بورسان - Bourseon

لیست مشاغل سطح یک چه تغییر کرد؟

محدودیت‌های جدید مشاغل در شهرهای قرمز و نارنجی اعلام شد

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : با وجود اینکه دیروز بعد از جلسه ستاد مقابله با کرونا خبری از اعلام محدودیت‌ها برای اصناف و کسبه‌ها بعد از اضافه شدن شهرهای قرمز نبود، اما شب گذشته سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در یک برنامه خبری اعلام کرد که بر اساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا در شهرهای قرمز تنها مشاغل سطح یک مجاز به فعالیت هستند.

اما سطح یک شامل چه مشاغلی است و چه مشاغلی از امروز مجاز به فعالیت نیستند؟ برخی مشاغل از گروه دو به گروه یک اضافه شده‌اند.

چه محدودیت‌هایی اعمال می‌شود؟

آبان آذر سال گذشته که کشور وارد سومین پیک کرونای خود شد، ستاد ملی مقابله با کرونا مصوبه‌ای را تنظیم می‌کرد که بر اساس آن محدودیت‌هایی بر شهرهای با رنگ قرمز و نارنجی اعمال می‌شد.

در آن زمان اعلام شد که این مصوبه تا پایان کرونا لازم الاجرا است به این معنا که به محض اینکه شهری در وضعیت قرمز قرار گرفت این محدودیت‌ها به طور خودکار باید در آن اعمال شود.

با این حال بعد از تعطیلات سال نو که پیک چهارم کرونا را به همراه آورد، مسئولین در اعلام محدودیت‌ها تعلل کردند و با چند روز تاخیر اعلام شد که بر اساس مصوبه تنها مشاغل ضروری و سطح یک مجاز به فعالیت هستند.

این محدودیت‌ها حدود 2 هفته بر شهرهای قرمز اعمال شد و با کاهش نسبی شیوع کرونا مجددا برداشته شد.

حالا با وجود اینکه اپلیکیشن ماسک اعلام کرد که وضعیت در پایتخت و برخی شهرهای دیگر قرمز شده است، اما ستاد مقابله با کرونا با کمی تعلل محدودیت‌ها را اعلام کرد.

علیرضا رئیسی در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما گفته است: در شهرهای قرمز فقط مشاغل ضروری می‌توانند فعالیت کنند و بقیه مشاغل تعطیل هستند. ممنوعیت سفر و خروج به شهرهای قرمز نیاز به ابلاغ ندارد و اعمال می‌شود.

رئیسی افزود: با توجه به افزایش روند بیماری کرونا، قطعاً برای جلوگیری از گسترش آن لازم است شیوه نامه‌های بهداشتی و محدودیت‌ها, جدی تر رعایت شود.

به گفته سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، از یکشنبه(امروز) تنها گروه مشاغل شماره یک اجازه فعالیت دارند و بقیه مشاغل تعطیل هستند و رفت و آمدها هم از و به شهرهای قرمز ممنوع است. ممنوعیت سفر و خروج به شهرهای قرمز نیاز به ابلاغ ندارد و اعمال می‌شود.

محدودیت‌های کرونایی از فردا در تهران اعمال می‌شود؟

مشاغل سطح یک کدامند؟

بر این اساس تمام مشاغل ضروری مجاز در شهرهای قرمز مجاز به فعالیت هستند و مشاغل غیرضروری‌تر که تحت عنوان گروه شغلی 2، 3 و 4 دسته بندی شده‌اند، مجاز به فعالیت نیستند.

در شهرهای نارنجی مشاغل سطح یک و 2 مجاز به فعالیتند و مشاغل سطح 3 و 4 باید تعطیل شوند. توجه شود که به مشاغل سطح یک افزوده شده است و مشاغلی که مجاز به فعالیت هستند متفاوت از مصوبه اولیه ستاد مقابله با کرونا در آذرماه است.

مشاغل سطح یک که در وضعیت قرمز، نارنجی، زرد و آبی مجاز به فعالیتند
مشاغل سطح 2 که در وضعیت قرمز نمی‌توانند فعالیت کنند اما در وضعیت نارنجی، زرد و آبی می‌توانند
مشاغل سطح 3 و 4 که تنها در وضعیت زرد و نارنجی می‌توانند فعالیت کنند

دور کاری کارمندان به چه ترتیب است؟

بر اساس این مصوبه دستگاه‌های ارائه دهنده خدمات ضروری و دستگاه های مرتبط با مأموریت‌های اساسی و مدیریت شهری می‌توانند با تشخیص بالاترین مقام مسئول (در سح ملی یا استان) نسبت به کاهش حضور تا ۵۰ درصد (پنجاه درصد) کارکنان خود اقدام کنند. از جمله اداره برق، آب، گاز و ... .

در سایر ادارات شهر نیز ارائه خدمات با حضور حداکثر یک‌سوم (حدود 30 درصد) کارکنان انجام خواهد شد.

بانک‌ها تعطیل می‌شوند؟

از ابتدای شیوع کرونا بانک‌ها جزء مشاغلی بودند که هیچگاه مشمول تعطیلی نمی‌شوند. با این حال بانک‌ها از ساعات کاری خود در حدود یک سال اخیر کاسته‌اند و در شرایط قرمز نیز معمولا با 50 درصد نیروها فعالیت می‌کنند. ساعت کاری بانک‌ها از ساعت 8 صبح الی 13 و 30 دقیقه است.

بازار تهران تعطیل شد

تغییر وضعیت مجدد کرونایی در پایتخت و ورود آن به وضعیت قرمز موجب تعطیلی بازار بزرگ تهران شد.

سینماها و تئاترها تعطیل است

سینماها پیش از این جزء مشاغل سطح 3 بودند اما اخیرا آنها به مشاغل سطح 2 آمده‌اند. از این رو در شهرهای قرمز سینماها تعطیل و در شهرهای نارنجی، زرد و آبی باز هستند. بنابراین از امروز همه سینماهای تهران و دیگر شهرهای قرمز تعطیل است.

لیست شهرها و استان‌های قرمز
اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر