دلار بار دیگر به کمتر از 30 هزار تومان باز می‌گردد؟

افت دلار با فرمان خبرهای خوش برجامی

افت دلار با فرمان خبرهای خوش برجامی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان : نرخ دلار که دیروز در معاملات غیررسمی تا آستانه 31 هزار تومان رشد کرده بود و امروز را با حدود 30 هزار و 900 تومان آغاز کرده بود، به دنبال برخی خبرهای برجامی در ساعات گذشته در مسیر کاهشی قرار گرفت و حالا می‌رود که بار دیگر به کمتر از 30 هزار تومان برسد.

در حالی که ناامیدی از برجام و حصول توافق در وین به دنبال گمانه‌زنی‌ها از نتایج سفر انریکه مورا به تهران اوج گرفته بود، امروز رئیس خارجه اتحادیه اروپا موضع دیگری گرفت و خبر از سرگرفتن مذاکرات وین داد. به دنبال این خبر دلار حدود 900 تومان کاهش یافت و تا کمتر از نرخ 30 هزار و 100 تومان افت کرد.

مورا که نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین است سه‌شنبه ‌شب وارد تهران شد و تا پنجشنبه شب سفرش به درازا کشید. او در تهران با مقاماتی چون باقری کنی، نماینده ایران در وین دیدار کرد. با این حال برخی گزارش‌ها به نقل از منابع آگاه اعلام کردند که مورا حامل ابتکار عملی برای تغییر مسیر مذاکرات و باز کردن گره اختلافات نبوده و سفرش نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت. این خبر دلار را که پیش از این نیز در مسیر افزایشی قرار داشت با شوک دیگری مواجه کرد و تا رسیدن به حدود 31 هزار تومان افزایش داد.

با این حال امروز جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دنبال سفر انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا به ایران، اعلام کرد که مذاکرات هسته ای ایران به زودی از سر گرفته می شود. بورل پس از بازگشت مورا به بروکسل گفت که (پنجره) مذاکرات متوقف شده هسته ای ایران "دوباره باز شده است".

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز در توئیتر نوشت: در توافق با آقای بورل، سفر آقای مورا به تهران و گفتگوهایش با همکارم آقای باقری، فرصت مجددی بود تا بر ابتکارات برای حل موضوعات باقی‌مانده مذاکرات وین متمرکز شویم.

چند ماهی می‌شود که بازار ارز تحت تاثیر اخبار برجامی و وقفه در مذاکرات وین در مسیر افزایشی قرار دارد. با عبور دلار از مرز 29 هزار تومان برخی کارشناسان اعلام کردند که بدون حصول توافقی در وین به خصوص با اجرای سیاست حذف ارز 4200 تومانی به راحتی دلار تا 35 هزار تومان پیش خواهد رفت.

اثر حذف ارز 4200 تومانی بر دلار

یکی از عوامل مهم اثرگذار بر افزایش نرخ دلار، خبر حذف ارز 4200 تومانی و افزایش انتظارات تورمی بود. در واقع هرچند تغییر شکل تخصیص یارانه از یارانه به قیمت کالا به یارانه نقدی در نهایت به افزایش نقدینگی و رشد تورم منجر نخواهد شد، اما تجربه‌ عموم مردم از این دست از سیاست‌ها افزایش تورم است.

عموم مردم تجربه اجرای سیاست هدفمندی یارانه‌ها و تخصیص یارانه نقدی در دولت احمدی نژاد را در سر دارند که به دلیل اشتباه در اجرا و همزمانی آن با تحریم‌های آمریکا با تورم شدیدی همراه شد از این رو حالا هم با خبر حذف ارز 4200 تومانی و تخصیص یارانه نقدی انتظارات تورمی افزایش یافته است.

همین موضوع نیز خود به جهش هرچه بیشتر دلار منجر شد. به طوریکه می‌توان گفت دلار که از عبور از مرز 28 هزار تومان در هفته‌های قبل مردد بود، بعد از خبر حذف ارز 4200 تومانی با قوت از این مرز عبور کرد و به بیش از 30 هزار تومان رسید.

در واقع باید گفت که هرچند که حذف ارز 4200 تومانی و تخصیص یارانه نقدی سیاستی درست و در راستای سیاست‌های اصلاحی است اما بدون انجام توافق در وین و سرازیر کردن دلارهای نفتی به کشور، انجام آن به خصوص با اجرای سیاست‌هایی چون آزادسازی واردات خودرو که به خروج ارز از کشور منجر خواهد شد، تبعات گسترده‌ای به همراه خواهد داشت.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر