اسپرسو بورسان سه‌شنبه 18 مرداد 1401؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

قرائت متفاوت ایران و 1+4 از نتیجه مذاکرات وین

قرائت متفاوت ایران و 1+4 از نتیجه مذاکرات وین
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
نهمین دور از مذاکرات وین بعد از پنج روز پایان یافت و تیم مذاکره‌کننده دیشب به کشور بازگشت. گفته شد که پیش‌نویس توافق توسط بورل بین کشورهای مذاکره‌کننده تقسیم شده است و درصورتی که مفاد توافق توسط مقامات سیاسی ارشد کشورها پذیرفته شود، وزرای امور خارجه به وین رفته تا توافق را امضا کنند. در حالی که کشورهای غربی و همچنین نماینده روسیه پیش‌نویس ارائه شده را متن نهایی توافق دانستند، نورنیوز، رسانه نزدیک به شورای امنیت ملی این خبر را کذب دانست. ایرنا نیز در گزارشی نوشت: آنچه طرف غربی به عنوان متن نهایی در رسانه ها مطرح کرده، پیشنهاداتی است که از سوی انریکه مورا به طرف های مذاکره کننده ارائه شده است.

📍اسپرسو بورسان ساعت ۸ صبح هر روز خلاصه‌ای از مهمترین اخباری که پیش از شروع معاملات بازارها لازم است بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

🔹بورس روز شنبه صعودی و مثبت بود. به طوری که شاخص کل رشد ۱۱،۵۶۴ واحدی (معادل ۰.۸ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیز با رشد ۱.۵۹ درصدی همراه شد.

🔹ارزش معاملات خرد به ۲،۸۴۰ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع خودرو و قطعات، فرآورده‌های نفتی و شیمیایی و در بین نمادها دارایکم، شپنا و وبملت بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

🔹حدود ۲۰۳ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای های‌وب و کفراح بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای فملی و تفارس داشتند.

🔹رویترز به نقل از داده‌های مرکز آمار ترکیه خبر داد، قیمت‌ها در ماه جولای گذشته ۲.۳۷ درصد نسبت به ماه قبل از آن افزایش یافته تا تورم سالانه این کشور به رقم ۸۰.۵ درصد برسد.

🔹براساس آمارهایی که وزارت صمت از تقسیم‌بندی دهک‌های بازار خودروی کشور منتشر کرده، حدود ۴۸/۹ درصد از مردم ایران قدرت خرید خودروهای بالاتر از ۲۰۰ میلیون تومان را ندارند.

🔹وزیر اقتصاد و دارایی: برای ارائه کالابرگ به جهت پرداخت یارانه‌ها منتظر گزارش نهایی تامین زیرساخت‌ها هستیم و تا اوایل شهریور تصمیم‌گیری نهایی را انجام خواهیم داد.

🔹سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت: برآوردها نشان می‌دهد سودآوری شرکت‌های سبد سهام عدالت افزایش قابل‌توجه پیدا کرده است. تلاش داریم بازه زمانی توزیع سود را ۲ یا ۳ بار در سال کنیم. سیاست دولت شناسایی حداکثر سود و تخصیص آن است.

🔹صادرات ایران به ترکیه با رشد قابل توجه ۸۱ درصدی در ششمین ماه سال جاری میلادی به ۳۶۷ میلیون دلار رسیده است.

🔹عدم محاسبه قیمت مسکن در مناطق ارزان تهران به علت معاملات اندک در تیرماه، دلیل بیشتر بودن نرخ اعلامی مرکز آمار درباره قیمت مسکن نسبت به بانک مرکزی است.

🔹مدیر عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه: یک هزار میلیارد تومان منابع به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شد.

🔹وزارت راه مجوز افزایش قیمت عوارض آزادراه‌ها را لغو کرد.

🔹صادرات چین در ماه ژوئیه ۲۰۲۲ پس از ضرباتی که اقتصاد این کشور در اثر پاندمی کرونا متحمل شد، به طور غیرمنتظره‌ای افزایش چشمگیر داشته است. گمرک این کشور اعلام کرد که میزان صادرات در مقایسه با بازه زمانی سال قبل، حدود ۱۸درصد افزایش داشته است. این بالاترین شاخص صعودی صادرات چین در سال جاری است. این رقم در ماه ژوئن ۱۷،۹درصد افزایش را نشان می‌داد.

🔹نهمین دور از مذاکرات وین بعد از پنج روز پایان یافت و تیم مذاکره‌کننده دیشب به کشور بازگشت. گفته شد که پیش‌نویس توافق توسط بورل بین کشورهای مذاکره‌کننده تقسیم شده است. درصورتی که مفاد توافق توسط مقامات سیاسی ارشد کشورها پذیرفته شود، وزرای امور خارجه به وین رفته تا توافق را امضا کنند.

🔹وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: توافق نهایی باید تأمین‌ کننده حقوق و منافع ملت ایران باشد و رفع پایدار و موثر تحریم‌ها را تضمین کند.

🔹بورلدر گفت‌وگو با امیرعبداللهیان: معتقدم در دور اخیر گفتگوهای وین، پیشرفت نسبی حاصل شده است. ارزیابی من از این مرحله مذاکرات مثبت است. ما بعنوان هماهنگ کننده به تلاش های خود برای نزدیک تر کردن دیدگاه‌ها تا رسیدن به نتیجه خوب برای همه طرف‌ها ادامه خواهیم داد.

🔹بورل در توییتر: آنچه قابل مذاکره‌ است مورد مذاکره قرار گرفته و اکنون در داخل یک متن نهایی قرار دارد. با وجود این، پشت هر مسئله فنی و هر پاراگراف یک تصمیم سیاسی قرار دارد که باید در پایتخت‌ها گرفته شود. اگر پاسخ‌ها مثبت باشد می‌توانیم این توافق را امضا کنیم.

🔹نماینده روسیه در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین نوشت: «خبر فوری! هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا «متن نهایی» پیش‌نویس توافق احیای برجام را توزیع کرد. شرکت‌کنندگان در گفت‌وگوهای وین اکنون باید تصمیم بگیرند این پیش‌نویس مورد پذیرش آنها هست یا خیر. چنانچه مخالفتی وجود نداشته باشد توافق هسته‌ای احیا خواهد شد.

🔹نورنیوز: با وجود پیشرفت نسبی در موضوعات باقی‌مانده، روند پیشرفت در همه موضوعات یکسان نیست. برخی رسانه‌ها و مقامات سیاسی غربی امروز با انتشار خبری غیر واقعی مدعی شدند که متن توافق نهایی آماده شده است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر