مدرسه شاهد خوبه یا نمونه دولتی؟

مدرسه شاهد خوبه یا نمونه دولتی؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

اگر این سوال که مدرسه شاهد خوبه یا نمونه دولتی؟ برای شما هم پیش آمده، در ادامه همراه مشاورین ایران تحصیل باشید تا مزایای هر دو مدرسه را بررسی کرده و یک نتیجه گیری را از اینکه کدام مدرسه می تواند بهتر باشد، ارائه دهیم.

مقایسه مدارس نمونه و مدارس شاهد

همانطور که می دانید مدارس نمونه دولتی جزء یکی از بهترین مدارس سطح کشوری هستند و در کنار مدارس تیزهوشان جزء مواردی هستند که افراد بسیاری برای ورود به آن تلاش می کنند. دلیل این موضوع نیز رتبه های خوب دانش آموزان نمونه در کنکور است. اگرچه تنها تحصیل کردن در یک مدرسه نمونه کافی نبوده و نیاز است افراد تلاش مستمری را برای بدست آوردن رتبه خوب داشته باشند؛ اما مدارس شاهد نیز توجه برخی را به خود جلب کرده و دیده می شود که دانش آموزان گاهی برای ورود به مدارس شاهد و نمونه دچار شک و تردید می شوند. برای اینکه بتوانید میان این دو مدرسه یکی را انتخاب کنید، ابتدا باید انتظارات خودتان را از یک مدرسه خوب بشناسید. سپس در مرحله بعدی با توجه به مزایا و معایبی که هر کدام از مدارس دارند، بین آن دو انتخاب نمایید. در ادامه ما مزایای مدارس شاهد و نمونه را بررسی خواهیم کرد.

Loading...

مزایا و معایب تحصیل در مدارس نمونه

یکی از واضح ترین مزایای تحصیل در مدارس نمونه ارائه سطح علمی خوب برای آموزش و درک مفاهیم درسی است. در کنار این موضوع مدارس نمونه شهریه بسیار پایینی را نیز نسبت به مدارس غیرانتفاعی می گیرند. مورد بعدی ارتقای سطح دانش آموزان از نظر علمی است. به صورتی که مشاهده می شود دانش آموزان با فعالیت در محیط این مدارس کم کم در صورت داشتن تلاش مستمر دارای سطح خوب علمی و آموزشی می شوند. مورد بعدی امکانات بالای مدارس نمونه است. وجود آزمایشگاه های مجهز، کتاب خانه های بزرگ و حتی امکانات تفریحی مانند استخر و ... در این مدارس آن ها را جذاب تر کرده است. یکی از مزایای مهم دیگری که در این مدارس مشاهده می شود، وجود سطح رقابتی بالا می باشد. در مدارس دیگر این سطح از رقابت مشاهده نمی شود.

مدارس نمونه در کنار همه مزایایی که دارند، بی عیب نیز نیستند. به طور مثال گاهی مشاهده می شود فشار دروس روی دانش آموزان به گونه ای است که منجر به پسرفت تحصیلی در آن ها می شود. از طرفی به دلیل برگزاری آزمون منجر به ایجاد احساس اعتماد به نفس کاذب در دانش آموزان قبول شده و احساس شکست در دانش آموزانی می شود که نتوانسته اند وارد این مدارس شوند.

مزایا و معایب تحصیل در مدارس شاهد

مدارس شاهد تحت نظارت اداره کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش پرورش هستند و به همین دلیل اولویت ثبت نام مدارس شاهد اول ابتدایی یا مقاطع دیگر با دانش آموزان فرزند شهید، آزاده و جانباز بالاتر از 50 درصد می باشد. در این مدارس نیز روی جذب امکانات بالای آموزشی تمرکز زیادی گذاشته می شود. از طرفی مشاهده می شود که روز به روز سیستم آموزشی در این مدارس در حال هوشمند شدن است. از طرفی این مدارس محیط خاصی دارند که توجه ویژه ای را برای مباحث تربیتی و اخلاقی اختصاص می دهند. به دلیل شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام مدارس شاهد، تعداد دانش آموزان در کلاس های مدارس شاهد نسبت به دیگر مدارس کم تر بوده و در نتیجه محیط بهتری فراهم می باشد.

معایب مدارس شاهد نیز بسیار شبیه به مدارس نمونه می باشد. بدین صورت که گاهی مشاهده می شود فشارهای بی موردی توسط خانواده و یا کادرآموزشی روی دانش آموزان گذاشته می شود و در نتیجه به جای اینکه فرد انگیزه بیشتری برای ادامه تحصیل پیدا کند دچار افت سطح تحصیلی خواهد شد.

Loading...

مقایسه شهریه مدارس شاهد و نمونه دولتی

یکی از موارد دیگری که می توانیم در مقایسه بین مدارس شاهد و نمونه در نظر بگیریم، میزان شهریه است.

همانطور که می دانید این مدارس هر ساله شهریه ای را از دانش آموزان دریافت می کنند که مقدار آن در هر مدرسه می تواند متفاوت باشد. در مدارس نمونه بسته به اینکه کدام شهر باشید، مدرسه چه امکاناتی داشته باشد و یک سری موارد دیگر، شهریه تعیین خواهد شد. اما قانونی کلی در این باره وجود دارد که گفته می شود در هر شهر و استان شهریه مدارس غیرانتفاعی هرچقدر باشد، عموماً مدارس نمونه نصف مبلغ آن را دریافت می کنند. در مدارس شاهد نیز تقریباً همین منوال وجود دارد؛ اما به قطع شهریه آن نسبت به مدارس نمونه کمتر می باشد. برای اطلاع از روال مراحل ثبت نام مدارس شاهد و نمونه دولتی می توانید با ما در تماس باشید.

Loading...

پاسخ به این سوال که مدرسه شاهد خوبه یا نمونه دولتی؟

بعد از بررسی این موارد حال می خواهیم نتیجه گیری را از اینکه کدام مدارسه بهتر است ارائه دهیم. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم شما باید ابتدا انتظارات خودتان را از مدرسه معین کنید. زیرا بهترین مدرسه، موردی است که به انتظارات شما نزدیک تر باشد. برای بیشتر دانش آموزان سطح بالای علمی و آموزشی مهم است که تقریباً در هر دو مدرسه ارائه می شود؛ اما ممکن است در مدارس نمونه کمی بهتر باشد. مورد بعدی امکانات آموزشی است که این مورد به منطقه و محل زندگی شما و مدرسه ای که انتخاب کرده اید، بستگی دارید. به طور مثال ممکن است در منطقه شما هم مدرسه شاهد و هم نمونه وجود داشته باشد اما امکانات مدرسه شاهد ساخته شده در منطقه شما از نمونه بهتر باشد. که این مورد را باید با تحقیق مشخص کنید.

پس از مشخص کردن این موضوع نیز شهریه می تواند روی انتخاب شما تاثیر گذار باشد. توصیه ما به شما این است که به خاطر شهریه مدرسه انتخابی خود را تغییر ندهید. زیرا هم مدارس شاهد و هم نمونه شهریه را به صورت اقساطی دریافت کرده و از این بابت نیازی نیست نگران باشید.

پس در کل می توان گفت هر دوی این مدارس می توانند انتخاب مناسبی باشند؛ اینکه به قطع کدام یک برای شما مناسب تر است به انتظارات خودتان از یک مدرسه بستگی دارد. در صورتی که در این مورد هنوز مشکل دارید ونمی توانید بین این دو یکی را انتخاب کنید، توصیه می کنیم از خدمات مشاوره ایران تحصیل که به صورت تخصصی ارائه می شود استفاده کنید.

سوالات پیرامون مدارس شاهد و نمونه دولتی

ثبت نام مدارس شاهد اول ابتدایی چه زمانی است؟

ثبت نام مدارس شاهد اول ابتدایی از اواسط خرداد ماه آغاز میگردد.

ثبت نام مدارس شاهد اول ابتدایی در چه سایتی صورت میگیرد؟

ثبت نام مدارس شاهد اول ابتدایی در سایت سجا به نشانی saja.medu.ir صورت میگیرد.

شرایط ثبت نام مدارس شاهد اول ابتدایی چیست ؟

شرایط ثبت نام مدارس شاهد اول ابتدایی بطور کامل در مقاله شرح داده شده است اقدام به مطالعه بفرمایید.

ثبت نام مدارس نمونه دولتی در چه پایه هایی صورت می گیرد؟

آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی همه ساله برای دانش آموزان 2 مقطع ششم به هفتم و نهم به دهم برگزار می شود.

زمان ثبت نام مدارس نمونه دولتی چه زمانی است؟

زمان ثبت نام مدارس نمونه دولتی از فروردین آغاز میشود. جهت اطلاع از زمان و اطلاعات دقیق تر با مشاوران ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

زمان برگزاری آزمون مدارس نمونه دولتی چه زمانی خواهد بود؟

زمان برگزاری آزمون مدارس نمونه دولتی تیر ماه خواهد بود. جهت اطلاعات دقیق تر با مشاوران ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی این موضوع بپردازیم که مدرسه شاهد خوبه یا نمونه دولتی؟ در این خصوص نیز یک سری مزایا و معایب برای هر دو مدرسه بررسی شد. شهریه مدارس نمونه و شاهد و اینکه میزان تقریبی آن چقدر است مورد بررسی قرار گرفت. برای اطلاع از نحوه ثبت نام مدارس شاهد نیز می توانید با کارشناسان ما در ایران تحصیل تماس باشید.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر