ازسرگیری فروش ۲ هزار یورو به هر کارت ملی

مهم / ارز سهمیه‌ای برگشت

مهم / ارز سهمیه‌ای برگشت
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 6 پسندیدن
پیگیری‌های بورسان نشان می‌دهد فرمان امروز بانک مرکزی به صرافی‌ها برای فروش ارز به متقاضیان به معنای فروش ارز به تمامی متقاضیان بدون ارائه مدارک (همچون بلیط هوایپما و ویزا) است.

بورسان: پیگیری‌های بورسان حاکی از آن است که بانک مرکزی در صدد فروش دوباره ارز به متقاضیان بدون نیاز به مدارک مسافرتی است.
امروز بانک مرکزی به صرافی‌ها اجازه داد ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری و به متقاضیان ارز بدون محدودیت بفروشند. منابع آگاه به بورسان گفتند این فروش به روش گذشته (فروش سالانه ۲ هزار یورو به هر کارت ملی) خواهد بود.
می‌توان انتظار داشت چنین اقدامی در پوشش بخشی از تقاضای ارز و کاهش التهاب نرخ‌ها در روزهای آینده موثر باشد. هر چند که مشخص نیست میزان اسکناس در دست صادرکنندگان چقدر است. معمولا ارز مورد استفاده در تجارت بین‌الملل به صورت حواله و نه اسکناس است. سود ۳ میلیونی خرید دلار با کارت ملی
گفتنی است پیش از این، صرافی‌های بانکی به متقاضیان با داشتن کارت ملی، کارت شتاب و شماره همراه به نام متقاضی از ساعت ۱۰ تا ۱۵ تا ۲۰۰۰ یورو به متقاضیان واجد شرایط عرضه می‌کردند. این میزان سهمیه سالی یک بار به هر کارت ملی اختصاص می‌یافت. به دلیل آنکه این ارز سهمیه‌ای به قیمتی کمتر از بازار آزاد (به نرخ فروش صرافی ملی) به افراد فروخته می‌شد عموما در شرایط التهاب قیمت دلار، شاهد صف‌کشی مردم مقابل صرافی‌ها برای خرید ارز سهمیه‌ای بودیم. چراکه هر فرد با خرید ارز ارزان از صرافی و فروش آن در بازار آزاد می‌توانست سودهای حتی چند میلیون تومانی کسب کند.
با این حال، اکنون این گمانه‌زنی مطرح است که بانک مرکزی این بار ارز را به نرخ صرافی ملی (که اکنون در کانال ۲۷ هزار تومان است) عرضه نکند و شاید تصمیم داشته باشد با فروش ارز به نرخ بازار آزاد، التهاب تقاضای ارز را بخواباند. فروش ارز به بالاترین نرخ موجود در بازار که به روش «حراج هلندی» معروف است قبلا در سال ۹۹ هم توسط بانک مرکزی اجرا شده بود. به نحوی که این بانک در یک روز قیمت دلار صرافی ملی را با افزایش ۳ هزار تومانی به قیمت دلار آزاد رساند.

Loading...
مصوبه بانک مرکزی برای ازسرگیری فروش ارز به متقاضیان (بدون ارائه مدارک)

همتی از تصمیم بانک مرکزی استقبال کرد

عبدالناصر همتی، رئیس کل سابق بانک مرکزی در دولت روحانی در واکنش به مصوبه امروز بانک مرکزی نسبت به افزایش اختلاف نرخ بازار آزاد و بازار متشکل و همچنین حذف کد ۲۴ از سرفصل‌های مصارف ارزی (که در واقع همان فروش ارز سهمیه‌ای به متقاضیان بود) انتقاد کرد و نوشت «خوشحالم به سیاست قبلی بازگشتید».

Loading...
واکنش عبدالناصر همتی به فروش ارز
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر