واکنش اسلامی به اظهارات جدید درباره سطح غنی سازی ایران

واکنش اسلامی به اظهارات جدید درباره سطح غنی سازی ایران
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جدیدترین اظهارات خود با اشاره به سطح غنی سازی ایران گفته است که کشوری که اهداف نظامی ندارد، غنی سازی ۶۰ درصد نمی‌کند. امروز رئیس سازمان انرژی اتمی به این سخنان واکنش نشان داد.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنش به اظهارات اخیر رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه «کشوری که اهداف نظامی ندارد، غنی سازی ۶۰ درصد نمی‌کند»، اظهار کرد: در غنی سازی ۶۰ درصد اهداف جمهوری اسلامی ایران مکتوب است و ما با نظارت خود آژانس غنی سازی ۶۰ را آغاز کردیم.

وی با تاکید بر اینکه برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های‌مان مطابق پادمان عمل می‌کنیم، خاطر نشان کرد: در گذشته همه این رآکتورها حتی رآکتورهای تحقیقاتی غنی‌سازی ۹۰ درصد داشتند؛ اگر که آنها باطل بوده، بقیه‌اش هم باطل است.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: هر کشوری برنامه‌های خودش را دارد ولی چارچوب و ضوابط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر آن حاکم است.

اسلامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه هم‌افزایی مدیریت ایران در پاسخ به این پرسش که آیا مذاکرات پادمانی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان در جریان است؟ گفت: مذاکرات پادمانی نداریم بلکه موارد اتهامی مطرح است که آژانس باید خودش این موارد را بپذیرد و کنار بگذارد.

قصد انجام غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد نداریم

همچنین سال گذشته رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک در پاسخ به این سوال که اگر طرف های برجام در احیای برجام شکست بخورند و تحریم های آمریکا علیه تهران لغو نشود، آیا ایران غنی سازی اورانیوم بالاتر از ۶۰ درصد انجام خواهد داد؟ تاکید کرد: خیر.

وی تصریح کرد: هدف برنامه هسته‌ای ایران حمایت از نیازهای تولید صنعتی کشور و همچنین تامین نیاز مصرف کنندگان ایرانی به کالاهای خاص است.

اسلامی در ادامه اظهار داشت: تمامی فعالیت های هسته‌ای ما مطابق با توافقات، اساسنامه و مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: ما در حال حاضر قادریم سوخت هسته ای را در داخل تولید کنیم. ما رایزنی هایی با روس اتم داشته ایم و به عنوان بخشی از همکاری های خود، بر مبنای طرح ها و قراردادهایی که با این شرکت امضا خواهیم کرد، قادر خواهیم بود که استفاده از این سوخت در راکتور هسته‌ای بوشهر را در آینده نزدیک آغاز کنیم.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر