سود ۴۵ میلیارد تومانی در بورس حاصل رانت خانوادگی

سود ۴۵ میلیارد تومانی در بورس حاصل رانت خانوادگی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس گفت: سه شخص حقیقی در سال ۹۵، معادل یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلار سود کسب کردند که به نرخ امروز، معادل ۴۵ میلیارد تومان می‌شود که نفر اصلی پرونده با یکی از مدیران ارشد دولتی رابطه خانوادگی دارد.

محمدعلی شیری زاده، مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس گفت: سه شخص حقیقی فعال در یکی از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، طی سه ماه در سال ۹۵، حدود پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان سود به دست آوردند؛ در حالی که سابقه معاملاتی در بورس نداشتند که نشان می‌دهد، در تجربیات اولیه، چنین سودی کسب کرده‌اند. سود کسب شده از سوی این سه شخص در سال ۹۵، معادل یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بود که به نرخ امروز، معادل ۴۵ میلیارد تومان می‌شود.

ارتباط خانوادگی معاون سرمایه گذاری یک شرکت بورسی با یکی از مدیران ارشد دولتی

به گفته او، کسب چنین سودی در مدت کوتاه، شرکت بورس اوراق بهادار تهران را درباره استفاده این شرکت از اطلاعات نهانی مشکوک کرد. در بررسی‌ها برای اثبات جرم استفاده از اطلاعات نهانی، مشخص شد که این سه فرد، از سیم‌کارت‌ها و حساب‌های اشخاص دیگر استفاده می‌کردند. نفر اصلی در این پرونده که معاون سرمایه گذاری شرکت مذکور بوده، با یکی از مدیران ارشد دولتی رابطه خانوادگی دارد و ۸ نفر در این زمینه که روابط دوستانه و فامیلی داشتند، شناسایی شدند.

شیری زاده می‌گوید: نفر اصلی پرونده به یک سال حبس محکوم شده؛ نفرات بعدی نیز، به پرداخت جریمه نقدی سه برابر سودی که به دست آورده‌اند محکوم شده‌اند، اما شرکتی که این نفرات در آن فعالیت می‌کردند، متخلف نیست. معامله بر اساس اطلاعات نهانی، در کشوری مانند آمریکا ۲۰ سال حبس دارد، اما در ایران، مجازات‌های سنگینی در این حوزه وجود ندارد که تکرارپذیری جرم را از بین ببرد.

گفتنی است، امروز شرکت بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد، یکی از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس در یک بازه زمانی کوتاه افزایش ۱۲۸ درصدی قیمت سهام داشته که پس از تقویت ظن معاملات بر اساس اطلاعات نهانی و شکایت به دادگاه رسیدگی به جرائم اقتصادی، مشخص شد معاون وقت سرمایه‌گذاری این شرکت، اطلاعات نهانی را در اختیار بستگان و دوستان خود قرار داده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر