۰ حدود ۲۷.۵ درصد بالاتر از پارسال خواهد بود که انتظار می‌رود برای سال ۲۰۲۱ تغییر چندانی در قیمت‌ها رخ ندهد. 

 

پیش‌بینی نقره

فلز نقره در یک جهش چشم‌گیر در فصل سوم امسال ۵۰ درصد رشد کرد و به اوج ۷ساله رسید. نسبت طلا به نقره از اوج ۱۲۵ در ماه مارس به ۷۵ واحد در ماه سپتامبر رسید که البته همچنان بالاتر از میانگین تاریخی است. هرچند متوسط قیمت نقره در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۰ درصد بالاتر از پارسال خواهد بود، اما برای سال ۲۰۲۱ ریزش ۱۴ درصدی متوسط قیمت نقره پیش بینی شده است. 

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...