زنگ پایان

دولت چگونه بورس را به رکود برد؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 25 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

بورس تهران امروز یکی از سخت‌ترین روزهای خود را طی چند وقت اخیر تجربه کرد و 80 درصد نمادها در محدوده منفی به کار خود پایان دادند. درحالیکه کارشناسان اعتقاد داشتند بازار سرمایه با توجه به حمایت‌های تکنیکالی و انتشار گزارش‌های فصل تابستان با افزایش تقاضا و روند صعودی در کوتاه‌مدت مواجه می‌شود، شرایط برخلاف انتظارات بدتر از قبل شد. طی معاملات امروز شاخص کل بورس با کاهش 1.47 درصدی همراه شد و شاخص هم‌وزن نیز 1.18 درصد از ارتفاع خود را از دست داد تا شاهد نقشه‌ای سرخ‌رنگ از سهام باشیم. پیش بینی بورس فردا را اینجا بخوانید
بازارهای جهانی امروز بازگشایی شدند و در ابتدای معاملات شاهد کاهش قیمت برای اکثر کامودیتی‌ها هستیم. نفت کمی بالاتر از 92 دلار، طلا حوالی 1650 دلار، مس 7550 دلار و شاخص دلار نیز بالای 112 واحد نوسان می‌کنند. امروز شاخص مدیران خرید (PMI) برای اکثر کشورهای اروپایی و حوزه یورو منتشر شد و آمارها اعداد ضعیف‌تری نسبت به انتظارات گزارش کردند که نشان از ایجاد یک رکود در اقتصاد این قاره دارد.
در برنامه زنگ پایان امروز همراه با علی سامانی‌فرد کارشناس بازار سرمایه به موشکافی دلایل ریزش بورس در شرایط مناسب تکنیکالی و بنیادی پرداختیم. وی اعتقاد داشت که فقر اعتماد در بورس تهران شرایط را به اینگونه رقم زده است و سیاستگذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در سطح دولت به گونه‌ای پیش نمی‌رود که به بهبود بازار سهام کمک کند. او درباره دلیل رنج‌های مثبت و منفی قبل از انتشار خبرها و گزارش شرکت‌ها معتقد بود که دولت بزرگترین بازیگر بورس با داشتن اطلاعات نهانی است و نبود زیرساختی مشخص برای آگاهی از تصمیمات آتی دولت در سطح سیاسی و اقتصادی باعث شده است که برخی با دریافت سریعتر خبرها از سهامداران خرد، سهام را در قیمت‌های پایین خریداری کرده و در زمان انتشار گزارش‌ها در زمان بالاتر خریداری کنند و به نوعی از سهامدارن خرد نوسان بگیرند.

در بخش دوم برنامه نیز یکصد و نود و نهمین گزارش هفتگی گروه مالی کیان مورد بررسی قرار گرفت.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
مرور بازار امروز
ارزیابی شرایط جاری بازار سهام
ارزیابی تاثیر دخالت های دولت بر بورس
آیا عده‌ای در بازار سرمایه در حال نوسان‌گیری از سهامداران خرد هستند؟
تاثیر معاملات الگوریتمی و بازارگردانی بر رکود بورس
آیا پیشنهاد نگاه بلندمدت در بورس درست بود؟
دولت چگونه بورس را به رکود برد؟
یکصد و نود و نهمین گزارش هفتگی گروه مالی کیان
پیشنهاد سردبیر