تجارت کالایی ایران و اتحادیه اروپا طی سه فصل نخست ۲۰۲۱ افزایش یافت

رفقای تجاری اروپایی ایران در آستانه مذاکرات وین

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
روابط تجاری با پنج کشور اصلی‌ای که ایران با آنها روابط تجاری دارد، رو به فزونی گذاشته و کشورهای بیشتری در کنار آلمان که به‌صورت پر و پا قرص حتی باوجود تحریم‌ها با ایران همکاری می‌کرد، قرار گرفته‌اند که به نظر می‌رسد سیگنال برجامی مناسبی برای افزایش روابط تجاری بین ایران و اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.

بورسان : یک روز قبل از آغاز دور هفتم مذاکرات وین، اتاق تهران در گزارشی از افزایش تجارت کالایی ایران با اتحادیه اروپا خبر داد. براساس این گزارش تجارت کالایی ایران با اتحادیه اروپا طی ۹ ماهه نخست 2021 با افزایش حدود 2درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به حدود 3.4 میلیارد یورو رسید که 554 میلیون یورو (حدود 19 درصد) آن را صادرات، و 2.7 میلیارد یورو (حدود 81 درصد) آن را نیز واردات تشکیل داده است.

نکته حائز اهمیت در این گزارش آن است که پنج کشور اصلی‌ای که ایران با آنها روابط تجاری دارد، رو به فزونی گذاشته و کشورهای بیشتری در کنار آلمان که به‌صورت پر و پا قرص حتی باوجود تحریم‌ها با ایران همکاری می‌کرد، قرار گرفته‌اند که به نظر می‌رسد سیگنال برجامی مناسبی برای افزایش روابط تجاری بین ایران و اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. البته می‌توان در نظر داشت که احتمالا تجار نیز راه‌های تجاری خود را به‌منظور دور زند تحریم‌ها با اتحادیه اروپا پیدا کرده‌اند.

در این میان کشورهای آلمان، ایتالیا و اسپانیا سه‌ کشور اول مقاصد صادراتی ایران را تشکیل داده و افزایش صادرات به ایتالیا و اسپانیا به نسبت ۹ ماهه سال ۲۰۲۰ بیش از دیگران به چشم می‌آید. براساس این آمار طی ۹ ماهه نخست 2021، ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا، نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش حدود 14درصد نیز افزایش را تجربه کرده است.

با این حال ارزش واردات ایران از اتحادیه اروپا نسبت به مدت مشابه قبل حدود 0.6 درصد کاهش یافت که عوامل مسلط در این میزان افت از حیث مبادی، کاهش واردات از کشور هلند بود که افت 14.8 درصدی را نشان می‌دهد. در بین کشورهای اروپایی واردکننده کالاهای ایرانی، آلمان رتبه نخست خود را حفظ کرده و در کنار آن، هلند و ایتالیا در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

تجارت ایران با اتحادیه اروپا طی ۹ ماهه نخست ۲۰۲۱

به گزارش اتاق تهران، طی ۹ ماهه نخست 2021 ، ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا، نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش حدود 14درصدی همراه بود که عوامل مسلط در رشد مزبور از حیث مقاصد، افزایش صادرات به کشورهای ایتالیا با مشارکت 9.3 واحد درصد، رومانی با مشارکت 4.8 واحد درصد و بلغارستان با مشارکت 4.3 واحد درصد و از لحاظ گروه با مشارکت «مواد شیمیایی و سایر محصولات مرتبط» کالایی، رشد صادرات گروه 12.1 واحد درصدی و گروه کالایی «کالاهای صنعتی طبقه‌بندی شده بر حسب مواد» با مشارکت 11 واحد درصدی است.

همچنین طی ۹ ماهه نخست 2021 ، ارزش واردات ایران از اتحادیه اروپا نسبت به مدت مشابه قبل حدود 0.6 درصد کاهش یافت که عوامل مسلط در افت مزبور از حیث مبادی، کاهش واردات از کشور هلند با مشارکت منفی 14.8 با مشارکت منفی «مواد خام غیرخوراکی به جز سوخت» واحد درصدی و از لحاظ گروه کالایی، کاهش واردات گروه 1.6 واحد درصدی است.

اگرچه تراز تجاری ایران با اتحادیه اروپا نیز طی نه ماهه نخست 2021 نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 4درصد بهبود یافته، اما همچنان به نفع اتحادیه اروپا است. رقم تراز تجاری طی مدت مزبور حدود منفی 2 میلیارد یورو است.

رشد ماهانه تجارت با اتحادیه اروپا

صادرات ایران به اتحادیه اروپا، پس از آنکه در آگوست 2021 با افزایش همراه بود، در سپتامبر همین سال حدود 23 درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت. واردات ایران از این منطقه در سپتامبر 2021 نسبت به ماه قبل تغییرات چندانی نداشته است.

ارزش صادرات و واردات در سپتامبر 2021 به ترتیب 68 میلیون یورو و 308 میلیون یورو بوده که نسبت به سپتامبر 2020 به ترتیب با کاهش حدود 6 درصدی و افزایش 10 درصدی همراه است. همانطور که ملاحظه می‌شود طی بازه مورد بررسی همواره سهم بیشتر تجارت با اتحادیه اروپا مربوط به واردات ایران از این منطقه بوده است.

طی نه ماهه نخست 2021، متوسط صادرات ماهانه ایران به اتحادیه اروپا حدود 70 میلیون یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدود 13 درصد رشد داشته است. متوسط واردات ماهانه ایران از این منطقه نیز طی مدت مذکور، تقریباً 302 میلیون یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، یک درصد کاهش یافته است.

روند ماهانه ارزش صادرات و واردات کالایی ایران و اتحادیه اروپا از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا سپتامبر ۲۰۲۱ (میلیون یورو)

چه کالاهایی به اتحادیه اروپا صادر کردیم؟

بررسی روند ماهانه ارزش صادرات ایران به این منطقه بر حسب تفکیک گروه‌های کالایی نشان می‌دهد که در سپتامبر 2021، به جز «مواد غذایی و حیوانات زنده»، «سوخت‌های معدنی و روان‌کننده‌ها»، «ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل»، «سایر کالاها»، ارزش صادرات سایر گروه‌های کالایی نسبت به سپتامبر ۲۰۲۰ با افزایش همراه بوده است.

صادرات گروه کالایی «سوخت‌های معدنی و روان‌کننده‌ها» ایران به این اتحادیه طی ۹ ماهه 2020 حدود 92.4 میلیون یورو بوده که در نه ماهه 2021 به 3.4 میلیون یورو کاهش یافته است.

طی ۹ ماهه نخست 2021 در مقایسه با مدت مشابه سال 2020 ، در میان گروه‌های کالایی گوناگون، ارزش صادرات «مواد غذایی و حیوانات زنده» و «مواد شیمیایی و سایر محصولات مرتبط» به ترتیب با سهم حدود 38 درصد و 27 درصد، بیشترین سهم از ارزش صادرات طی ۹ ماهه نخست 2021 را به خود اختصاص داده‌اند. ارزش صادرات این دو گروه کالایی طی مدت مذکور به ترتیب حدود 221 میلیون یورو و 102 میلیون یورو بوده که نسبت به نه ماهه نخست 2020 با افزایش 7.6 درصدی و 66 درصدی همراه است.

عامل مسلط بر افزایش حدود 14.1 درصدی ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا طی ۹ ماهه نخست 2021 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، سهم 12.1 درصدی گروه «مواد شیمیایی و سایر محصولات مرتبط» و ۱۱ واحد درصدی گروه «کالاهای صنعتی طبقه‌بندی شده بر حسب مواد» است.

چه کالاهایی از اتحادیه اروپا وارد می‌کنیم؟

بررسی روند ماهانه ارزش واردات ایران از اتحادیه اروپا به تفکیک گروه‌های کالایی نشان می‌دهد که در سپتامبر 2021، ارزش واردات گروه‌های «نوشیدنی و دخانیات»، «مواد خام غیرقابل خوردن به جز سوخت»، «سوخت‌های معدنی و روان‌کننده‌ها» و «روغن‌های گیاهی و حیوانی و چربی‌ها» نسبت به سپتامبر و 2020 کاهش یافته؛ درحالی‌که ارزش واردات سایر گروه‌ها با افزایش همراه بوده است.

طی ۹ ماهه نخست 2021 در میان گروه‌های کالایی گوناگون، ارزش واردات «مواد شیمیایی و سایر محصولات مرتبط» و «مواد غذایی و حیوانات زنده» به ترتیب با سهم حدود 27 درصد (740 میلیون یورو) و 15 درصد (408میلیون یورو)، از سایر گروه‌های کالایی بیشتر بوده است. ارزش واردات دو گروه کالایی مذکور طی ۹ ماهه 2021 نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 0.2 درصد کاهش و 2.7 درصد افزایش یافته است.

دلیل اصلی کاهش حدود 0.6 درصدی ارزش واردات ایران از اتحادیه اروپا طی ۹ ماهه نخست 2021 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، مشارکت منفی 1.6 واحد درصدی «مواد خام غیرخوراکی به جز سوخت» بوده است.

مقاصد صادراتی ایران در اتحادیه اروپا

طی ۹ ماهه نخست 2021 ، عمده‌ترین مقاصد صادراتی ایران در اتحادیه اروپا کشورهای آلمان، ایتالیا و اسپانیا به ترتیب با سهم 32.3 درصد، 20.4 درصد و 9.4 درصد بوده که سهم هریک از آنها نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب با کاهش 4.6 واحد درصد و افزایش 6.5 واحد درصدی و 1.7 واحد درصدی همراه بوده است.

طی بازه زمانی مورد بررسی مقاصد مسلط در برآیند 14 درصد رشد صادرات کالایی ایران به اتحادیه اروپا از منظر تاثیر مثبت شامل ایتالیا با مشارکت 9.3 واحددرصد، رومانی با مشارکت 4.8 واحددرصد و بلغارستان با مشارکت 4.3 واحد درصد و از لحاظ اثرمنفی هلند با مشارکت منفی 14.8 واحددرصدی است.

طی مدت مزبور، ارزش صادرات ایران به هلند با کاهش حدود 77 درصدی همراه بوده و این کشور را در رده نهم در میان عمده‌ترین مقاصد صادراتی قرار داده است؛ این درحالی است که طی نه ماهه نخست 2020 ، کشور هلند سومین مقصد عمده صادراتی ایران بوده است.

طی ۹ ماهه نخست 2021، چهار گروه عمده کالایی صادراتی ایران به اتحادیه اروپا شامل «مواد غذایی و حیوانات زنده»، «مواد شیمیایی و سایر محصولات مرتبط»، «کالاهای صنعتی طبقه‌بندی شده بر حسب مواد» و «مواد خام غیرقابل خوردن به جز سوخت» بوده است.

بیش از 96 درصد از ارزش صادرات ایران در گروه کالایی «مواد غذایی و حیوانات زنده» متعلق به 13 کشور است که این گروه کالایی در 6 کشور، سهم بالای 50 درصدی از کل ارزش صادرات ایران به این کشورها را تشکیل داده است.

در گروه کالایی «مواد شیمیایی و سایر محصولات مرتبط» نیز 10 کشور بیش از 95 درصد از ارزش صادرات ایران در گروه کالایی در این گروه کالایی را تشکیل می‌دهند که در میان آنها این گروه کالایی در کشورهای بلغارستان و رومانی به ترتیب حدود 80 درصد و 64 درصد از کل ارزش صادرات ایران به این کشورها را شامل می‌شود.

به ترتیب 12 کشور و 8 کشور، بیش از 95 درصد از ارزش صادرات ایران در گروه‌های کالایی «کالاهای صنعتی طبقه‌بندی شده بر حسب مواد» و «مواد خام غیرقابل خوردن به جز سوخت» را تشکیل می‌دهند که در گروه کالایی «کالاهای طبقه‌بندی شده بر حسب مواد»، در بلژیک سهم این گروه کالایی از کل ارزش صادرات این کشور حدود 51 درصد و در گروه کالایی «مواد خام غیرقابل خوردن به جز سوخت»، سهم گروه کالایی مذکور در لوکزامبورگ، 99 درصد از کل ارزش صادرات به این کشور را تشکیل می‌دهد.

پنج مقصد عمده صادراتی ایران در اتحادیه اروپا طی ۹ ماه ۲۰۲۱ و ۲۰۲۰

مبادی وارداتی کالاهای ایرانی در اروپا

طی ۹ ماهه نخست ۲۰۲۱، عمده‌ترین مبادی وارداتی ایران از اتحادیه اروپا کشورهای آلمان، ایتالیا و هلند به ترتیب با سهم ۳۸ درصد، ۱۲.۲ درصد و ۱۱.6 درصد بوده که سهم هریک از آنها نسبت به مدت مشابه سال قبل برای آلمان و ایتالیا با کاهش ۲.۳ واحد درصد و ۳.۹ واحد درصد و برای هلند با افزایش ۲.۳ واحد درصدی همراه بوده است. طی بازه زمانی مورد بررسی مبادی مسلط در برآیند ۰.۹ درصد کاهش واردات کالایی ایران از اتحادیه اروپا از منظر اثر کاهنده شامل ایتالیا با مشارکت منفی ۳۰۹ واحددرصد، آلمان منفی ۲.۵ واحد درصد و دانمارک منفی ۲.۶ درصد و از حیث اثر مثبت کشور رومانی با مشارکت 4.1 واحد در صد و هلند ۲.۲ واحد درصد هستند. طی ۹ ماهه نخست ۲۰۲۱، در 4 گروه عمده وارداتی «ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل»، «مواد شیمیایی و سایر محصولات مرتبط»، «مواد غذایی و حیوانات زنده» و «محصولات صنعتی همگون» که به ترتیب ۱۰ کشور، ۱۱ کشور، 6 کشور و ۸ کشور، بیش از ۹۰ درصد از ارزش واردات ایران را تشکیل می‌دهند. در گروه کالایی «ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل»، بلغارستان و اسپانیا به ترتیب سهم ۹۹ درصدی و ۵۰ درصدی، در گروه کالایی مواد شیمیایی و سایر محصولات مرتبط»، اسلوونی و فرانسه سهم ۷۱ درصدی و 54 درصدی، در گروه کالایی «مواد غذایی و حیوانات زنده» کشورهای رومانی و لهستان به ترتیب سهم ۹۲ درصدی و ۲۸ درصدی و در گروه کالایی محصولات صنعتی همگون» نیز هلند و بلژیک به ترتیب سهم ۲۸ درصدی و ۲۶ درصدی از کل ارزش واردات ایران از این کشورها دارند.

پنج مبدا عمده واردات ایران در اتحادیه اروپا طی ۹ ماهه ۲۰۲۱ و ۲۰۲۰
اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر