این دو عامل بیت کوین را صعودی کرد

این دو عامل بیت کوین را صعودی کرد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان - مهدی واعظی : بیت کوین امروز توانست به سرعت به بالای سطج 20 هزار دلاری برسد و این موضوع پس از طی کردن روزهای کاهشی متوالی اتفاقی مهم برای فعالین و دوستداران رمزارز گمارده می‌شود. در این گزارش به بررسی مهم‌ترین عوامل ریزش بیت کوین تا این سطوح و رشد امروز این رمزارز به بالای ۲۰ هزار دلار پرداخته شده است.

قیمت بیت کوین شنبه به زیر 18 هزار دلار سقوط کرد. اما امروز توانست بازگشت سریعی را تجربه کند و با رشد 11 درصدی به بالای 20 هزار دلار بازگردد. این سطح از اهمیت ویژه‌ای برای فعالین و علاقمندان ارزهای دیجیتال برخوردار است. براساس گزارش کوین دسک، شاخص‌ها نشان دهنده نگرانی شدیدی میان سرمایه‌گذاران این بازار است. آنها انتظار این را داشتند که بیت کوین نزول بیشتری را تجربه کند. چراکه این رمزارز تاکنون 70 درصد از ارتفاع خود را نسبت به سقف تشکیل شده آن در نوامبر سال گذشته از دست داده است.

Loading...
بازگشت بیت کوین به بالای 20 هزار دلار

عوامل ریزش بیت کوین چه بود؟

نگرانی به وجود آمده در خصوص اقدامات ضدتورمی فدرال رزرو به اوج خود رسیده است و این موضوع سبب شده است سرمایه‌گذاران منابع خود را از بازارهای پرریسک همچون بازار سهام و کریپتوکارنسی خارج سازند. موضوع فوق‌الذکر موجب شده است که این بازارها وارد فاز نزولی شوند و مهم دلیل افت اخیر بازار ارزهای دیجیتال به همین واسطه رخ داده است. البته دلایل مهم دیگری هم برای این اتفاق وجود دارد که از میان آنها می‌توان به فروپاشی ارز دیجیتال لونا و ترا اشاره داشت که با بررسی‌های موجود هنوز بی‌اعتمادی که به موجب این اتفاق شکل گرفته است، از بین نرفته است.

نظر کارشناسان باتجربه در مورد سیکل‌های بیت کوین

زمانی که با تحلیلگران و سرمایه‌گذاران باتجربه در این بازار صحبت می‌کنیم، متوجه آن می‌شویم که هیجانی که میان سرمایه‌گذارن خرد وجود دارد میان تحلیلگران ارشد و سرمایه‌گذاران نهادی بزرگ وجود ندارد. وین شارپ، مشاور سرمایه گذاری بازنشسته در کلمبوس اوهایو، اتفاقات اخیر در بازار کریپتوکارنسی تعجب‌آور نبود. به گفته خودش، وی در سال 2020 در قیمت 10000 دلار بیت کوین خرید و از آن زمان تاکنون روی آن نشسته است. وی افزوده است قصدی برای فروش یا خرید بیشتر ندارد و تاکنون در 45 سالی که در بازارهای مالی فعالیت داشته، چرخه‌های زیادی را نظاره‌گر بوده است. او همواره این جمله را متذکر می‌شود که انسان ها اشتباهات مشابه را بارها و بارها مرتکب می شوند.

در اظهار نظر دیگری یویا هاسگاوا، تحلیلگر بازار ارزهای دیجیتال در صرافی رمزارز ژاپنی بیت بانک گفت: اتفاقات اخیر برای بسیاری از سرمایه‌گذاران دردسر زیادی به همراه خواهد داشت. او گفت که چشم‌انداز بلندمدت ارزهای دیجیتال فرصتی برای خرید با قیمت‌های تخفیف یافته خواهد دید.

انتظارات نشان از احتمال نوسانات بالای بیت کوین می‌دهد

شاخص نوسانات بیت کوین T3، معیاری برای نوسانات مورد انتظار 30 روزه این توکن است، به بالاترین سطح خود از اواسط ماه می رسیده که این برهه زمانی بود که سقوط استیبل کوین TerraUSD بازارها را تکان داد. بنابراین از این نظر انتظارات نشان از تلاطم بالای بیت کوین می‌دهد باید سایر معیارها را بررسی کرد و دید که برآیند این نوسانات در جهت منفی خواهد بود یا مثبت.

Loading...
شاخص بیت کوین T3 ( این شاخص انتظارات ۳۰ روزه بیت کوین را نشان می‌دهد )

چرا بیت کوین به سرعت به 20 هزار دلار بازگشت؟

موضوع دیگری که به قرارگیری روند بیت کوین در مدار مثبت کمک می‌کند آن است که قیمت بیت کوین در حال حاضر وارد محدوده‌ای شده است که دیگر استخراج بیت کوین توسط ماینرها صرفه اقتصادی ندارد. بنابراین منطقی است که آنها اقدام به خاموش کردن ماینرهای خود شوند. فلذا بزرگترین عرضه‌کنندگان بیت کوین از دور خارج می‌شوند. بررسی داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر هر زمان صرفه اقتصادی استخراج بیت کوین توجیه ناپذیر می‌شود، بیت کوین به سرعت وارد فاز صعودی می‌شود و چرخش قیمتی سریعی را از خود نشان می‌دهد.

Loading...
صرفه اقتصادی استخراج بیت کوین

همانطور که از امروز صبح مشاهده کردیم بیت کوین مجددا از حوالی 17800 دلار برگشت پرقدرتی را به سطح 20 هزار دلاری تجربه کرد و رشدی حدود 11 درصدی را تجربه کرد. البته عوامل تکنیکالی هم در این میان بی‌تاثیر نبوده است و قرارگیری بیت کوین روی حمایت استاتیک مهم خود سبب شد که بازگشت بیت کوین به محدوده 20 هزار واحدی با سرعت بالاتری رخ دهد. البته که هنوز ریسک‌های مهمی همچون سیاست‌های فدرال رزرو جهت کنترل تورم روی این بازار سایه انداخته است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر