نوسان‌سازان بورس تهران

بورس تهران بر قله ۲۰ ماهه

بورس تهران بر قله ۲۰ ماهه
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
شاخص کل بورس تهران با رشد ۰.۹ درصدی امروز از سقف ۲۰ ماهه خود عبور کرد. شاخص کل هم‌وزن نیز امروز رشد ۱.۴ درصدی را تجربه کرد. این نماگر نماینده بهتری برای رصد نوسان سهام کوچکتر است. بر این اساس همچنان به واسطه اخبار آزادسازی قیمت کالاهای اساسی شاهد استقبال از سهام مرتبط هستیم. نمادهای پالایشی و هلدینگ‌های آن‌ها نیز در میان نمادها با بیشترین اثر مثبت بر شاخص کل قرار داشتند. چشم‌انداز مناسب سودآوری این گروه توجه، نمادهای پالایشی را در کانون توجه معامله‌گران قرار داده است. رشد دلار نیز انگیزه‌ای برای حمایت از سهام کالایی ایجاد کرده است. در این میان خودرویی‌‌ها پس از یک دوره موج‌سواری دوباره با صف فروش مواجه شدند و در انتظار اخبار تازه برای نوسان دوباره هستند.

بورسان: امروز در صنایع مختلف بنا بر اخبار موجود شاهد نوسان قیمتی سهام هستیم. آزادسازی قیمت‌ها موجی از تقاضا را برای سهام کالای اساسی ایجاد کرده است. در گروه کالایی به صورت کلی توجه به سمت جهش نرخ دلار به بالاتر از ۳۰ هزار تومان معطوف شده است. در گروه خودرویی نیز امروز صف فروش را شاهد بودیم که بعضا این صف فروش را به ارزش‌گذاری احتمالی سهام این صنعت وصل می‌کنند.

صف‌های خرید سنگین در گروه زراعت امروز مورد توجه است. بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان صف خرید برای سهام گروه زراعت شاهد هستیم. سیمرغ، زفکا و سپید بیشترین صف خرید را در نمادهای این گروه به خود می‌بینند. ارزش صف خرید این سه نماد به حدود ۲۵۰ میلیارد تومان می‌رسد. انتظار برای اعلام قیمت شیر خام در کدال مشابه با قیمت روغن خوراکی صف‌های طولانی را برای این نمادها ایجاد کرده است.

در دیگر گروه‌های کالای اساسی نیز شاهد تشکیل صف خرید هستیم. در گروه قندی گرچه قیمت شکر اعلامی اختلاف محسوسی با قیمت مورد انتظار برای این صنعت را داشت با این حال شاهد تشکیل صف خرید برای نمادهای این گروه هستیم. بعضا این موضوع مطرح می‌شود که قیمت کنونی چغندر و شکر انگیزه کاشت چغندر را نسبت به سایر محصولات کشاورزی کاهش می‌دهد و در نتیجه این موضوع برای شرکت‌های تولیدکننده شکر چغندری ریسک محسوب می‌شود. در گروه غذایی نیز تولیدکنندگان عمده روغن خوراکی کشور مانند غبشهر، غمارگ و غکورش با شفاف‌سازی از جهش بیش از ۴ برابری قیمت روغن متوقف شده‌اند.

با توجه به این‌که این نمادها افشای اطلاعات از نوع الف ارائه داده‌اند احتمالا فردا بازگشایی می‌شوند گرچه به نظر می‌رسد باید در انتظار برآورد سودآوری تقریبی از سوی این شرکت‌ها روی کدال بود. احتمالا ناظر بازار با توجه به جهش قیمت روغن، مشابه با آن‌چه برای غزر و جهش قیمت ماکارونی رخ داد شرکت‌ها را مجبور به شفاف‌سازی بیشتر کنند گرچه به صورت کلی پیشبینی سود شرکت‌ها به هیچ‌عنوان مبنای مناسبی برای تصمیم‌گیری در سرمایه‌گذاری نیستند.

اما در کنار توجه حداکثری به نمادهای کالای اساسی در گروه کالایی نیز تحرکاتی مشاهده می‌شود. گرچه نرخ خرید نیما همچنان در کانال ۲۴ هزار تومان قرار دارد اما نرخ دلار در بازار آزاد بالاتر از ۳۰ هزار تومان معامله شده است. پالایشی‌ها امروز تا مرز صف خرید پیش رفتند اما با افزایش فشار فروش در کلیت بازار از سقف عقب نشستند. در دیگر گروه‌ها نیز شرکت‌های کالایی که از اختلاف نرخ دلار آزاد و نیما سود می‌برند مورد توجه معامله‌گران هستند.

در گروه خودرویی اما امروز شاهد فشار فروش حداکثری بودیم. همان‌طور که در هفته‌های گذشته نیز اشاره شد عمده تحرکات گروه خودرویی صرفا جنبه نوسان‌گیری و موج‌سواری دارد. در این میان بعضا عنوان می‌شود پس از طولانی شدن برای یک خبر داغ جهت ادامه موج‌سواری در سهام این گروه معامله‌گران به سمت دیگر نمادهای بازار سرمایه که با پشتوانه اخبار یا بنیادی همراه هستند کوچ می‌کنند. علاوه بر این برخی شایعاتی در خصوص انتشار اعداد ارزش‌گذاری مطرح می‌کنند که به هیچ‌عنوان قابل استناد نیست. همان‌طور که مطلع هستید پس از عزم دولت در واگذاری سهام تودلی خودروسازان انتظار برای شفاف‌سازی در خصوص ارزش‌گذاری سهام این گروه وجود دارد و با توجه به زیان انباشته سنگین اعداد ارزش‌گذاری جالب توجه خواهد بود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر