چینی‌ها طلا را گران می‌کنند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
کرونا ش.ک عجیب و جدیدی به اقتصاد جهان وارد کرد و چند سالی است که مهمان خانه‌های مردم دنیا شده است. این شوک حتی بر روی قیمت طلا هم بی‌تاثیر نبوده و بسیاری از کارشناسان معتقدند قرنطینه در چین قیمت طلا را تغییر می‌دهد.

اگر گونه جدید کرونا چین را وادار به اجرای قرنطینه کند، اما بر بازگشایی اقتصادی آمریکا تاثیر محسوسی نگذارد، شاخص دلار تقویت می‌شود و قیمت طلا تحت فشار قرار خواهد گرفت.

قیمت طلای جهانی در پایان معاملات روز جمعه هفته گذشته روی ۱۷۹۷ دلار قرار گرفت. قیمت طلا مرز ۱۸۰۰ دلار را در روز پنج‌شنبه هفته گذشته از دست داد بود و جمعه را نیز زیر این مرز به پایان رساند. قیمت طلا در ساعت ۱۲ و ۱۴ دقیقه صبح امروز روی ۱۷۹۳ دلار قرار داشت و هنوز به بالای مرز ۱۸۰۰ دلار باز نگشته بود.

رابطه گونه جدید کرونا و قیمت طلا

قیمت طلای جهانی به نوعی با شاخص دلار گره خورده است. ریسک گونه اومیکرون در چین در حال افزایش است و امکان دارد دوباره شاهد قرنطینه در چین باشیم. در صورتی که گونه جدید ویروس کرونا کسب و کارها در آمریکا را به طور جدی تحت تاثیر قرار ندهد، اما چین را وادار به قرنطینه کند، احتمال دارد شاخص دلار واکنش مثبت نشان دهد و قیمت طلا از این جهت تحت فشار قرار گیرد.

صندوق بین‌المللی پول نیز پیش‌بینی می‌کند، رشد اقتصاد آمریکا در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ بالا باشد و تورم قدری متعادل‌تر شود. البته آمریکا در مقابله با این تورم با یک چالش مهم مواجه است. اگر فدرال رزرو بخواهد نرخ بهره را با سرعت زیادی افزایش دهد، بازارهای مالی واکنش منفی نشان می‌دهند. از طرفی گزارش صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد ریسک شیوع مجدد ویروس کرونا همچنان بالاست. اگر کرونا مانع شود که محدودیت‌های سمت عرضه برداشته شوند، کنترل تورم بسیار دشوار خواهد بود و واکنش قیمت طلا نیز به فضای تورمی معمولا مثبت است.

قیمت بیت‌کوین افزایش یافت؟

قیمت بیت‌کوین در ساعت ۱۲ و ۱۷ دقیقه عصر امروز به وقت ایران روی ۴۱ هزار و ۸۶۳ دلار قرار داشت و به صورت محدود نسبت به ۲۴ ساعت گذشته رشد کرده بود. بازدهی ۷ روزه بیت‌کوین در این ساعت هنوز منفی بود و سرمایه بازار این ارز دیجیتال ۷۹۲ میلیارد دلار گزارش می‌شد. بیشترین و کمترین قیمت بیت‌کوین در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۳.۲ درصد اختلاف داشتند.

قیمت اتریوم نیز بازدهی ۲۴ ساعته مثبت و بازدهی ۷ روزه منفی را به ثبت رسانده بود و روی ۳ هزار و ۱۵۰ دلار قرار داشت. سرمایه بازار اتریوم ۳۷۵ میلیارد دلار و اختلاف بیشترین و کمترین قیمت این ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۳.۹ درصد گزارش می‌‎شد.

از اخبار بازار ارزهای دیجیتال می‌توان به تصمیم پی پل برای ایجاد استیبل کوین مخصوص خود اشاره کرد. پی پل که یک سیستم خدمات پرداخت آنلاین است، مدتی است که راهش را به بازار ارزهای دیجیتال باز کرده، اما ارائه خدمات رمزارزی این کمپانی در آمریکا اخیرا با محدودیت‌هایی مواجه شده است. پی پل به منظور گسترش فعالیت‌های رمزارزی خود تصمیم گرفت که استیبل کوین مخصوص خود را ایجاد کند. تفاوت استیبل کوین با رمزارزهایی مانند بیت‌کوین این است که استیبل کوین‌ها به یک کالا یا یک ارز دیگر میخکوب شوند، مثلا یک استبل کوین می‌تواند به دلار میخکوب شود.

منبع: اقتصادنیوز

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر