صف‌های خرید بازار پشتوانه بنیادی دارند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: در برنامه زنگ پایان امروز همراه با امیرهوشنگ نوایی، تحلیل‌گر بورسان به بررسی گزارشات و صورت ‌های مالی کمنگنز و زنگان پرداختیم.

در روزهایی که بازار در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد و امروز بالغ بر ۹۰ درصد نمادهای بازار در محدوده منفی معامله شدند، شاهد صف خرید سهامداران در برخی از تک نمادها هستیم. شاید سوالی که به ذهن فعالان می‌رسد این باشد که چه دلیلی در تشکیل صف خرید این نمادها وجود دارد و آیا گزارش‌های مالی می‌توان دلیل بنیادی محکمی برای این صف‌ها پیدا کرد برای پاسخ به این سوال نگاهی می‌اندازیم به صورت‌های مالی ۲ نماد کمنگنز و زنگان که امروز صف خرید بودند.

کمنگنر در فصل بهار کاهش سود ۲۶ درصدی را تجربه کرده است. کاهش میزان تولید از یک سو و روند نزولی فروش از سوی دیگر درآمد شرکت و حاشیه سودهای شرکت را به شدت تحت تاثیر قرار داده است، که از جمله دلایل این موضوع به ریزش قیمت محصول شرکت در بازارهای جهانی می‌توان اشاره کرد.
در سمت طرح‌های توسعه نیز شرکت چند طرح توسعه برای گسترش معادن دارد که به نظر نمی‌رسد در کوتاه مدت اثری بر روند سودآوری شرکت داشته باشد.

زنگان نیز کاهش ۷۳ درصدی سود را در بهار داشته است‌. زنگان در گذشته به تولید مواد اولیه روی شهرت داشت، اما در حال حاضر شرکت در زمینه تولید آهک فعالیت داشته و همین موضوع حاشیه سود، تولید و نرخ‌های شرکت را کاهش داده است اگرچه میزان فروش شرکت ثبات نسبی داشته است.

پس از بررسی این دو نماد گه از جمله صف‌های خرید بازار امروز بودند به نظر نمی‌رسد دلیل بنیادی خاصی برای این صف‌های خرید وجود ندارد و سرمایه‌گذاری صرفا بر اساس خرید ریسک قابل توجهی را برای سهامداران به دنبال دارد.

مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر