اخبار فوری افغانستان و اقدامات طالبان

لحظه به لحظه با اخبار و تحولات افغانستان و طالبان

داعش پنج مهاجم بیمارستان کابل را معرفی کرد

loading...

داعش با انتشار تصویری پنج مهاجم حمله به بیمارستان نظامی کابل را معرفی کرد.

گروه تروریستی داعش با انتشار تصویری، هدایت الله خراسانی، حیدر خراسانی، ابراهیم خراسانی، حمزه خراسانی و عثمانی خراسانی را پنج مهاجم این گروه به بیمارستان چهارصد تختخوابی کابل معرفی کرد. در این حمله چهار مهاجم کشته شدند و یکی از آن‌ها زنده بازداشت شد.

این پنجمین حمله داعش در دو ماه اخیر در افغانستان بود که نزدیک به هزار کشته و زخمی برجای گذاشت. | فرارو

هیاتی از طالبان به ایران سفر خواهد کرد

در دیدار سفیر ایران در کابل و سرپرست وزارت تحصیلات عالی افغانستان مقرر شد که هیاتی از طالبان جهت تحکیم همکاری‌ها میان دو کشور به ایران سفر کند.

در دیدار سرپرست وزارت تحصیلات عالی و سفیر جمهوری اسلامی ایران الحاج مولوی عبدالباقی حقانی از همکاری‌های کشور ایران در عرصه تحصیلات عالی قدردانی کرد و گفت: ما اکنون تلاش‌های‌ خود در جهت آبادی و شکوفایی کشورمان را آغاز کرده‌ایم و در این راستا به همکاری ایران نیازمندیم.

 

وی افزود که به منظور ایجاد فرصت‌های تحصیلی برای مهاجران افغان در ایران، تحکیم همکاری‌ها میان دو کشور و بورسیه‌های تحصیلی، یک تیم تکنیکی وزارت تحصیلات عالی افغانستان به ایران سفر می‌کند و روی این موارد با مقامات مسئول کشور ایران مشترکا کار خواهد کرد./ایسنا
 

کشته‌شدن فرمانده ارشد طالبان در انفجار دیروز کابل

loading...

خبرگزاری فرانسه نوشته «حمدلله مخلص» اولین فرمانده طالبان که پس از حضور این گروه در کابل وارد ارگ شده و به نماد تسلط بر افغانستان تبدیل شده بود، در حملات روز گذشته داعش به بیمارستان نظامی کابل کشته شد.

در پی حمله روز سه‌شنبه داعش به بزرگترین بیمارستان نظامی کابل، دست‌کم ۲۵ نفر کشته و ۵۰ نفر دیگر مجروح شدند.
 

کشته شدن ۱۵ نفر در انفجارهای کابل

Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

انفجار و تیراندازی در کابل

🔹رسانه‌ها از وقوع انفجار در مقابل بیمارستان «وزیر اکبر خان» در مرکز کابل خبر می‌دهند. شاهدان عینی می‌گویند پس از انفجار، صدای تیراندازی ممتد نیز از محل حادثه شنیده می‌شود.

وقوع انفجار دوم در کابل

🔹معاون سخگوی طالبان: انفجار اول در مقابل بیمارستان ۴۰۰ تخت‌خوابی کابل رخ داده و انفجار دوم نیز در نزدیکی‌ این بیمارستان به وقوع پیوسته است. نیروهای ویژه به محل حادثه اعزام شده‌اند. انفجارها تلفاتی در پی داشته که جزئیات آن منتشر خواهد شد.

جان‌باختن حداقل ۱۵ نفر در انفجارهای کابل

🔹رویترز به نقل از یک منبع امنیتی افغان خبر داده در انفجارهای امروز کابل، ۱۵ نفر کشته و ۳۴ نفر نیز زخمی شده‌اند.

🔹یک منبع امنیتی افغان نیز به الجزیره گفته در این انفجارها ۱۹ نفر کشته و ۴۳ نفر دیگر مجروح شده‌اند. | فارس

واکنش طالبان به عضوگیری داعش خراسان

بلال کریمی، سخنگوی گروه طالبان، در واکنش به گزارش «وال‌استریت ژورنال» مدعی‌ شد که «داعش» در افغانستان وجود فیزیکی ندارد و قادر به سربازگیری نیست.

وال‌استریت ژورنال، پیش‌تر گزارش داده بود که برخی از نظامیان حکومت سابق افغانستان، به گروه «داعش» پیوسته‌اند. | العربیه

طالبان به سمت هند حرکتی کند، حمله هوایی آماده است

وزیر اول پرچمعیت‌ترین ایالت هند به طالبان هشدار داد که اگر به سمت هند حرکتی کند، نیروی هوایی هند آماده پاسخ است.

🔹یوگی آدیتیانات، وزیراول ایالت اوتار پرادش هند، یک‌شنبه در سخنرانی در مراسمی در این ایالت گفت که "امروز، تحت رهبری نخست وزیر نارندرا مودی، کشور قدرتمند است و هیچ کشوری جرات نمی‌کند به سمت هند چپ نگاه کند."

🔹او افزود که "امروز، پاکستان و افغانستان به دلیل طالبان احساس آشفتگی دارند. اما طالبان می‌داند که اگر به سمت هند حرکتی کند حمله هوایی آماده است."

🔹ایالت اوتارپرادش هند در شمال این کشور موقعیت دارد و با ۲۰۰ میلیون پرجمعیت‌ترین ایالت هند است.

🔹یوگی ماه گذشته نیز گفته بود که حمایت از طالبان به معنای حمایت از اقدامات ضد هند، ضد بشریت، ضد زنان و کودکان است. | خبرگزاری آوای افغان

مقام پابرهنه طالبان در یک دیدار رسمی

loading...

قاری صاحب زین العابدین والی ولایت افغانستان با رئیس امنیت این ولایت دیدار کرده است. پوشش شرکت کنندگان در این دیدار که از مقامات ارشد لغمان محسوب می شوند بحث برانگیز شده است./فرارو

ایران در سازوکارهایی با حضور آمریکا درباره افغانستان شرکت نمی‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص حضور کشورمان در سازوکارهای مختلف بین‌المللی با موضوع افغانستان گفت:

🔹ایران هم در دوران جمهوری اسلامی افغانستان و هم در دوران پس از فرار فاجعه بار آمریکا و سقوط دولت اشرف غنی، نشان داده است که هیچ‌وقت در سازوکاری که بخواهد با هدفی غیر از خواست و اراده مردم افغانستان شکل بگیرد و یا اینکه برخی کشورهای فرامنطقه‌ای به صورت یکجانبه یا به صورت طراحی شده در آن حضور داشته باشند، شرکت نمی‌کند.

🔹در خصوص ایالات متحده نیز همین طور است، ساز و کاری که خارج از همین ترتیبات منطقه‌ای یا چارچوب سازمان ملل متحد باشد، هیچگاه چارچوبی نیست که جمهوری اسلامی ایران ، شرکت در آن را بپذیرد.

درخواست تاجران افغان از آمریکا

Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

تاجران افغان خواهان آزاد سازی دارایی های منجمد شده افغانستان از سوی آمریکا شدند

شماری از این تاجران و صنعت کاران در نشستی در کابل می گویند که بیشتر کارخانه‌ها و روند سرمایه گذاری در کشور با رکود مواجه شده و دولت موقت طالبان باید برای حل این چالش اقدام فوری کند.