کاور تیزر

گفتگوی ویژه، Hard Talk

پخش زنده: چهارشنبه ساعت ۱۶:۰۰ الی ۱۷:۰۰

مهمانان: کارشناسان و فعالان بازار سرمایه و صنایع، اقتصاددانان

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورسان: بحث عوارض صادراتی مدتی است نقل محافل کارشناسی و سیاست‌گذاری شده است. تاکید بر اولویت داشتن تامین نیاز داخلی نسبت به صادرات، مهم‌ترین ادله طرفداران وضع عوارض بر صادرات است. اما مخالفان معتقدند محدود کردن صادرات، ضربه به تولیدکنندگان داخل کشور است که در نهایت دود آن در چشم مردم می‌رود.

ایران با داشتن بالاترین درصد تعرفه تجاری در کشورهای خاورمیانه، حتی در کنترل قیمت‌ها به عنوان هدف اصلی این تعرفه‌ها کارنامه ضعیفی داشته است. در این گفت‌وگو با دکتر محمدمهدی بهکیش، اقتصاددان برجسته و دبیر کل سابق کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی به ریشه‌های عقب‌ماندگی ایران در تجارت و رشد اقتصادی می‌پردازیم.

دکتر بهکیش، دولت را بزرگ‌ترین خام‌فروش کشور می‌داند و محدود کردن صادرات به بهانه حمایت از نیاز داخل را فهم اشتباه صورت مساله می‌داند. وی می‌گوید نمی‌توان تولید داخل را از صادرات جدا دانست، تولیدکننده‌ای موفق است که صادرات داشته باشد و بتواند کالای رقابتی تولید کنند تا هم مصرف‌کنندگان در رفاه قرار گیرند و هم عواید صادراتی به سرمایه‌گذاری در تولید و تقویت تکنولوژی کمک کند. بنابراین، کشوری توسعه می‌یابد که صادرات و در کل تجارت بیشتری داشته باشد.

به گفته این اقتصاددان برجسته، اقتصادی که با دیوارهای عظیم تعرفه‌ای درگیر است، طبیعی است که قاچاق بخشی از تجارت آن می‌شود. وقتی دولت از فروش مخفیانه نفت با افتخار صحبت می‌کند، روی دیگر سکه آن است که فعالان اقتصادی داخل کشور نیز از قواعد و قوانین پیروی نمی‌کنند.

ایران فرصت‌های بسیاری چه از نظر جایگاه جغرافیایی و منابع و چه از منظر نیروی انسانی متخصص دارد که برای شکوفایی نیاز به تغییر نگاه به چرخه تولید دارد. دکتر بهکیش تاکید می‌کند که هیچ‌گاه نمی‌گوییم همه چیز به ناگهان آزاد شود، اما نیاز است با ایجاد یک ساختار تدریجی ریل اقتصاد و نگاه به توسعه را تغییر دهیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورسان: شعار امسال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین است. تاکید بر شرکت‌های دانش‌بنیان به این واسطه است که در داخل کشور نیروی انسانی کارآزموده وجود دارد، در ده سال گذشته که فرایند تشکیل سرمایه در ایران انجام نشده به نظر می‌رسد که ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان بارقه امید را برای آشتی مردم با تولید و سرمایه‌گذاری ایجاد کند. اخیراً محور حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در کشورمان بر مبنای صرفاً تأمین مالی این شرکت ها قرار داشته است.

آیا مشکل شرکت‌های دانش بنیان در ایران صرفاً تامین مالی است؟

در گفتگو با آقایان علی ناظمی معاونت سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، آقای میثم فدایی مدیر عامل فرابورس و آقای میلاد منشی پور مدیرعامل تپسی به اکوسیستم و مسئله اصلی شرکت های دانش بنیان پرداختیم.

مطابق گفتگویی که انجام شد، مسئله اصلی شرکت های دانش بنیان نبود ساختار مناسب برای ایجاد، حفظ، گسترش و در نهایت خروج موفق سرمایه‌گذاران از این شرکت هاست.
در کشورهای اطراف مانند ترکیه و امارات زمینه‌های لازم برای پرورش شرکت‌های خطرپذیر ایجاد شده و هم اکنون این کشورها از نتایج این اتفاق بهره مندند.

در داخل کشور به نظر می‌رسد اگر می‌خواهیم سال ۱۴۰۱ در توسعه شرکت‌های دانش بنیان موفق باشیم باید تحول اساسی در ساختار از ابتدا تا انتهای ایجاد ، گسترش و تجاری‌سازی و در نهایت خروج سرمایه گذاران برای این شرکت‌ها در نظر بگیریم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

در نوروز ۱۴۰۱ با برخی مجریان بورسان به گپ‌وگفتی خودمانی نشستیم تا یادی از مهم‌ترین تجربه‌ها و خاطرات سال گذشته کنیم و از برنامه‌های جدید بورسان برای سال ۱۴۰۱ بگوییم.

آخرین سال قرن چهاردهم با فراز و نشیب‌های خاص خود به پایان رسید. در نخستین روزهای ۱۴۰۰ آغاز مذاکرات احیای برجام در وین، امید رفع تحریم‌ها و جان گرفتن اقتصاد ایران را در دل بسیاری زنده کرد؛ انتظاری که در نخستین روزهای قرن جدید همچنان همراهمان خواهد بود.

تابستان ۱۴۰۰ شاهد تعویض سکاندار دولت بودیم. سید ابراهیم رئیسی با ورود به پاستور اولویت اول دولت خود را «اقتصاد» خواند. رئیس جمهور وعده داد اقتصاد کشور را از شرطی بودن خارج و تحریم‌ها را خنثی کند. دولت سیزدهم همچنین از برنامه برای ایجاد یک میلیون شغل در سال، ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال، تک‌رقمی کردن تورم، برخورد با فساد، هدایت نقدینگی به سمت تولید و... رونمایی کرد؛ اقداماتی که بعضی از آن‌ها (همچون هدایت نقدینگی) مورد انتقاد و برخی دیگر نیز به لحاظ امکان تحقق مورد سوال قرار گرفت. امضای سند همکاری ۲۵ ساله با چین، تصویب طرح «صیانت» و مقاومت مجلس در برابر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از دیگر رویدادهای جنجالی سال ۱۴۰۰ بودند.

سرمایه‌گذاران بازارها هم در پایان قرن ۱۴ شکستی سخت از دلالان خوردند. تمام بازارهای مالی از تورم ۳۵ درصدی سال ۱۴۰۰ عقب ماندند. در عوض، خودرو که یک کالای مصرفی محسوب می‌شود تنها بازاری بود که رشد قیمت بیشتر از تورم را تجربه کرد.

پایان قرن چهاردهم مقارن با دومین سالگرد تولد بورسان است. ۳۶۵ روز پایانی قرن را صبح‌ها با «اسپرسو بورسان» آغاز کردیم و در «خبرنامه اقتصاد ایران» با مهم‌ترین اخبار و تحلیل‌های روزانه همراه شما بودیم. در سالی که گذشت هر روز در «شمارش معکوس» و «زنگ پایان» همراه با شما وضعیت و چشم‌انداز بازار سهام را بررسی کردیم. ۱۳ صاحب‌نظر و متفکر عصر حاضر در «میراث سده» به بررسی و تحلیل جایگاه اقتصاد ایران و کسب‌وکارها در بستری تاریخی پرداختند. «چهارراه» ما را با خود به کف بازارها برد و بازاری‌ها از نمایشگاه‌داران خودرو گرفته تا مشاوران املاک اطلاعات خود را در این برنامه به اشتراک گذاشتند. در «سرمایه‌گذار شو» به آموزش مفاهیم بنیادی اقتصاد و سرمایه‌گذاری و در «خط سود» به تحلیل دقیق شرکت‌ها و صنایع بورسی پرداختیم. در «گفت‌وگوی ویژه» از مصاحبه با رئیس سابق سازمان بورس تا گفت‌وگو با برخی دست‌اندرکاران عرضه و پذیرش تیم‌های استقلال و پرسپولیس در بورس، تلاش شد عمیق‌تر به موضوعات داغ بازارها، اقتصاد و سیاست ایران و جهان بپردازیم.

در این ویژه برنامه، مهدی طحانی و سروش بهرامی از تغییرات بزرگ دو برنامه «شمارش معکوس» و «زنگ پایان» خبر دادند. محمدرضا دم‌ثنا از برنامه خود برای عمومی‌تر کردن «خط سود» و همچنین برگزاری سه دوره «آکادمی کیان» گفت. شکوفه حبیب‌زاده نیز از برنامه‌هایی در حوزه دیپلماسی اقتصادی خبر داد.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

رقابت دیرینه دو تیم فوتبال استقلال و پرسپولیس الان به بورس رسیده است. خبر عرضه سهام این دو باشگاه ورزشی در بورس، مدت‌ها است که ذهن هواداران و فعالان بازار به خود جلب کرده و هم‌اکنون این موضوع بیش از هر زمان دیگری جدی شده است.

شفافیت مالی، پاسخگویی به سهامداران و هواداران، مدل کسب و کار، رابطه مالی با دولت و مالکیت برند از مهم‌ترین سوالات پس از عرضه سهام این دو باشگاه در بازار سرمایه خواهد بود.

در برنامه گفتگوی ویژه امروز همراه با مهمانان به بررسی این موضوعات پرداختیم و سوالات مربوطه را به همراه هر مهمان بررسی کردیم.

مهمانان برنامه:

حسین امیر رحیمی، سرپرست شرکت‌ها و قیمت‌گذاری سازمان خصوصی‌سازی

سعید جمشیدی‌فر، کارشناس رسمی دادگستری و حسابدار رسمی

علی دولتشاهی، مشاور اقتصادی باشگاه استقلال

غلامحسن آرمات، مشاور عرضه و پذیرش باشگاه استقلال

علی عطایی، مشاور مالی، اداری و پشتیبانی باشگاه پرسپولیس

حمیدرضا مهرآور، مشاور عرضه و پذیرش باشگاه پرسپولیس