شبح دلار در بورس تهران

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜1
  • 👁️8335
  • 💬0

بورسان: در حال حاضر مهم‌ترین خبری که میان اهالی بازار سرمایه به بحث و گفتگو گذاشته می‌شود، کاهش قیمت ارز به کانال 22 هزار تومان و شائبه کاهش آن به اعداد پایین‌تر و همچنین تغییر نرخ تسعیر ارز بانک‌ها است که در گزارش برنده‌های بورسی نرخ جدید تسعیر ارز به بررسی آن پرداخته شد. همچنین برخی فعالین بازار منتظر این بودند که رهبری در صحبت‌های دیروز خود اشاره‌ای مستقیم یا غیرمستقیم به حوزه‌های اقتصادی اعم از بورس داشته باشند که این امر منتفع نگردید.

در ابتدای بازار امروز سهام بانکی به صورت متعادل و در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کردند و در سمت گروه فلزات اساسی هم نماد فولاد پر معامله ظاهر شد و حتی صف فروش آن هم جمع شد. البته این نکته هم قابل ذکر است که خریدار عمده این نماد حقوقی بوده است. اما در کل شرایط حاکم بر بازار سهام ناامیدکننده و نشانگر وجود بی‌اعتمادی به این بازار است.

با بررسی معاملات انجام شده تا به این ساعت در بازار سرمایه متوجه آن خواهیم شد که همچنان خریداران بازار را ارزنده تلقی نمی‌کنند و قصد ورود به این بازار را تا به این لحظه نداشته‌اند. ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و ETFهای دولتی) تا الان حدود 600 میلیارد تومان بوده است و اینطور به نظر می‌رسد که امروز در قیاس با روز گذشته شاهد کاهش قابل توجه ارزش معاملات خرد در سهام خواهیم بود که به هیچ وجه سیگنال مثبتی نمی‌توان آن را تلقی نمود؛ چرا که مهم‌ترین رسالت بازار سهام نقدشوندگی آن است و این امر به هیچ عنوان از شرایط فعلی قابل برداشت نیست. در این میان سهام فلزات اساسی، بانکی و شیمیایی پرارزش‌ترین معاملات را در بین صنایع قابل معامله در بازار را به خود تخصیص دادند. درمیان نمادهای فعال هم فولاد با اختلاف در صدر فهرست پرارزش‌‌ترین نمادها قرار دارد و وبملت، وپاسار و فملی هم در رتبه‌های بعدی پرارزش‌ترین معاملات خودنمایی می‌کنند.

کدهای حقیقی‌ بازار در معاملات انجام شده تا به این لحظه در سمت فروش حضور پررنگ‌تری داشته‌اند. به‌طوری که خالص تغییر مالکیت سهام طی ساعت اول معامالات امروز حدود 80 میلیارد تومان از حقیقی به حقوقی بوده است.
با گذشت حدود 45 دقیقه از آغاز معاملات بازار امروز، شاهد منفی بودن 90 درصد نمادهای معاملاتی هستیم به‌ طوری که از این بین 270 نماد قفل در صف فروش هستند و در صورتی که اراده‌ای جهت جمع کردن تمام این صف‌ها وجود داشته باشد، مبلغی بالغ بر 3600 میلیارد تومان فقط نیاز است.

براساس گزارش هفتگی گروه کیان، P/E آینده‌نگر بازار سهام در شرکت‌های بزرگ و کوچک به ترتیب حدود 7.2 و 9.8 واحد قرار دارد و این سطوح با سطوح انتهای سال 98 برابری می‌کند. به عبارتی دیگر بازار سهام از نظر بنیادی هم وارد نقاط جذابی شده است.

در بورسان بخوانید:

گل به خودی دولت در بورس تهران

جزئیات جلسه سران قوا درباره حمایت از بورس

قطار بورس با کاهش دلار در چه ایستگاهی می‌ایستد؟

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر