فروشندگان حقیقی بورس از خریداران سبقت گرفتند

جنس فروشندگان امروز سهام

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان - مهدی واعظی : شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ریزش ۲.۶۶ درصدی (معادل ۳۸۷۷۲ واحد) را تجربه کرد و در سطح ۱.۴۱۸ میلیون واحدی جا گرفت. اگر جمع شدن برخی از صفوف فروش و تقویت سمت تقاضا حوالی ساعت ۱۱ را فاکتور بگیریم، می‌توان گفت که بازار سهام در طول امروز افت‌وخیز خاصی نداشت و سرمای غیرمنتظره‌ای که این روزها حال و هوای تهران را زمستانی کرده به بورس هم سرایت کرده است.

دیگر شاخص بازار یعنی شاخص هم‌وزن که نماینده سهام کوچک‌تر بازار است در پایان امروز افت ۲.۹۵ درصدی را تجربه کرد و عملکرد ناامیدکننده‌تری را نسبت به همتای خود داشت. این موضوع گویای آن است که سهام کوچک‌تر بازار وضعیت بدتری نسبت به نمادهای بزرگ داشتند.

مهم‌ترین وقایع بازار سهام

از جمله مهم‌ترین اتفاقاتی که روند و وضعیت بازار سهام امروز را تحت تاثیر خود قرار داد می‌توان به زمزمه‌های اتمام دوره ریاست دهقان دهنوی اشاره کرد و با توجه به آنکه وی عملکرد قابل‌قبولی نسبت به سایر روسای قبلی داشته است، برخی از فعالین بازار حال و هوای این روزهای بازار را به این اتفاق نسبت می‌دهند که آن را لزوما نمی‌توان تایید یا تکذیب کرد.

دیگر موضوعی که آتش بی‌اعتمادی در بازار سهام را شعله‌ورتر کرده است تعلل نمادهای پالایشی در ارسال گزارش عملکرد فصلی‌شان است. این نمادها آنقدر در ارسال این گزارش‌ها تاخیر ورزیده‌اند که شاهد درز اطلاعات ضد و نقیض و نتیجه‌گیری‌های متعدد از میزان سود ساخته شده توسط آنها در فضای مجازی هستیم. برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که پالایشگاه اصفهان در فصل بهار اورهال داشته و این موضوع می‌تواند میزان سودسازی این شرکت را تحت الشعاع قرار دهد.

رخداد مهم دیگری که در خلال بازار امروز رخ داد، کاهش قیمت دلار تهران از حوالی 27350 تومان به 27140 تومان بود. با توجه به اینکه روند بازار و دلار همبستگی بالایی داشته‌اند، ریزش امروز دلار سبب شد که فشار عرضه و فروش سهام شدت بیشتری به خود بگیرد و شرایط امروز را رقم بزند. تحلیل قیمت دلار و نواحی پر اهمیت پیش روی آن در کانال تلگرامی و سایت بورسان منتشر شده است.

ویژگی‌های فروشندگان امروز سهام

فروشندگان بازار امروز نسبت به روزهای گذشته ویژگی‌های خاص‌تری داشتند که می‌توان آن را زیر ذره‌بین قرار داد. در وهله اول، با نگاهی به عملکرد امروز بازار سهام متوجه خواهیم شد که پس از مدت‌ها شاهد پیشی گرفتن سرانه فروش حقیقی‌ها از خریداران بودیم. این موضوع بیانگر این مطلب است که جو حاکم بر بازار دیگر دم از اصلاحی سطحی که برخی از فروشندگان هیجانی بر آتش آن افزوده‌اند نیست و فروشندگان امروز از قدرت بالایی برخوردار بودند.

نکته حائز اهمیت دیگر که فروشندگان امروز را تشریح می‌کند خروج پول سنگین حقیقی‌ها از گردونه معاملات امروز بود. ابتدا به ساکن باید گفت که امروز بالای 22 درصد از کل ارزش معاملات خرد سهام و حق‌تقدم توسط کدهای حقیقی از بازار خارج شد. این رخداد را می‌توان به دو شیوه متفاوت تفسیر نمود. اول اینکه این موضوع نشان از آن دارد که حقوقی‌ها چتر حمایتی خود را در کف بازار گشوده‌اند و در جبهه خرید فعالیت بیشتری نسبت به حقیقی‌ها از خود نشان می‌دهند. اگر بخواهیم از زوایه دیگری به موضوع نگاه کنیم، می‌توان خرید حقوقی‌ها را به پای تحلیل و هوشمندی آنها گذاشت.

نباید این موضوع را نادیده گرفت که بازار سهام از منظر بنیادین در شرایط نامساعدی قرار ندارد و جو حاکم بر بازار با شرایط بنیادین آن و سطوحی که بازار جهانی در آن قرار دارد هماهنگی ندارد. لازم به ذکر است که P/E آینده‌نگر بورس در حال حاضر در حدود 7.9 واحد قرار دارد و P/E گذشته‌نگر بازار هم پس از مدت‌ها به زیر 10 واحد رسیده است. این نکته از این حیث حائز اهمیت است که بر اساس داده‌های مطرح شده تعداد قابل‌توجهی از نمادهای بازار ارزنده هستند و می‌توان به سرمایه‌گذاری در آنها به طور جدی فکر کرد.

آمار تکان دهنده معاملات بورس امروز

ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم با احتساب معاملات صورت گرفته در دو صندوق ETF دولتی دارا یکم و پالایش 5734 میلیارد تومان بود. از این میان شاهد خروج پول سنگین 1.2 هزار میلیارد تومانی بازار سهام امروز بودیم. یعنی همانطور که ذکر گردید بالای 20 درصد از ارزش معاملات امروز از بازار توسط حقیقی‌ها خارج شد.

نامه اعمال صنایع

صنایع شیمیایی، فلزات اساسی و پالایشی بیشترین ارزش معاملات امروز را به خود اختصاص دادند. در این میان صنعت‌های ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی و کاغذی بیشترین نقش را در جذب پول حقیقی ایفا کردند و در سمت مقابل صنعت‌های پالایشی، فلزات اساسی و سرمایه‌گذاری بیش‌ترین سهم را در جذب پول حقوقی در بازار امروز داشتند.

جو بازار امروز

جو حاکم بر بورس امروز به واسطه منفی بودن حدود 90 درصد از نمادهای معاملاتی در پایان بازار منفی بود. بررسی آمار صف‌های خرید و فروش هم مهر تاییدی بر این داده می‌زند. تعداد 298 نماد به ارزش تجمیعی 780 میلیارد تومان در لحظه به صدا درآمدن زنگ پایان معاملات امروز همراه با صف فروش کار خود را پایان دادند. از طرفی هم تنها 33 نماد توانستند صف خرید خود را تا پایان بازار حفظ کنند و ارزش این صفوف خرید به 156 میلیارد تومان رسید.

دیگر داده‌ای که گویای جو سراسر ترس و هیجان بازار امروز است سرانه خرید و فروش حقیقی‌ها است. در پایان بازار امروز سرانه خرید هر کدحقیقی 15 میلیون تومان بود اما در سمت مقابل سرانه فروش هر کد حقیقی به 16.8 میلیون تومان رسید. پیشی‌گرفتن سرانه فروش هر کد حقیقی از خرید اتفاقی بود که مدت‌ها در بازار سهام رنگ واقعیت به خود نگرفته بود اما امروز محقق شد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر