چگونه سیاستگذار سر سهام سیمانی را برید؟

اتفاق مهم تکنیکالی در بورس تهران

اتفاق مهم تکنیکالی در بورس تهران
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : بورس امروز دوباره در محور صعودی قرار گرفت و توانست با صعود ۱۲ هزار واحدی (معادل ۰.۹ درصد) به کانال ۱.۳۲۳ میلیون واحدی دست یابد. شاخص هم‌وزن هم امروز ۰.۲ درصد به ارتفاع خود اضافه کرد.

اما نکته مهم بازار امروز گذر از یک مقاومت تکنیکالی مهم در محدوده ۱.۳۱۰ تا ۱.۳۱۸ میلیون واحدی بود. محدوده‌ای که شاخص کل طی ۵ جلسه معاملاتی قبلی در گذر از آن موفق نبود. دیگر مقاومت تکنیکالی که بورس امروز از آن عبور کرد یک مقاومت مهم بود که شاخص کل از خرداد ۹۹ یعنی حتی در دوران اوج بازار هم موفق به شکستن آن نشده بود.

در همین حال بررسی‌های بورسان نشان می‌دهد اقبال به نمادهایی که سودسازی بهتری در گزارش‌های سه ماهه داشته‌اند بیشتر شده است و به طور کل پیشران‌های بازار امروز نمادهایی بودند که در سه ماه نخست سال بهتر از انتظارات سهامداران عمل کردند. به این ترتیب به نظر می‌رسد بعد از یک سال و نیم که یا بازار بدون توجه به تحلیل به سرعت صعود می‌کرد یا بی‌توجه به عوامل بنیادی قیمت نمادها با سقوط مواجه می‌شد، بار دیگری شاهد تحلیل‌محوری در بورس تهران هستیم.

دیگر اتفاق مهمی که در بورس امروز رخ داد سقوط آزاد نمادهای سیمانی بود. نمادهایی که به واسطه نرخ‌ فروش‌های جذاب در بورس کالا در مسیر صعود قرار گرفته بودند، امروز در پی شایعاتی مبنی بر توقف عرضه سیمان در بورس کالا به شدت نزولی شدند.

Loading...

مقاومت‌های سنگین تکنیکالی شکسته شدند

شاخص کل از منظر تکنیکالی امروز موفق شد از سد دو مقاومت مهم عبور کند. یکی از این مقاومت‌ها خط حمایتی-مقاومتی مهمی است که از تاریخ ۷ خرداد ۹۹ ایجاد و تاکنون چندین بار باعث واکنش بازار شده است. (خط بنفش)

مقاومت بعدی محدوده استاتیکی است که چندین سقف کف مهم را در گذشته شاخص کل در بر می‌گیرد که امروز توانست از این محدوده با قدرت خوبی عبور کند.

به صورت تکنیکالی هدف بعدی شاخص کل حوالی ۱.۳۷۵ میلیون واحد و پس از آن ۱.۴۵۰ میلیون واحد خواهد بود.

Loading...

تحلیل به بورس برگشت؟

همانطور که گفته شد، بررسی‌ها نشان می‌دهد امروز اقبال به نمادهایی بیشتر بود که در گزارش‌های سه ماهه نخست سال از انتظارات بازار بهتر عمل کرده بودند. طبق بررسی‌ها ۶ نماد در فصل بهار از خوشبینانه‌ترین پیش‌بینی کارشناسان در گزارش اجماع هم بهتر عمل کردند. از این ۶ نماد امروز ذوب، فایرا و ساروم باز بودند که دو نماد نخست با صف خرید سنگین همراه شدند و ساروم هم که در اوایل بازار تا نزدیکی صف خرید پیش رفته بود مغلوب جو منفی گروه سیمانی شد و به مدار منفی قیمت‌ها رفت. همچنین نمادهایی مانند کگل و کچاد که از پیشران‌های اصلی بازار بودند هم از جمله نمادهایی بودند که فراتر از حد انتظار بورس‌بازان سود ساختند. به همین علت می‌توان گفت بعد از یک سال و نیم دوباره شاهد اهمیت یافتن تحلیل بنیادی در بورس تهران هستیم.

بخوانید: نشانه‌های بازگشت عقلانیت به بورس

Loading...

دخالت سیاست‌گذار دوباره به زیان سهامداران شد

سیمانی‌ها بعد از شروع عرضه در بورس کالا و سپس به واسطه قطعی برق که منجر به کاهش تولید و در نتیجه آن جهش نرخ‌ها در بورس کالا شده بود، طی مدت اخیر با اقبال بالای بورس‌بازان همراه شدند و اغلب این نمادها برای روزهای پیاپی با صف خرید همراه بودند. اما در این تعطیلات اخباری منتشر شد مبنی بر توقف عرضه سیمان در بورس کالا. اتفاقی که منجر به افزایش فشار فروش در این گروه و رنج منفی کشیدن نمادهای سیمانی تا نزدیکی صف فروش شد. در نهایت طی یک جلسه ۵ ساعته در وزارت صمت برای ساماندهی سیمان، تصمیم گرفته شد تا یک کارگروه برای ساماندهی سیمان و تصمیم‌گیری در خصوص عرضه یا عدم عرضه سیمان در بورس کالا تشکیل شود!

بازار به روایت آمار

در پایان معاملات امروز بورس تهران ۵۷ درصد نمادها در مدار منفی معاملات بودند که در این میان 18 واحد درصد از نمادها با صف فروش‌هایی به ارزش 850 میلیارد تومان مواجه بودند. در سمت مثبت بورس هم 14 درصد نمادها با صف خریدهایی به ارزش 810 میلیارد تومان همراه بودند.

Loading...

ارزش معاملات خرد امروز مجددا کاهش یافت و به عدد 5050 میلیارد تومان رسید. به نظر می‌رسد علت اصلی این اتفاق بسته بودن بسیاری از نمادهای بزرگ بازار است. خیلی از نمادها این روزها به علت برگزاری مجامع سالانه متوقفند. با این حال در بین صنایع، گروه‌های شیمیایی، فلزات، دارویی و غذایی و در بین نمادها شستا، برکت، تیپیکو و سپید بیشتر از همه معامله شدند.

حقیقی‌ها امروز در سمت خرید سهام فعال‌تر ظاهر شدند و خالص خرید ۲۲۰ میلیارد تومانی را ثبت کردند. بیشترین ورود پول حقیقی به صنایع شیمیایی، زراعت و معدنی و نمادهای سپید، تیپیکو و فسرب بود. در سمت مقابل هم حقوقی‌ها بیشترین خالص خرید را در صنایع سیمانی، سرمایه‌گذاری‌ها و بانک‌ها و نمادهای برکت، کاما و کاوه داشتند.

سپید که از روز عرضه اولیه بسته شده بود امروز بدون دامنه نوسان باز شد و در مثبت ۴۷ درصد شاهد صف خرید بسیار سنگینی بود. این نماد امروز با ارزش معاملات ۱۱۰ میلیارد تومانی چهارمین نماد پرمعامله بازار بود. همچنین به واسطه خالص خرید ۸۷ میلیارد تومانی‌ حقیقی‌ها در این نماد، بیشترین ورود پول حقیقی را هم تجربه کرد.

Loading...
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر