واکنش مقامات آمریکا به سفر پوتین به ایران

واکنش مقامات آمریکا به سفر پوتین به ایران
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
مشاور امنیت ملی آمریکا درباره روابط ایران و روسیه در آستانه سفر پوتین به تهران گفت: زمان سفر پوتین به تهران حائز اهمیت است، تعمیق روابط روسیه با ایران برای کشتار اوکراینی‌ها تهدیدی جدی برای جهان است.

مشاور امنیت ملی آمریکا پیش از سفر به همراه رییس جمهور این کشور به خاورمیانه، به بیان اظهاراتی درباره روابط ایران و روسیه در آستانه سفر پوتین به تهران پرداخت.

براساس اعلام صفحه توییتر شبکه الجزیره به نقل از جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا که قرار است همراه جو بایدن، رییس جمهور این کشور به خاورمیانه سفر کند، نوشت: بایدن[در رایزنی‌هایش] با اسراییل درباره تلاش‌های آمریکا برای انعقاد توافقی هسته‌ای با ایران صریح خواهد بود.

سالیوان درباره سفر آتی رییس جمهور روسیه به تهران هم نوشت: زمان سفر پوتین به تهران حائز اهمیت است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در ادامه ادعاهای خود علیه ایران گفت: تعمیق روابط روسیه با ایران برای کشتار اوکراینی‌ها تهدیدی جدی برای جهان است.

ادعاهای سالیوان علیه روابط روسیه و ایران در جمع خبرنگاران در پی این مطرح می‌شود که او پیش‌تر در یک کنفرانس خبری مدعی شده بود، ایران در حال آماده‌سازی برای تحویل صدها پهپاد دارای قابلیت حمل سلاح به روسیه است.

مشاور امنیت ملی آمریکا مدعی شد، که ایران برنامه حمایت نظامی از روسیه را در جنگ اوکراین دارد. اطلاعاتی در دست داریم که نشان می‌دهد ایران در حال آماده شدن برای آموزش نیروهای روس در این زمینه است.

موضع ایران در برابر اظهارات مشاور امنیت ملی کاخ سفید

این در حالی است که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اظهارات مشاور امنیت ملی امریکا درباره فروش فناوری‌های نوین ایرانی به روسیه، تصریح کرد: سابقه همکاری های میان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در حوزه برخی فناوری های نوین به پیش از آغاز جنگ در اوکراین بر می‌گردد و در مقطع اخیر هیچ تحول خاصی در این ارتباط رخ نداده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین کاملا روشن است و بارها بصورت رسمی اعلام شده است.

کنعانی در ادامه افزود: ادعای مقام آمریکایی در حالی است که امریکا و اروپایی ها سال ها است کشورهای اشغالگر و متجاوز از جمله در منطقه غرب آسیا را به انباری از سلاح‌های کشنده متنوع خود تبدیل کرده اند که قطعاً بدون این تسلیحات، تداوم بیش از هفت دهه تجاوز، جنایت و اشغالگری صهیونیست ها در سرزمین‌های اشغالی ممکن نبود.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر