سرمایه‌گذاران در ضرر می‌فروشند

منتظر کاهش دوباره قیمت بیت کوین باشیم؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان-ستاره منصوری: هرچند که در بلند مدت شرایط بیت کوین مساعد به نظر می‌رسد اما داده‌های درون شبکه‌ای از احتمال ریزش قریب الوقوع بیت کوین سخن می‌گویند.

صورت جلسه فدرال رزرو در ماه دسامبر و داده‌های مشاغل ایالات متحده که قرار است اواخر این هفته منتشر شود، احتمال وقوع این سناریو را افزایش می‌دهد و ممکن است نوساناتی را به بیتکوین وارد کند.

نشانه‌های افزایش تمایل به فروش

در تمامی بازارها عرضه و تقاضا تعیین کننده سطح قیمت‌ها هستند و افزایش عرضه به طور کلی به افت قیمت‌ها می‌انجامد. در مورد رمزارزها خالص جریان‌های ورودی و خروجی ارزهای دیجیتال به صرافی‌ها سطح عرضه و تقاضای موجود را نشان می‌دهد. خالص جریان‌های ورودی به معنی تمایل سرمایه‌گذاران برای فروش و جریان‌های خروجی به معنی سنتیمنت قوی و خروج عرضه در گردش است. این راه را برای افزایش قیمت هموار می‌کند.

داده‌های سایت گلسنود نشان می‌دهد که ورود بیت کوین به صرافی‌ها افزایش یافته و در حال حاضر میانگین متحرک ۹۰ روزه این شاخص مثبت است.

در گذشته در تاریخ ١٣ می ٢٠٢١ میانگین جریان خالص ۹۰ روزه مثبت شد و پس از آن بیتکوین از ۵۰ هزار دلار به ۳۰ هزار دلار سقوط کرد.

با افزایش ورود بیت کوین به صرافی‌ها تمایل به عرضه و فروش افزایش یافته است.

اما این پایان ماجرا نیست دیتاهای دیگری وجود دارد که آنها نیز احتمال این امر را بالا می‌برند. میزان استیبل‌ کوین‌ها در صرافی‌ها کاهش یافته است که می‌تواند به دلیل فروش دارایی وسپس انتقال آن به کیف پول‌ها باشد. این موضوع نشان دهنده کاهش تمایل به خرید و سرمایه‌گذاری و در نهایت کاهش تقاضا باشد.

بازار فیوچر در منطقه بسیار داغ است

شاخص leverage ratio که نشان دهنده استفاده بالا معامله‌گران از اهرم است در سطح بسیار بالایی قرار دارد. در این زمان معمولا اتفاق نسبتا شارپ بسیار محتمل است. این شاخص بالاترین میزان را در یک سال گذشته داشته است.

به طور کلی سنتیمنت بازار فیوچر به ریزش بسیار نزدیک است. فاندینگ ریت و شاخص open interest نیز در سطح بالایی قرار گرفتند که در این شرایط معمولا احتمال افت قیمت وجود دارد.

ترس حاکم و فروش در ضرر

همچنین شاخص SOPR در کوتاه مدت حاکی از فروش سرمایه‌گذاران در ضرر است. این شاخص با عدد یک سنجیده می‌شود که اگر بالای یک باشد به معنی فروش در سود و زیر آن به معنی فروش در ضرر است. در حال حاضر مدتیست که این شاخص در زیر یک قرار دارد و تقریبا تثبیت شده است. در روندهای نزولی معمولا این اتفاق می‌افتد و سرمایه‌گذاران کوتاه مدتی به دلیل ترس ایجاد شده اقدام به فروش حتی در ضرر می‌کنند که این موضوع به افزایش عرضه‌ها دامن می‌زند. بنابراین با کوچکترین افتی می‌توان همچنان انتظار افزایش عرضه و درنتیجه افت بیشتر را داشت.

اکنون این شاخص دچار اندکی نوسان گشته است که نشانه مثبتی محسوب می‌شود و احتمال اینکه این روند رو به کاهش رود وجود دارد، اما همچنان احتمال ریزش وجود دارد.

در صورت ریزش قیمت بیت کوین مهمترین حمایت‌های پیش روی آن سطح ۴۵۵۰۰، ۴۳ و ۴۰ هزار خواهد بود.

جمع بندی

با توجه به تمام موارد اشاره شده و سنتیمنت منفی بازار احتمال افت قیمت بیت کوین در کوتاه مدت زیاد است اما در بلند مدت شواهد با بیت کوین یار است. در حال حاضر سرمایه‌گذارارن بلند مدت همچنان تمایلی به فروش در قیمت‌های جاری ندارند و تنها تماشاگر هستند. موجودی و ذخیره ماینرها نیز روند صعودی و افزایشی دارد که به معنی عدم تمایل به فروش و کاهش عرضه است. هشت ریت نیز به شکل ۱۰۰ دردصدی بهبود یافته و به بالاترین میزان خود رسید. این موارد در کنار بسیاری دیتاهای آنچین دیگر شرایط بیت کوین را در بلند مدت مساعد نشان می‌دهند هرچند که احتمال افت قیمت در کوتاه مدت وجود دارد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر