جهش قیمت انرژی بر تصمیم فدرال رزرو اثر می‌گذارد؟

در انتظار آمار تورمی آمریکا

در انتظار آمار تورمی آمریکا
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: ساعت ۱۶ امروز شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا منتشر می‌شود. بازار جهانی قطعا وزن زیادی به آمار تورمی بزرگترین اقتصاد جهان خواهد داد. پس از آمار هفته گذشته اشتغال که نوسان مقطعی قابل توجه را رقم زد حالا نگاه‌ها به آمار این هفته و تورم ماهانه سپتامبر دوخته شده است. پیشبینی موجود در خصوص تورم ماه سپتامبر که امروز منتشر می‌شود حدود ۰.۳ درصد ماهانه است. در حالی‌ ماه گذشته شاهد انتشار آمار واقعی کمتر از انتظارات بودیم که برای چندین ماه آمارهای تورم بازار جهانی و مفسران آن را غافلگیر می‌کرد.

حالا اما قیمت انرژی در بازار جهانی رشد پرشتابی را داشته است. گرچه از سمت تقاضا به نظر می‌رسد که با وجود پمپاژ پول تغییری محسوسی در تورم ایجاد نشد اما این بار افزایش بی‌مهابای قیمت انرژی ریسکی برای اقتصادهای بزرگ به خصوص اروپا محسوب می‌شود. نگرانی از موج افزایش قیمت ناشی از افزایش بهای تمام‌شده به دنبال رشد قیمت انرژی وجود دارد. آخرین بیانیه نشست فدرال رزرو به نظر می‌رسد سعی داشت که بدون شوک به بازارها بگوید که سیاست انقباضی در راه است و باید منتظر آغاز تیپرینگ بود. آمار اشتغال هفته گذشته تا حدودی مسیر را برای سیاست انقباضی آمریکا هموار کرد و حتی رشد احتمالی تورم بالاتر از انتظار می‌تواند با واکنش سریع بانک مرکزی آمریکا و افزایش نرخ سود همراه باشد.

از طرفی اما این نگرانی وجود دارد که در فضای گرانی قیمت انرژی در جهان حتی اگر آمار تورم بالاتر از انتظارات باشد حرکت به سمت سیاست انقباضی زمینه رکود را به همراه داشته باشد. باید منتظر آمار امروز و همچنین نرخ تورم سایر کشورهای بزرگ پس از رشدهای پرشتاب قیمت انرژی در جهان بود. پایین ماندن آمار تورم و همچنین بهبود فضای کار دست فدرال رزرو را کاملا برای سیاست‌های آتی پولی آمریکا باز نگه می‌دارد. اما رشد فراتر از انتظار تورم وضعیت مبهمی را برای بازارها رقم خواهد زد.

نکته جالب توجه برای بورس تهران این‌که با وجود اعلام آغاز سیاست انقباضی و تیپرینگ اما بازارهای جهانی در تب بالا رفتن قیمت نفت و گاز و زغال سنگ داغ مانده‌اند. قیمت‌های بالای کامودیتی‌ها از سودآوری بورس کالامحور تهران حمایت می‌کند و می‌تواند کف قیمتی سهام را با توجه به نرخ‌های کنونی دلار نیما نگه دارد. اما سیگنال کنونی تورم می‌تواند برای بازار جهانی طلا دارای اهمیت ویژه‌ای باشد. آخرین قیمت طلا در بازا رجهانی در لحظه تنظیم این گزارش با رشد حدود ۰.۷ درصدی حدود ۱۷۷۳ دلار بر اونس بود.

به روزرسانی ساعت ۱۶:۳۰

شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا در ماه سپتامبر بیش از حد پیش‌بینی شده افزایش یافت و بر فشارهای تورمی در اقتصاد آمریکا تاکید کرد. این گزارش می‌تواند فدرال رزرو را برای شروع زودتر تیپرینگ مصمم‌تر کند؛ اگرچه جهش اخیر قیمت‌های انرژی می‌تواند تا حدی فد را به تردید بیاندازد.

تورم ماهانه سپتامبر در حالی ۰۴ درصد شد که کارشناسان رقم ۰.۳ درصد را تخمین می‌زدند.

تغییرات سالانه شاخص قیمت مصرف کننده نیز رقم ۵.۴ درصد را ثبت کرد که بیشترین افزایش سالانه از سال ۲۰۰۸ است.

به دنبال انتشار این آمار قیمت طلای جهانی نزدیک به یک درصدی افت را تجربه کرد.

Loading...
نرخ ماهانه تورم آمریکا
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر