پیش بینی بورس فردا ۱۱ دی ۱۴۰۰

پیش بینی بورس فردا ۱۱ دی ۱۴۰۰
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: پیش بینی بورس فردا به عوامل متعددی بستگی دارد که هرکدام به صورت جداگانه می‌تواند تاثیر مثبت یا منفی بر روند معاملات بگذارد.

از اواسط هفته گذشته بود که بازار سرمایه روند صعودی پرقدرت خود را کندتر کرد و در بیش از نیمی از سهام شاهد کاهش قدرت خریدار و عقب‌نشینی به سمت محدوده منفی روزانه بودیم.
با وجود اینکه بسیاری از ریسک‌های پیش روی بازار رفع شده‌اند، اما همچنان برخی عوامل می‌توانند ترمزی بر سر روند صعودی جدید باشند و حتی ریسک‌های جدیدی نیز به وجود آمده‌اند.

محرک هفته گذشته بورس

یکی از محرک‌های هفته گذشته بازار سرمایه، گزارش‌های ماهانه شرکت‌ها بود که راه برخی از سهام را از دیگر سهام جدا کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که شاید بازار در صورت عدم این محرک می‌توانست وارد روند اصلاحی دوباره شود اما بخت با بازار سرمایه یار بود.
اکنون پس از گذشت ده روز از شروع ماه جدید، تقریبا تمامی شرکت‌ها گزارش‌های ماهانه خود را منتشر کرده‌اند و به نوعی بازار به آنها نیز واکنش داده است. ممکن است که تاثیر این پارامتر در هفته جدید کم‌رنگ‌تر باشد اما می‌تواند فعلا تاثیر خود را بر روند معاملاتی برخی سهام حفظ کند.

نگاه سهامداران به دلار نیما

یکی از اتفاقات مهم این روزها که می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی سودآوری شرکت‌های صادراتی و به تبع آن افزایش تقاضا برای سهام آنها و همچنین کلیت بازار باشد، افزایش تدریجی نرخ دلار نیما و حرکت آن به سمت دلار بازار آزاد است.
طی روزهای گذشته دلار نیما توانست فاصله خود را با دلار بازار آزاد کم کند و وارد کانال ۲۴هزار تومانی شود. این نرخ هم اکنون حوالی ۲۴۶۰۰ تومان است و افزایش آن می‌تواند سودآوری و ارزندگی شرکت‌هایی که عمده فروش خود را به صورت صادراتی انجام می‌دهند را تحت تاثیر قرار دهد.

در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ نیز صحبت از آن است که این شرکت‌ها در سال آینده بتوانند ارز خود را با نرخ بازار آزاد به ریال تبدیل کنند که اتفاق مهمی برای صنایع پس از سال‌ها تحمیل ارز چند نرخی است.
از طرفی بحث حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز بر بسیاری از صنایع داخل تاثیر می‌گذارند و می‌توانند سودآوری آنها را بسیار رشد دهند.

مذاکرات و افزایش خوش‌بینی‌ها

مذاکرات نیز این روزها از بعد سیاسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که می‌تواند آینده اقتصادی کشور و صنایع را تحت‌الشعاع قرار دهد.
فعلا مذاکرات به دلیل تعطیلات سال جدید میلادی متوقف شده و باید منتظر شروع دوباره آن باشیم اما مخابره هرگونه سیگنال جدی از سمت طرفین می‌تواند تاثیر مهمی بر روند معاملاتی صنایع مختلف بگذارد.
طی روزهای گذشته و با توجه به خبرهایی که از آن منتشر شد، به نظر می‌رسد که خوش‌بینی برای دستیابی به یک توافق جدید افزایش یافته و این عامل می‌تواند به طور کلی سیگنال مثبتی برای بازار باشد.
هرچند که به نتیجه رسیدن یا نرسیدن مذاکرات، برای بخشی از شرکت‌های بورسی تاثیرات مثبت و برای برخی نیز تاثیرات منفی خواهد داشت اما شوکی که خبرهای این اتفاق به کلیت بدنه بازار وارد می‌کند قابل چشم پوشی نیست.

پیش‌نویس قانون جدید بازار سرمایه

روز قبل پیش‌نویس قانون جدید بازار سرمایه منتشر شد و واکنش‌های بسیاری را به همراه داشته است. سخت‌گیری بندهای این پیش‌نویس درباره آموزش، تبلیغات و... در زمینه بازار سرمایه و مجازاتی که برای آن لحاظ شده است، بر کسی پوشیده نیست و بسیاری از کارشناسان در نقش منتقد وارد شده‌اند.
هنوز سازمان بورس و نهادهای متولی اظهار نظر مشخصی در این زمینه نداشته‌‌اند و این اتفاق می‌تواند بر معاملات بازار فردا اثر منفی بگذارد.
ممکن است تا مشخص شدن دقیق این جزییات، بسیاری از شرکت‌های حقوقی و افرادی که نقش بازیگران اصلی بورس را دارند، از خرید خودداری کنند.

شاخص بورس و روزهای حساس

همانطور که در تصویر پیداست، شاخص مدتی است که در کانالی نزولی به سر می‌برد که پس از برخورد به کف آن اکنون فاز صعودی به خود گرفته و سقف کانال را در محدوده ۱.۴ میلیون واحدی هدف قرار داد.

اکنون شاخص کل درگیر مقاومتی مهم در سقف کانال نزولی خود است که هنوز شکست این سقف تایید نشده است. وجود ابرکومو بالای سر کندل‌ها می‌تواند علت این اتفاق باشد و قدرت روند شاخص را از آن بگیرد.

سناریویی که اکنون برای شاخص از دیگر سناریوها محتمل‌تر است، برگشتی دوباره به محدوده ۱.۳۸ میلیون واحدی که اکنون نقش حمایتی را برای آن ایجاد می‌کند و سپس ادامه حرکت صعودی و عبور از سقف کانال و حرکت به سمت اهداف پیش روست.

Loading...
تحلیل تکنیکال شاخص
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر