تازه‌ترین تحلیل رئیس کل از نظام پولی

تازه‌ترین تحلیل رئیس کل از نظام پولی
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️1
  • 👁️121
  • 💬0

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران امروز در حساب کاربری اینستاگرام خود بار دیگر تاکید کرد که مهم‌ترین عامل برون‌زای اقتصاد کشور، ادامه تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه آمریکا علیه کشورمان است. او نوشت: 

بانک مرکزی به عنوان مسئول سیاست پولی و اعتباری علاوه بر ضرورت‌های مهار تورم و کمک به خروج از رکود، مواجه با اثرات اقتصادی ناشی از شیوع کرونا و نیز تسهیل تامین مالی کسری بودجه بوده است. در این شرایط کاملا پیچیده، اگر نبود مقاومت بانک مرکزی، در مقابل بسیاری از درخواست ها، وضعیت پایه پولی و نقدینگی امروز به گونه ای دیگر رقم خورده بود.

در همین راستا بانک مرکزی به مانند تمام بانک‌های مرکزی دنیا نمی‌توانست در خصوص نیازهای تامین مالی در اوایل شیوع کرونا که اقتصاد طبقات کم در آمد جامعه را متاثر ساخته بود، بی‌تفاوت باشد. کاهش یک درصد نرخ سپرده قانونی در ابتدای سال با هدف کمک به بانک‌ها برای تامین و اعطای وام ارزان قیمت به خانوارهای یارانه بگیر و نیز کسب و کارهای آسیب‌دیده و تامین مالی کمک ودیعه مسکن انجام گرفت.

نظر به پایش روند متغیرهای اقتصادی، از اول مهرماه با هدف کاهش ضریب فزاینده و کنترل بیشتر رشد نقدینگی، نرخ سود سپرده قانونی به وضعیت اولیه آن بازگردانده شد. اقدامات احتیاطی برای کاهش ریسک ترازنامه بانک‌ها نیز طبق برنامه پیش می‌رود.

همراهی دولت در تامین کسری بودجه نیمه اول سال از طریق انتشار اوراق بدهی قابل تقدیر است و امیدوارم با توجه به مجوزهای قانونی اخذ شده، این روند در نیمه دوم سال نیز با جدیت ادامه یابد تا بتوان کسری بودجه امسال را به صورت سالم و با کمترین اثرات جانبی بر اقتصاد کلان تامین مالی کرد.

بی‌شک مهم‌ترین عامل برون‌زای اقتصاد کشور، ادامه تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه آمریکا علیه کشورمان است هر گونه تحلیل راجع به متغیرهای پولی و قضاوت در خصوص عملکرد بانک مرکزی بدون در نظر گرفتن تأثیر این عامل بی‌تردید نمی‌تواند یک تحلیل جامع علمی و از نظر اجرایی راهگشا باشد.

 

💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
  • arman bordbar

    استعفا بده خب اگه کاری نمیتونی بکنی چرا منابع و پول مردمو حروم امثال خودت میکنی
  • علیرضا ساسولی نژاد

    شماهیچ کاری نکنید بلکه مدام خرابکاری کنید و بگین بخاطر تحریم هاست! نمیگم تحریمها بی تاثیرند اما نهایت سی درصد تقصیر تحریماست، بقیه اش بی کفایتی شماست جان