تهدید قرارداد ۲۷ میلیاردی توتال با عراق برای ایران

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
عراق در حالی دیروز یک قرارداد ۲۷ میلیارد دلاری با شرکت توتال بسته است که این اتفاق یادآور توافق ناکام ایران با این شرکت فرانسوی در سال‌های پسابرجام است. همزمانی این موضوع با یک بام و دو هوایی مسأله برجام در کشور موجب انتقادات برخی کارشناسان شده است. ضمن آنکه این قرارداد در واقع تهدیدی برای صادرات گاز ایران به عراق نیز محسوب می‌شود.

بورسان: در سال ۹۶ زمانی که به دنبال توافق هسته‌ای، شرکت‌های خارجی رفته‌رفته راه خود را به کشور باز می‌کردند، توتال با قراردادی ۴.۸ میلیارد دلاری مسئولیت توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را برعهده گرفت. اما با زمزمه‌های خروج آمریکا از برجام شرکت فرانسوی پروژه را نیمه‌تمام رها کرد و طبق برآوردها، بهره برداری نکردن از این فاز سالانه ۵ میلیارد دلار خسارت روی دست ایران گذاشت.

حال روز گذشته این همسایه غربی یک قرارداد نسبتا عظیم با توتال برای ساخت چهار پروژه در جنوب عراق بسته است.

رضا زندی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر حوزه انرژی در حساب شخصی توییتر خود در واکنش به این خبر، نسبت به عدم لزوم سرمایه‌گذاری فوری در صنعت نفت ایران ابراز نگرانی کرده و نوشته است: «اينكه وزير خارجه در كنفرانس عراق كجاي عكس بايستد مبيّن جايگاه ايران نيست. اما اينكه سر بجنبانيد و ببينيد عراق در توسعه ميادين نفت و گاز، كه نهايتا تبديل به ثروت ملي مي‌شوند، از ايران پيشي گرفته و جايگاه دوم ايران در اوپك را تصاحب كرده است و همينطور پيش مي‌رود، موضوع با اهميتي است. حالا هي در احياي برجام و رفع تحريم‌ها تعلل كنيد! باور كنيد صنعت نفت سرمايه‌گذاري فوري مي‌خواهد. امسال ٢٠٠ ميليون متر مكعب كمبود گاز داريم. سال بعد…»

جزییات قرارداد ۲۷ میلیارد دلاری عراق و توتال

به گفته پاتریک پویان، مدیرعامل توتال‌انرژیز این شرکت با سرمایه‌گذاری اولیه ۱۰ میلیارد دلاری فعالیتش را آغاز می‌کند و کار مهندسی بلافاصله آغاز می‌شود. برنامه این شرکت، بسیج تیم‌ها در عراق تا پایان سال ۲۰۲۱ است.

مرحله نخست این قرارداد، سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد دلاری توتال‌انرژیز در پروژه‌ای برای تزریق آب دریا به مخازن نفتی و بهبود ضریب بازیافت و برداشت نفت خواهد بود.

توتال همچنین گفته است ۲ میلیارد دلار صرف ساخت يك پالايشگاه گازي مي‌شود تا در فاز اول۳۰۰ میلیون فوت مکعب در روز گاز توليد كند و نهايتا به ٦٠٠ ميليون برساند.

افزايش توليد نفت ميدان «رتاوی» از ۸۵ هزار به ۲۱۰ هزار بشکه و ساخت نيروگاه تجديدپذير از ديگر پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري توتال در عراق است.

ایران مشتری خود را از دست می‌دهد

اما این اتفاق تهدیدی برای صادرات گاز ایران به عراق هم محسوب می‌شود. چنانکه وزیر نفت عراق در مراسم امضای این قرارداد گفت: گاز تولید شده از پروژه توتال در جنوب عراق کمک خواهد کرد این کشور واردات گاز از ایران را قطع کند؛ زیرا گازی که در داخل تولید می شود ارزان‌تر از گاز ایران خواهد بود.

طی روزهای گذشته تنش بین تهران و بغداد هم بر سر همین موضوع بیشتر شده است. عراق اخیرا به خاطر «کاهش ناگهانی» صادرات گاز از ایران گلایه کرده است. سخنگوی وزارت برق عراق گفته است طی روزهای گذشته، طرف ایرانی میزان صادرات روزانه گاز خود را به عراق که به ۱۷ میلیون مترمکعب کاهش داده بود، به ۳۰ میلیون مترمکعب رسانده است. با این حال ایران در پاسخ به این ادعا گفته است که کاهش صادرات بر اساس یک توافق و با اعلام قبلی انجام شده است.

مراسم امضای قرارداد ۲۷ میلیارد دلاری عراق با شرکت فرانسوی توتال با حضور الکاظمی، نخست وزیر این کشور (نشسته در وسط)
اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر