بورس در شوک پالایشی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: شاخص کل بورس تهران امروز نیز افت یک و نیم درصدی را تجربه کرد. سقوط سهام بسیاری از تحلیلگران را غافلگیر کرده است و انتظار برای چنین ریزشی در سهام وجود نداشت. در این خصوص انتظار برای انتشار صورت مالی بهار پالایشگاه‌ها با سه ماه تاخیر از هفته قبل وجود داشت و سرانجام دو پالایشگاه بزرگ بورس صورت مالی خود را منتشر کردند. شپنا عملکردی ناامیدکننده داشت که البته جزییات این عملکرد مورد نقد تحلیلگران قرار گرفته و ایراداتی را به آن وارد می‌کنند که در مطالب بعدی بورسان به آن پرداخته می‌شود.

به صورت کلی اما سطوح کنونی قیمت جهانی و نرخ دلار فعلی نیما همچنان جذابیت ویژه‌ای برای سهام ایجاد کرده است؛ گرچه این بازار در رقابت با نرخ سود بدون ریسک کار سختی را در کوتاه‌مدت در پیش دارد. نگاه‌ها تا حدود زیادی به دلار دوخته شده و به نظر می‌رسد پایان هفته سرنوشت‌سازی را باید برای دلار انتظار داشت. دلار افت پرشتابی تا کف ۲۷ هزار تومانی داشت، اما در شکست این حمایت موفق نبود. اگر دلار سطوح کنونی را حفظ کند شاید بتوان در هفته آینده معاملات بهتری را برای بورس انتظار داشت. رشد بی‌محابای قیمت اوره و متانول و حفظ سطوح کنونی قیمت‌های جهانی فلزات مانند مس و روی و فولاد می‌تواند کف قیمتی را برای سهام نگه دارد. در این میان بازار نیاز دارد که از شوک پالایشی خارج شود و احتمال بهبود محسوس سودآوری پالایشی‌ها در فصل‌های بعد نیز وجود دارد.

گاز طبیعی و زغال سنگ به نظر قصد عقب‌نشینی ندارند و همگان انتظار زمستانی سردتر را می‌کشند که می‌تواند سطوح کنونی قیمت‌های گاز و زغال سنگ را حفظ کند. اثر رشد قیمت انرژی در جهش قیمت اوره مشاهده می‌شود. به طوری که خبر رسیده است پتروشیمی پردیس آخرین محموله‌های صادراتی خود را با سطوحی بیش از ۷۰۰ دلار به فروش رسانده است. آخرین قیمت‌های متانول CFR چین نیز به ۵۰۰ دلار نزدیک شده و باید منتظر ماند که آیا این رشد سریع در این هفته ادامه پیدا خواهد کرد یا خیر. چشم‌انداز قطعی گاز در زمستان برای متانول‌سازان داخلی نیز وجود دارد که با توجه به سهم بیش از ۳۰ درصدی متانول ایران در حجم تجارت جهانی، هر گونه شوک از این سمت می‌تواند سطوح بسیار بالاتری را برای متانول در ماه‌های آینده رقم بزند. به نظر می‌رسد دمای کره زمین در چند ماه آینده نقش مهمی در روند بورس تهران ایفا کند. در عین حال باید به رشد هزینه خوراک نیز توجه داشت. نسبت قیمت به درآمدهای جذابی از گروه‌های مختلف در محدوده‌های 5 مرتبه‌ای و حتی کمتر مشاهده می‌شود که همین موضوع می‌تواند کف قیمتی سهام را نگه دارد و از افت بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کند. این نسبت جذاب حتی در گروه‌های کوچک نیز مشهود است. با این حال با توجه به شدت هیجان و عدم قطعیت موجود باید رفتار بازار در کوتاه‌مدت را دنبال کرد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر