مروری بر آخرین گزارش اجماع تحلیلگران

10 سهم با کمترین قیمت به درآمد در بورس تهران

10 سهم با کمترین قیمت به درآمد در بورس تهران
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 6 پسندیدن

بورسان: پس از افت محسوس قیمت سهام در معاملات دیروز نوسان امروز قیمت سهام محدودتر از دیروز بود و در نهایت شاخص کل بورس تهران در مدار مثبت به کار خود پایان داد. با این حال همچنان شدت هراس از مواردی مانند افزایش احتمالی نرخ سود بانکی مطرح می‌شود. در این بین اما تحلیلگران نسبت به ارزندگی برخی از سهام تاکید دارند. اجماع تحلیلگران بورسی که توسط مجموعه کیان گردآوری می‌شود از نسبت قیمت به درآمد پایین برای برخی از شرکت‌ها حکایت دارد. در وضعیت مبهم بازار سهام کشور احتمالا اطلاعات اجماع تحلیلگران بیش از همیشه می‌تواند راهنمای سرمایه‌گذاران بورس باشد.

در معاملات امروز از شدت فشار فروش سهام کاسته شد. با این حال انرژی کافی برای صعود سهام نیز وجود نداشت. همچنان هراس از احتمال افزایش نرخ سود در بازار سهام کشور مشاهده می‌شود. شایعاتی در این خصوص روز گذشته منتشر شد و از همان دیروز موج سنگینی از فروش سهام را در بازار ایجاد کرد. با این حال به نظر می‌رسد این ترس چندان واقعی نیست و برخی از کارشناسان عنوان می‌کنند در صورت افزایش احتمالی نرخ سود در شرایط کنونی اقتصاد کشور در میان‌مدت باید نگران تشدید موج تورمی بود. در این خصوص گزارش «ابهام نرخ سود پیش روی بورس»‌را مطالعه کنید.

افت شاخص کل هم‌وزن در معاملات امروز نشان از فشار فروش بیشتر در سهام کوچکتر دارد. گرچه برخی از صنایع کوچکتر مانند سیمانی به واسطه افزایش قیمت فروش در معاملات دیروز بورس کالا با افزایش تقاضا در سهام مواجه شدند اما در دیگر نمادهای کوچک بازار شاهد افزایش فشار فروش و حتی تشکیل صف‌های فروش بودیم.

همچنان سهام ارزنده است؟

گزارش اجماع تحلیلگران پیشبینی سود سهام از گروه‌های مختلف را در دستور کار قرار داده است. در ادامه جدول ده سهم با کمترین قیمت به درآمد از نگاه تحلیلگران آورده شده است. در گزارش‌های پیشین بورسان به بررسی برخی از این نمادهای این لیست پرداخته شده است و توضیحات بیشتر در خصوص بقیه نمادها نیز در گزارش‌های آتی ارائه خواهد شد. فارغ از ریسک وفرصت‌های احتمالی و تفاوت احتمالی برآورد بورسان با اجماع تحلیلگران اما اعداد مورد اجماع نشان از امیدواری تحلیلگران به سودآوری برخی از گروه‌ها دارد. سهام از گروه اوره، پالایشی و روی در این لیست مشاهده می‌شوند.

Loading...
سهام با کمترین P/E آینده‌نگر

نکته مهم برای سرمایه‌گذاران بورسی

گرچه شدت تردید در خصوص خرید سهام افزایش یافته است اما سطوح کنونی دلار و سیگنال‌های موجود نشان می‌دهد که شاید چندان نباید به ماندگاری نرخ نیما در سطوح کمتر از ۲۵ هزار تومان امیدوار بود. نرخ دلار در بازار آزاد تا لحظه تنظیم این گزارش از ۳۲ هزار تومان نیز فراتر رفته بود. رشد نرخ دلار نیما در شرایطی که وضعیت برخی از صنایع با سطوح کنونی متغیرهای ارزنده به نظر می‌رسند می‌تواند مسیر را برای صعود پرشتاب سهام هموار سازد. همان‌طور که در بخش قبل نیز مشاهده شد برخی از صنایع در وضعیت فعلی متغیرها از جذابیت ویژه‌ای برخوردار هستند. کرک اسپردهای پالایش نفت در بازار جهانی به سطوح بسیار بالایی رسیده است که می‌تواند سودآوری قابل توجهی را برای این صنعت رقم بزند. گرچه نگرانی‌‌هایی در خصوص سودآوری برخی از گروه‌ها به خصوص فولاد وجود دارد اما سطوح بالای قیمت انرژی در بازار جهانی همچنان می‌تواند سهام برخی از گروه‌ها را جذاب نگه دارد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر