فراز و فرود تولیدکنندگان فلزات اساسی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: در برنامه زنگ پایان امروز همراه با امیرهوشنگ نوایی نگاهی به وضعیت فلزات رنگی در بورس ایران داشتیم.
در بازار امروز دو نماد تازه وارد فگستر و فتوسا در حوالی صف خرید معامله می‌شدند که این موضوع می‌تواند جذابیت بررسی گروه فلزات رنگی را افزایش دهد.
با بررسی گروه فلزات و تفکیک آهن و فولاد از آن، دو نماد فاسمین و فملی کمترین p/e را در بین نمادهای حاضر در این گروه دارند.
اگرچه نرخ فلزات رنگی از اواسط بهار ۱۴۰۱ روند ریزشی داشته است، اما میانگین قیمتی ۳ فلز مطرح یعنی آلومینیم، روی و مس تفاوت چندانی با میانگین‌های فصل زمستان ندارد.
با توجه به ثبات نرخ فلزات رنگی نسبت به فصل زمستان، در حالی که شرکت‌ها این گروه می‌توانستند با کنترل صحیح هزینه عملکرد خوبی داشته باشند اما اکثرا سودآوری پایین‌تری را نسبت به فصل گذشته تجربه کرده‌اند.
با بررسی وضعیت سودآوری دو فصل اخیر شرکت‌های این گروه، فاسمین اگرچه در فصل بهار کاهش ۳۳ درصدی سود خالص را تجربه کرده، اما سود ناخالص شرکت افزایش ۲۲ درصدی داشته است. تفاوت در سود خالص و ناخالص فاسمین به دلیل دو زیرمجموعه مهم این شرکت است که کار آن‌ها تولید روی است و سود تقسیمی خوبی دارند و موجب افزایش سود غیر عملیاتی شرکت در فصل زمستان می‌شود.
در سایر شرکت‌ها فملی موفق به تکرار سودآوری فصل زمستان شده، اما فباهنر روند صعودی داشته است و اکثر نمادهای این گروه نیز با توجه به ریزش‌های سنگین از ابتدای امسال کاهش سودآوری را تجربه کرده‌اند.

مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر