پیش بینی بورس فردا ۲ مرداد ۱۴۰۱

پیش بینی بورس فردا ۲ مرداد ۱۴۰۱
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: برای پیش بینی بورس فردا باید ببینیم در بورس امروز چه اتفاقاتی رخ داد و چه عواملی در روند بورس تاثیرگذار است و نیز انتظار چه اتفاقاتی را در بورس فردا داشته باشیم.
بورس تهران امروز در اولین روز مرداد ماه، شروع مثبتی داشت و توانست با بازدهی مثبت به کار خود پایان دهد اما از اواسط ساعات بازار شاهد افزایش فشار عرضه‌ها و عقب‌نشینی شاخص‌ها بودیم. در نهایت شاخص کل بورس با ثبت بازدهی ۰.۱۱ درصد و شاخص هم‌وزن نیز با ۰.۱۷ درصد افزایش به کار خود پایان دادند تا شروع این ماه با رنگ سبزی همراه باشد.
ارزش معاملات امروز نیز ناچیز بود و عدد ۲۶۷۶ میلیارد تومان را به ثبت رساند که نسبت به میانگین ماه گذشته نیز حدود یک همت کمتر بود. البته دلیل این موضوع را می‌توان به بسته بودن برخی از نمادهای بزرگ بازار به دلیل برگزاری مجامع عمومی سالیانه نسبت داد. ورود پول نیز که در ابتدای معاملات خوش‌بینی‌ها را افزایش داده بود، دوام نداشت و در انتها حدود ۴۷ میلیارد تومان از سرمایه کدهای حقیقی رقم خورد که البته نسبت به روزهای قبل عدد کوچکی محسوب می‌شود.
حال به بررسی عوامل تاثیرگذار بر بورس فردا خواهیم پرداخت تا پیش‌بینی کنیم که چه چیزی در انتظار بازار سرمایه خواهد بود.

انتظار هرگونه اتفاقی را داشته باشید

پیش‌بینی بورس فردا کمی پیچیده است زیرا سهام بزرگ بازار که تعداد کمی هم نسیتند و امروز بازگشایی نشدند، به احتمال بالایی فردا به چرخه معاملات بازخواهند گشت و عرضه و تقاضای ایجاد شده در آن‌ها می‌تواند باعث ایجاد هرگونه تغییری در معاملات کل بازار شود.
در گزارش‌های متعددی به اهمیت برگزاری مجامع و بازگشایی سهام بزرگ اشاره کرده‌ایم که به دلیل کاهش قیمت و چشم‌انداز سودآوری آن‌ها در سال جاری، می‌توانند تقاضای خوبی را به خود جذب کنند و باعث رونق دوباره بازار سهام شوند. البته اگر استقبال نسبت به این نمادها قابل قبول نباشد و بازار را ناامید کند، می‌تواند تاثیر کاملا برعکسی بر وضعیت نابسامان این روزهای بورس داشته باشد.

در این میان البته نباید از سهام کوچک نیز غافل شد. در هفته گذشته صورت‌های مالی بهار شرکت‌ها منتشر شد و بسیاری از شرکت‌های کوچک با افزایش سودآوری قابل توجهی همراه بودند که ارزندگی آن‌ها را ثابت می‌کرد. برای مثال می‌توان به صنعت سیمان، غذایی و روغنی، برخی نمادهای دارویی و... اشاره کرد. بنابراین انتظار می‌رود که در بازار فردا نیز همچون امروز، تقاضا برای این نمادها ادامه داشته باشد.

بررسی روند روزانه شاخص‌ها

اگر به روندهای بازار امروز نگاهی بیاندازیم، همانطور که در ابتدای گزارش نیز اشاره شده، شروع معاملات با برتری کامل تقاضا همراه بود اما به مرور از قدرت تقاضا کاسته و به عرضه‌ها اضافه شد به طوری که شاخص‌های بازار از سقف روزانه خود عقب‌نشینی کردند و در محدوده‌های پایین‌تری به کار خود پایان دادند. در تصویر زیر روند روزانه شاخص کل بورس به خوبی این مورد را نشان می‌دهد.

Loading...
روند روزانه شاخص کل بورس

در تصویر بعدی نیز تعداد نمادهای مثبت و منفی را در بازه‌های نوسانی مختلف را مشاهده می‌کنیم که نشان از افزایش تدریجی نمادهای منفی در کنار کاهش نمادهای مثبت خبر می‌دهد. بنابراین اگر این دو پارامتر را در کنار یکدیگر در نظر بگیریم‌، انتظار می‌رود که روند معاملاتی بورس فردا از ابتدا با برتری نسبی عرضه‌ها همراه باشد اگرچه قدرت آن بالا نخواهد بود.

Loading...
تغییرات قیمتی نمادها در بازه‌های مختلف

به طور کلی با توجه به صحبت‌های گفته شده و همچنین بازگشایی احتمالی نمادهای اصلی صنایع مختلف، انتظار می‌رود که بورس فردا در ابتدا کم‌رمق و به سمت منفی حرکت کند اما باز شدن سهام بزرگ به حرکت آن جهت دهد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر