شایبه‌سازی در بورس با رهایی بازارگردان‌ها؟

رفتار بازارگردان‌ها باید قاعده‌مند شود

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: عملیات بازارگردانی یکی از چالش انگیز‌ترین عملیات بعد از شروع ریزش در بورس است. شرکت‌های مشمول صندوق بازارگردانی صبا تأمین حدود 12 درصد ارزش بازار سرمایه را شامل می‌شوند. صندوق بازارگردانی حدود 5000 میلیارد تومان برای بازارگردانی 76 نماد تجهیز شده است. محمدعلی شیرازی، مدیرعامل این شرکت و عضو هیئت‌مدیره شرکت بورس در جواب سؤال «آیا بازارگردانی در بورس (حداقل در بخش شما) قابل‌کنترل است؟» توضیح داد:

نمی‌توان گفت که این اتفاق در بازار سرمایه رخ نمی‌دهد ولی به‌سادگی می‌توان این مسئله را حل کرد.

اگر معامله‌گر را محدود به این کنید که فقط در چارچوب تعهد، عملیات بازارگردانی انجام دهند و بر اساس دستور عمل اقدام کنند یا از الگوریتم استفاده کنند چنین اتفاقی در بورس رخ نخواهد داد. بازارگردان‌های خود ما عملاً از الگوریتم بازارگردانی استفاده می‌کنند که دخالت معامله‌گر نباشد و همچنین تا چنین شایبه‌هایی ایجاد نشود.

اگر معامله‌ای بخواهد خارج از دستور عمل در صندوق بازارگردانی انجام شود؛ حتماً باید در کمیته سرمایه‌گذاری صندوق مطرح شود و برای آن مجوز صادر شود.

در غیر این صورت اگر بازارگردان رها شود می‌تواند خودش پایین بخرد و بالا بفروشد. باید رفتار بازارگردان را قاعده‌مند کرد چراکه قاعده‌پذیر هم هست.

اخبار مرتبط
مشاهده برنامه کامل
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر