اخبار فوری افغانستان و اقدامات طالبان

لحظه به لحظه با اخبار و تحولات افغانستان و طالبان

ایران در سازوکارهایی با حضور آمریکا درباره افغانستان شرکت نمی‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص حضور کشورمان در سازوکارهای مختلف بین‌المللی با موضوع افغانستان گفت:

🔹ایران هم در دوران جمهوری اسلامی افغانستان و هم در دوران پس از فرار فاجعه بار آمریکا و سقوط دولت اشرف غنی، نشان داده است که هیچ‌وقت در سازوکاری که بخواهد با هدفی غیر از خواست و اراده مردم افغانستان شکل بگیرد و یا اینکه برخی کشورهای فرامنطقه‌ای به صورت یکجانبه یا به صورت طراحی شده در آن حضور داشته باشند، شرکت نمی‌کند.

🔹در خصوص ایالات متحده نیز همین طور است، ساز و کاری که خارج از همین ترتیبات منطقه‌ای یا چارچوب سازمان ملل متحد باشد، هیچگاه چارچوبی نیست که جمهوری اسلامی ایران ، شرکت در آن را بپذیرد.

درخواست تاجران افغان از آمریکا

Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

تاجران افغان خواهان آزاد سازی دارایی های منجمد شده افغانستان از سوی آمریکا شدند

شماری از این تاجران و صنعت کاران در نشستی در کابل می گویند که بیشتر کارخانه‌ها و روند سرمایه گذاری در کشور با رکود مواجه شده و دولت موقت طالبان باید برای حل این چالش اقدام فوری کند. 

سخنرانی مولوی هبت ‌الله در قندهار

به گزارش طلوع مولوی هبت ‌الله آخند زاده، رهبر امارت اسلامی برای نخستین بار در یک مدرسه دینی در ولایت کندهار ظاهر شده و سخنرانی کرده است.

مسوولان مدرسه حکیمیه که در ناحیه نهم شهر کندهار موقعیت دارد، به طلوع نیوز گفتند که ملا هبت‌الله پس از نماز شام روز شنبه، یک سخنرانی کوتاه داشته است.

شیخ سید احمد، مسوول مدرسه حکیمیه گفت: "دیروز شیخ صاحب به مدرسه حکیمیه آمد، با حدود هفت صد تا هشت صد شاگرد و اهالی این مدرسه، احوال پرسی و به آنان سخنرانی کرد."

قاری انس، دانش آموز مدرسه حکیمیه در این رابطه می‌گوید: «وقتی که ما آن را می‌دیدیم همه شاگردان و استادان مدرسه از خوش‌حالی زیاد گریه می‌کردند و بسیار خوش‌حال بودند و ما به آمدنش افتخار کردیم.»

تصویر و یا ویدیویی از جریان سخنرانی هبت الله آخند زاده پخش نشده، اما یک نوار صوتی سخنرانی او در شبکه‌های اجتماعی نشر شده است.

عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس‌الوزرا نیز ظاهر شدن ملا هبت الله را در برابر مردم تایید می‌کند.

نظامیان آموزش‌دیده افغان به داعش می‌پیوندند؟

وال استریت ژورنال گزارش داده است که برخی از اعضای سابق ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان و واحدهای نظامی نخبه آموزش‌دیده توسط ایالات متحده که اکنون توسط حامیان آمریکایی خود رها شده‌اند، برای پیوستن به داعش نام‌نویسی کرده‌اند.

رهبر طالبان برای اولین بار در انظار عمومی حاضر شد

خبرگزاری افق افغانستان اعلام کرد که محمد جلال عضو کمیسیون فرهنگی طالبان در توییتی نوشت ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان روز گذشته برای نخستین بار با حضور در انظار عمومی در ساعت  شش و نیم بعد از ظهر روز شنبه در مدرسه حکیمه سخنرانی کرده است.

به گفته او به‌زودی نوار صوتی این سخنرانی در فضای مجازی نیز منتشر خواهد شد.

تاکنون هیچ منبع مستقل و سخنگویان شناخته شده گروه طالبان در این باره اظهار نظری نکرده است.

اخیرا گزارش‌هایی در مورد مرگ ملاهبت‌الله در رسانه‌ها منتشر شده بود اما طالبان این گزارش‌ها را تکذیب کرد. وی در سال‌های اخیر زندگی مخفی داشته و تاکنون در ملاء عام ظاهر نشده‌ و تنها یک عکس منتسب به او منتشر شده است.|ایرنا

عبدالحمید: جهان درباره طالبان پیشداوری نکند

مولوی عبدالحمید گفت:

جهانیان باید به‌ طالبان فرصت دهند. پیش داوری نکنند و بر اساس گذشته طالبان قضاوت نکنند. رسانه‌های اروپایی و آمریکایی تبلیغات منفی زیادی علیه طالبان دارند.

در اینجا اصلاح‌طلبان هم یک مقدار در خصوص طالبان تندروی می‌کنند. ما معتقدیم باید به طالبان فرصت دهیم و در جهت اصلاح آن‌ها تلاش کنیم. چرا که این‌ها به نام دین آمده‌اند. شاید بتوانند اسلام واقعی را پیاده کنند، اسلامی که فراتر از قوم و مذهب و جنسیت باشد. /انتخاب

برگزاری نشست همسایگان افغانستان؛ امروز در تهران

قرار است امروز چهارشنبه (۵ عقرب) نشستی به اشتراک نمایندگان کشور‌های همسایه افغانستان و روسیه در تهران برگزار شود.

وزارت خارجه ایران گفته که نمایندگان تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و پاکستان به طور حضوری و وزیران خارجه چین و روسیه حضور مجازی خواهند داشت.

هر چند میزبانی این نشست را ایران به عهده دارد، اما رهبری این نشست را وزیر خارجه چین می‌کند.

ایجاد حکومت فراگیر، مهاجرت، ثبات اقتصادی و امنیت منطقه‌‌یی موضوعات مهم این نشست را تشکیل می‌دهند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران این اجلاس را افتتاح می‌کند. او گفت که پیام سرمنشی ملل متحد نیز شامل برنامه‌های این نشست است. | هرات نیوز

تسلط یک گروه خاص بر کل افغانستان محکوم به شکست است

مجید تخت‌روانچی، نماینده‌ ایران در سازمان ملل متحد گفته است که ایجاد یک دولت فراگیر، متشکل از همه گروه‌های قومی و مذهبی در افغانستان، ضرورت مطلق بوده و تسلط یک گروه قومی و مذهبی خاص بر کل کشور محکوم به شکست است.

به گزارش ایرنا، او در یادداشتی نگاشته: «برای جلب اعتماد مردم افغانستان و احترام جامعه جهانی، باید دولتی به نماینده‌گی از همه شهروندان افغانستان تشکیل شود.»

دخترفروشی برای نجات از گرسنگی در افغانستان

Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

خانواده‌ها: «چاره‌ای نداریم»

خبرگزاری فرانسه در گزارشی تکان دهنده از غرب افغانستان ضمن اشاره به وضعیت اقتصادی بحرانی در این کشور زندگی خانواده‌هایی را روایت کرده که مجبورند برای امرار معاش و نجات از گرسنگی دختران خود را بفروشند.

گزارش فرانس‌پرس اینگونه آغاز می‌شود: «فهیمه وقتی از زبان شوهرش شنید که مجبورند دو دختر کوچک خود را برای نجات خانواده از گرسنگی بفروشند بسیار گریه کرد.» | عصر ایران