نرخ دلار در سال 99 دوبل شد / هفته پرتناقض بازار ارز

نرخ دلار در سال 99 دوبل شد / هفته پرتناقض بازار ارز
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️1
  • 👁️82
  • 💬0

بورسان: نرخ دلار بازار تهران با افزایش 7.7 درصدی و سکه با 12 درصد رشد طی هفته گذشته به سطوح بی‌سابقه‌ای رسیدند. با وجود اقدامات متعدد بازارساز ارزی، دلار بازار آزاد کمتر واکنشی به این اقدامات نشان داد و در خلاف جهت موردانتظار بازارساز حرکت کرد. به این ترتیب بازدهی از ابتدای سال دلار به حدود 100 درصد و سکه بیش از 170 درصد رسید.


فتح 3 کانال جدید دلار

نرخ دلار که هفته اخیر را با شکستن مرز 30 هزار تومان آغاز کرد، تا پنجشنبه دو کانال دیگر را نیز پشت سر گذاشت. به این ترتیب نرخ دلار با رشد 7.7 درصدی به 32 هزار تومان رسید تا میزان رشد این شاخص ارزی از ابتدای سال به حدود 100 درصد برسد.

در همین حال صرافی ملی هم نرخ فروش دلار خود را 8.6 درصد و تا فاصله 300 تومانی از بازار آزاد افزایش داد. اما حرکت پا به پای صرافی ملی با بازار آزاد در کنار سایر اقدامات بانک مرکزی در طول هفته نتوانست جلودار صعود نرخ دلار شود.

 

از بازارساز اصرار، از دلار انکار

تحریم 18 بانک ایرانی توسط دولت ترامپ به عنوان بهانه استارت صعودی دلار در ابتدای هفته مطرح می‌شد. بازارساز اما از ابتدای هفته با تداوم سیاست حراج هلندی خود تلاش در خواباندن تب صعودی ارز داشت و در ادامه هفته با اقداماتی همچون توافق تجاری با عراق، افزایش سقف خرید روزانه صرافی‌ها و بانک‌ها تا 500 هزار دلار و عرضه‌های سنگین در بازار اسکناس این هدف را دنبال کرد.

بانک مرکزی اعلام کرد طی سه روز اجرای سیاست ارزی جدید خود حدود 236 میلیون دلار ارز به صورت اسکناس به بازار متشکل ارزی تزریق کرده که در دو روز آخر آن تنها 2.1 میلیون دلار از آن توسط بانک‌ها و صرافی‌ها خریداری شده است. به فروش رسیدن کمتر از یک درصد منابع عرضه شده بازارساز می‌تواند به معنای کمبود تقاضای دلار باشد، اما برخلاف انتظار تاکنون نشانه‌ای از افت قیمت‌ها در بازار آزاد مشاهده نشده و شاخص ارزی کشور در تمامی روزهای هفته قبل با افزایش مواجه شد.

 

تناقض در سامانه نیما؟

از سوی دیگر بانک مرکزی از اواسط هفته گذشته آمار مربوط به میزان عرضه روزانه ارز در سامانه نیما را نیز به طور مرتب منتشر کرد که نشان از افزایش قابل‌توجه آن نسبت به گذشته داشت. بازارساز این رخداد را حاکی از استقبال صادرکنندگان به عرضه ارزهای خود در نیمه دوم سال دانسته و رشد معنادار آن را طی ماه‌های آتی پیش‌بینی کرده است.

اما در سوی دیگر، اواخر هفته ورود نرخ حواله‌های دلاری نیما به کانال 26 هزار تومان در سرخط اخبار بازار ارز قرار گرفت. البته از زمان جهش ارزی اخیر جزییات معاملات بازار ثانویه (که پیشتر بانک مرکزی در سایت سناریت آن را اعلام می‌کرد) در دسترس نیست و از این رو برخی کارشناسان گمان می‌کنند نرخ‌هایی که به عنوان نرخ سامانه نیما از آن‌ها یاد می‌شود، ممکن است مربوط به سامانه سنا باشد. به نظر می‌رسد شفاف‌سازی در خصوص نرخ‌های ارز سامانه نیما می‌تواند گام موثر بعدی بازارساز ارزی در خصوص رفع این دسته ابهامات باشد.

 

دلیل رشد نرخ دلار چیست؟

اما با تمام توصیفات فوق، سوالی که در ذهن پیش می‌آید آن است که با وجود تحول در رویکرد بازارساز در مدیریت ارز و از سوی دیگر پیشتازی جو بایدن در نظرسنجی‌های انتخابات آمریکا و افزایش شانس پیروزی وی، چرا بازار ارز داخلی به این اتفاقات واکنش عکس نشان می‌دهد؟

پیشتر در مطلب «چرا تب دلار فروکش نمی‌کند؟» اشاره کردیم نرخ‌های کنونی دلار از نگاه بسیاری از کارشناسان گران بوده و دارای حباب نسبت به واقعیت‌های اقتصادی است؛ اما بی‌اطمینانی جامعه به وعده‌های مقامات مسئول و همچنین شکل‌گیری الگوی ذهنی رشد ارز پس از موج‌های تورمی اخیر منجر به بی‌اعتنایی دلار به اقدامات بانک مرکزی و رخدادهایی همچون انتخابات آمریکا شده است.

 

تداوم سبقت سکه از دلار

سکه برای سومین هفته متوالی رشد بیشتری را نسبت به نرخ دلار در بازار تهران تجربه کرد. قیمت هر سکه طرح جدید در هفته گذشته با رشد 12 درصدی به 16 میلیون و 450 هزار تومان رسید. این در حالی بود که طلای جهانی در این مدت 30 دلار از ارزش خود را از دست داد و به کف کانال 1900 دلار رسید.

گفته می‌شود سکه طی ماه‌های اخیر بر اساس تعاریف مرسوم نسبت به دلار حباب داشته است. در هفته گذشته به این سوال که «چرا حباب سکه نمی‌ترکد؟» پرداختیم. به نظر می‌رسد محدودیت‌های خرید دلار و همچنین عدم دسترسی فعالان داخلی به بازار جهانی برای خرید اونس را می‌توان از عوامل پنهانی دانست که چندان در گمانه‌زنی‌ها از حباب سکه دخیل نشده‌اند. از این رو لزوما نمی‌توان گفت که سکه حباب دارد و زیان خریداران آن حتمی است.

💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...