صرافی‌ها ارز نمی‌فروشند؟

سود ۴ میلیون تومانی دلالی دلار با کارت ملی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
دلار بار دیگر افسار پاره کرده است و امروز در ادامه رشد روز گذشته وارد کانال 29 هزار تومانی شد. کارشناسان هشدار می‌دهند که مسیر برای رشد بیشتر دلار فراهم است و چشم‌ها به مذاکرات وین دوخته شده است. در این شرایط بازارساز برخلاف هفته‌های گذشته در کنترل نرخ دلار موفق نبوده است. عدم همراهی بازارساز با نرخ‌های بازار آزاد، آربیتراژ سنگینی را برای کسب سودهای دلالی باز کرده است.

بورسان: در حالی که طی روزهای گذشته بار دیگر شاهد صف‌های طولانی مردم پشت در صرافی‌ها برای خرید ارز بودیم، اطلاعات اولیه بورسان از برخی صرافی‌های پایتخت حاکی از عدم عرضه دلار است. موضوعی که می‌تواند از یک سو گمانه‌زنی در خصوص کمبود عرضه در بازار را تشدید کند و از سوی دیگر، ممکن است به معنای دست نگه داشتن صرافی‌ها از فروش دلار باشد. سناریوی دوم به معنای آن است که این بازیگران بازار ارز، چشم‌انداز دلار را صعودی ارزیابی می‌کنند. در گذشته نیز با اوج‌گیری هیجان بازار ارز صراف‌ها بعضا از هر گونه فعالیت خرید یا فروش ارز خودداری می‌کردند تا از نوسانات سنگین آسیب کمتری بببینند.

دلالان به دنبال کارت ملی

با صعود امروز دلار آزاد به ۲۹ هزار تومان (بیشترین قیمت حدود ۱۳ ماه اخیر) و عدم رشد متناسب نرخ دلار صرافی‌های دولتی، بار دیگر فرصتی برای کسب سودهای میلیونی ایجاد شده است. امروز صرافی ملی نرخ فروش دلار خود را با افرایش ۵۰۰ تومانی به ۲۷۳۵۰ تومان رساند که ۱۷۵۰ تومان پایین‌تر از نرخ بازار آزاد است. به سبب چنین اختلافی، هر فرد اگر از سهمیه خرید نزدیک به ۲۳۰۰ دلار در سال با ارائه کارت ملی خود استفاده کند و سپس دلار خریداری شده را در بازار آزاد بفروشد، بالغ بر ۴ میلیون تومان سود خواهد کرد.

وجود این رانت حتی موجب اجاره کارت ملی در بازار ارز شده است. طبق برخی مشاهدات، نرخ اجاره هر کارت ملی رقمی بالغ بر ۴۰۰ هزار تومان است.

منتظر جهش نرخ بازارساز باشیم؟

اختلاف نرخ‌های صرافی ملی و آزاد در شهریور ۹۹ که دلار برای اولین بار به بالای مرز ۲۶ هزار تومان رسیده بود، حتی تا ۳۴۰۰ تومان افزایش یافته بود که سودهای تقریبا ۸ میلیون تومانی برای خریداران ارز سهمیه‌ای به همراه می‌آورد. در آن زمان بانک مرکزی با ۳۳۰۰ تومان افزایش یکباره نرخ صرافی ملی، افزایش سقف خرید در بازار متشکل ارزی و عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار اسکناس در این بازار، توانست این رانت را حذف کند.

هم‌اکنون عرضه در بازار متشکل ارزی نیز در سطوحی بالایی قرار دارد و دیروز حجم معاملات متشکل رکورد ۱۵.۶ میلیون دلاری را ثبت کرد. امروز هم تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۳) بیش از ۸ میلیون دلار در این بازار معامله شده است. صرافی‌هایی که در بازار متشکل ارز می‌خرند فرصتی ۳ روزه برای عرضه آن در بازار آزاد دارند.

همچنین در بورسان بخوانید:

قیمت دلار در محدوده ترامپ

مسابقه لیر ترکیه و ریال ایران در مسیر سقوط

قیمت دلار به ۳۲ هزار تومان می‌رسد؟

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر