از رویای خانه‌دار شدن تا خرید سنگین نفت ایران توسط چین

خبرنامه اقتصاد ایران - چهارشنبه ۲۲ دی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

سورپرایز نفتی چین برای اقتصاد ایران

بانک مرکزی امروز داده‌های اقتصادی نیمه اول سال 1400 را منتشر کرد که در این میان رشد اقتصادی ناشی از نفت برخی از ابعاد سیاست‌گذاری اقتصادی چند ماه اخیر را نیز روشن کرده است. اولین نکته آن که طبق داده‌های بانک مرکزی فروش نفت در شش ماهه اول حداقل یک میلیون و دویست هزار بشکه در روز بوده که اخیرا یادداشت بلومبرگ نیز خرید گسترده نفت توسط چین را تایید کرده بود. به علاوه این مساله نشان می‌دهد بسته‌شدن بودجه 1401 با این ارقام منطقی بوده و از طرفی راز افزایش شدید پایه پولی از محل تنخواه دولت نزد بانک مرکزی‌ نیز به همین مساله باز می‌گردد. از طرف دیگر این داده‌ها نشان می‌دهد در شش ماهه اول خروج سرمایه شش میلیارد دلاری اتفاق افتاده که نشان می‌دهد دست بانک مرکزی در کاهش نرخ دلار چندان باز نیست. نکته مهم دیگر در این گزارش رشد 4.4 درصدی مصارف خصوصی در سه ماهه دوم سال 1400 بود که می‌توانست نوید بخش خروج اقتصاد ایران از دوران کرونا باشد، اگر تشکیل سرمایه ثابت به صورت حقیقی 13 درصد کاهش نمی‌یافت.

چرا بازار طلا و نفت داغ شد؟

افزایش قیمت نفت و طلا طی یک ماه گذشته توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است. نفت برنت پس از کاهش نگرانی بابت سویه امیکرون و افزایش انتظارات برای رشد تورم، طی یک ماه گذشته رشد 22 درصدی را تجربه کرد و دوباره به قیمت‌های بیش از 84 دلار رسید. طلا نیز در این میان افزایش قابل توجهی را داشت و توانست با توجه به افزایش نگرانی بابت تورم جهانی، بیش از 4 درصد رشد کند و به قیمت‌های بیش از 1830 دلار برسد.

شانس سرمایه‌گذاری ایران در معادن افغانستان چقدر است؟

اوایل این هفته مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه طالبان به ایران آمد تا در مورد تجارت، نفت، حمل و نقل، موضوعات سیاسی و امنیتی با مقامات ایرانی گفت‌وگو کند. دیداری که با حواشی زیادی ازجمله تحویل سفارت افغانستان به نمایندگان طالبان و همچنین دیدار این مقام طالب با احمد مسعود و اسماعیل‌خان را به همراه بود. تحلیل‌ها در این زمینه عموما مثبت ارزیابی شد و در زمینه همکاری‌های مشترک اقتصادی بین دو کشور نیز زمینه‌های مختلفی مورد رصد و بررسی قرار گرفت. فارغ از مسائل تجاری و صادرات سوخت به این کشور، ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری ایران در حوزه معادن نیز بسیار مورد استقبال قرار گرفت، اما به گفته محمدحسین عمادی، کارشناس ارشد سابق سازمان ملل در افغانستان، ایران به دو دلیل امکان بهره‌برداری از معادن افغانستان را ندارد ؛ نبود امنیت و عدم توان رقابت بخش خصوصی ایران با ترکیه و چین. به گفته او، ایران در قالب کنسرسیوم با این دو کشور یا هر یک از این کشورها می‌تواند عملکرد موفقی در این حوزه داشته باشد.

چرا خرید مسکن در ایران رویا شد؟

هزینه مسکن در ایران کمرشکن شده و فشار بالایی به خانوارها وارد می‌کند. سهم مسکن از هزینه خانوارهای ایرانی به بیش از ۴۰ درصد و در تهران به حدود ۶۰ درصد رسیده است. این در حالی است که در اروپا به طور متوسط ۲۰ درصد مخارج خانوارها صرف مسکن می‌شود. مقایسه بازار مسکن ایران با اروپا نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری بالای ایرانیان در مسکن، کمبود عرضه مسکن و تعداد بالای خانه‌های خالی، سه عامل اصلی گرانی خانه در ایران است. در این گزارش به بررسی معضلات بازار مسکن کشور و دلایل سرمایه‌گذاری بالای ایرانیان در مسکن می‌پردازیم.

بورس بازدهی دلاری می‌دهد؟

بورس تهران امروز روی یک میلیون و ۳۳۴ هزار واحد درجا زد. اخبار برجام همچنان داغ است. گرچه از پیشرفت در روند مذاکرات گفته می‌شود اما از طرف مقابل مذاکره این روند کند ارزیابی شده است. ۴۲۰۰ نیز به بحث داغ این روزهای اقتصاد تبدیل شده است. در بازار جهانی نیز رشد قیمتی را در روزهای اخیر شاهد بوده‌ایم و بعضا کارشناسان از احتمالا تداوم رشد قیمت می‌گویند. در این شرایط این سوال مطرح می‌شود که آیا بورس مستعد بازدهی دلاری خواهد بود؟

اخباری که نباید از دست داد:

آزادی یک ایرانی-بریتانیایی همزمان با مذاکرات وین

آمریکا مجوز خاص پرداخت پول غرامت ایران را صادر کرد

جزئیات تامین مسکن ارزان برای بازنشستگان و کارگران

لحظه‌شماری برای صورت مالی پاییز شبندر و شپنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر