مسیر بازار سکه چندشاخه شد

۴ سناریو از علت رشد قیمت سکه ربع و نیم

۴ سناریو از علت رشد قیمت سکه ربع و نیم
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
امروز علیرغم آنکه قیمت سکه طرح جدید تا سطح ۱۴ میلیون و ۹۳۵ هزار تومان کاهش یافت، نیم‌سکه و ربع‌سکه رشد قیمت را تجربه کردند. از سوی دیگر، سکه بورسی هم افزایشی بود و در سومین روز صعودی متوالی به ۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید.

در توجیه علت رشد قیمت قطعات کوچک‌تر سکه و همچنین افزایش اختلاف بهای سکه در بازار آزاد و بورس کالا چهار سناریو مطرح می‌شود:
اولا، استقبال از قطعات کوچک‌تر سکه ممکن است ناشی از هجوم معامله‌گران خرد (با مبالغ بسیار کم) برای خرید سکه باشد که طبیعتا خرید قطعات کوچک‌تر سکه برای آن‌ها آسان‌تر است. تورم افسارگسیخته ماه‌های گذشته می‌تواند دلیلی برای دست به کار شدن افراد برای سرمایه‌گذاری حتی در مبالغ محدود و حتی ورود افراد جدید به این بازار باشد. اتفاقا در سال‌های گذشته قطع‌های کوچک سکه حباب قیمتی عجیبی داشته‌اند. به طوری که اکنون طبق تعاریف مرسوم ۱۳ درصد قیمت سکه امامی ، ۲۱ درصد نیم‌سکه، ۳۷ درصد ربع‌سکه و ۴۸ درصد قیمت سکه گرمی حباب است. البته سکه گرمی امروز در مسیر صعودی نیم‌سکه و ربع‌سکه را همراهی نکرد.
ثانیا، این اتفاق موجب برخی‌ها گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال کنترل دستوری قیمت‌ها شده است. برخی عقیده دارند بازارساز علاقه‌ای ندارد که دلار و سکه به سطوح تاریخی خود (۳۳ هزار تومان و ۱۶.۵ میلیون تومان) نزدیک شوند.
فرضیه سوم آن است که این موضوع ناشی از تفاوت پیش‌بینی معامله‌گران خرد و کلان (منظور بزرگی حجم نقدینگی‌ای که برای سرمایه‌گذاری دارند، است) از قیمت‌ها باشد. هر چند نمی‌توان شاهد دقیقی برای صحت این فرضیه یافت.
فرضیه چهارم نیز آن است که استفاده از نیم‌سکه و ربع‌سکه به عنوان هدیه معمولا رایج‌تر از سکه تمام است و با توجه به قرار داشتن در فصل مراسم و جشن‌های شادی احتمالا تا پیش از ماه محرم استقبال از قطعات کوچک‌تر سکه بالا بماند و ممکن است همانند امروز مسیر قیمت سکه تمام و ربع‌سکه و نیم‌سکه جدا شود.

Loading...
قیمت امروز طلا و سکه
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر