منتظر دوز چهارم واکسن کرونا باشیم؟

منتظر دوز چهارم واکسن کرونا باشیم؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صبح امروز برای بهره برداری از فاز نهایی خط تولید واکسن ایرانی کرونا کووایران برکت به البرز رفت. شرکت دارویی برکت تاکنون ۶۰ میلیون دوز واکسن کرونا تولید و در تازه‌ترین اقدام نیز کار آزمایی بالینی واکسن کرونا برکت پلاس با محوریت سویه اُمیکرون کرونا را آغاز کرده است.

رئیس هیات مدیره شرکت دارویی برکت گفت: پس از صدور مجوز وزارت بهداشت برای آغاز مطالعه بالینی واکسن برکت پلاس، تزریق این واکسن اختصاصی امیکرون به نخستین داوطلب انجام شده است.

حمیدرضا جمشیدی افزود: سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بعد از موفقیت و اثربخشی ۱۰۰ درصدی واکسن جدید کووایران برکت ویژه سویه امیکرون در مرحله تست حیوانی و ارسال مستندات، مجوزهای لازم و قانونی را برای آغاز تست انسانی این واکسن صادر کرده است.

او تصریح کرد: تزریق این واکسن به دنبال صدور مجوزهای قانونی، مطالعه بالینی این واکسن با تزریق واکسن برکت پلاس به ۲۱۰ داوطلب ۱۸ سال به بالا انجام شده است. در این مطالعه نیمی از داوطلبان واکسن اُمیکرون کووایران برکت و نیمی دیگر یک واکسن دیگر کرونا دریافت کرده‌اند و به زودی با انجام آزمایشات لازم نتیجه کار اعلام خواهد شد.

تحویل ۱۵ میلیون دوز واکسن به وزارت بهداشت

رئیس هیات مدیره شرکت دارویی برکت گفت: تا الان حدود ۱۵ میلیون دوز واکسن کووایران برکت تحویل وزارت بهداشت شده و امروز هم ۴۵ میلیون دوز دیگر هم تحویل وزارت بهداشت می شود.

تزریق دوز چهارم واکسن کرونا در سال آینده

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از احتمال تزریق دوز چهارم واکسن کرونا در سال آینده خبر داد و گفت: برای کنترل ویروس کرونا و کاهش آسیب‌های بیماری نیازمند همکاری بیشتر و بهتر مردم هستیم.

عین اللهی افزود: در سایه مشارکت مردمی و تلاش‌ها بیش از ۹۲درصد ایرانیان دوز اول واکسن خود را دریافت کرده‌اند؛ در حالی که این میزان در آمریکا ۶۰ درصد است.

او ادامه داد: کشورهای ثروتمند غربی در کرونا تلفات بسیار زیادی دادند چون همراهی مردم را با خود نداشتند. همراهی مردم موجب میزان بالای واکسیناسیون در کشور و پشت سرگذاشتن بحران کرونا شد.

عین‌اللهی با مقایسه موج پنجم و ششم کرونا، گفت: در موج پنجم ۱۵ هزار بستری و بالای ۷۰۰ مرگ و میر روزانه داشتیم در حالی که میزان مراجعات به مراکز درمانی به نسبت در موج ششم یک دهم بود.

او ادامه داد: موج ششم با وجود ۱۰ برابر شدن مراجعات، به دلیل همراهی مردم با حاکمیت و واکسیناسیون بالای جمعیت، تلفات بسیار کمتری داشتیم.

وزیر بهداشت گفت: برای موفقیت در نظام سلامت باید از طرح‌هایی پشتیبانی کنیم که مردم در آنها نقش اساسی داشته باشند. در طرحها و کارهای خیر زمینه مشارکت مردم بالاست.

وزیربهداشت تصریح کرد: راه‌اندازی این مجموعه با این ظرفیت و توان عظیم یک افتخار برای ایران و ایرانی است.

واکسن برکت موثرترین واکسن در کشور

او افزود: در تمام تحقیقات و پژوهشهای وزارت بهداشت، واکسن برکت کم‌عارضه‌ترین و موثرترین واکسن در کشور بوده است.

نوروزی، سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام نیز گفت: تا کنون ۶۰میلیون دوز واکسن برکت در کارخانه شفافارمد تولید کردیم، به محض صدور مجوز وزارت بهداشت، واکسن مختص اومیکرون را درحجم بالا در اختیار مردم قرار می دهیم.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر